dopuszczalne w grach (i)
1. wstręt, antypatia, niechęć
2. wrodzona nadwrażliwość organizmu na pewne substancje
KOMENTARZE
bardzo fajne słówko
pomocny ten serwis:)
"Lalka" B. Prusa:
"Nie można przecie dla jakiejś idiosynkrazji poświęcić bytu ojca, a choćby Flory i waszej służby."
IDIOSYNKRAZJA to też "szczególny nawyk", "zwyczaj ciała" – definiowana jako indywidualna właściwość lub cecha osoby lub grupy i jest często używana by wyrazić ekscentryzm lub osobliwość
Ta nienawiść mogła być owocem dobrego wychowania albo też jakiejś wrodzonej idiosynkrazji - dość, że miał wstręt do trzaskania drzwiami i gotów był bić każdego, kto się go dopuścił w jego obecności.
Thomas Mann Czarodziejska Góra
Pierwszej definicja zdaje mi się błędna. Nigdy nie widziałem tego słowa w takim zastosowaniu. Szczególnie, że jest sprzeczne z greckim znaczeniem. Dla mnie to by było:
1. Szczególny nawyk, cecha charakterystyczna - często ekscentryczna i dziwna.
2. W medycynie wrodzona nadwrażliwość organizmu na pewne substancje
Do def. 2 naszego hasła można dodać <uczulenie na białko i pewne substancje chemiczne, prowadzące nawet do poważnego zatrucia.>.
Def. 1 jest zgodna z moim słownikiem.
Pierwsza definicja zdecydowanie błędna; brak semantycznych podstaw dla pejoratywnego znaczenia (no, może sprzeczne z kolektywną ideologią). Podstawowe znaczenie to "szczególne zachowanie danej osoby; szczególny rodzaj myślenia; zwłaszcza stanowiący wyjątkowy, niezwyczajny sposób, charakterystyczny dla danej jednostki, ekscentryczny". Z greki: idiosunkrasia: "idios" - "własny", "właściwy dla jednostki" (ang. private), "sun" - "z", "krasia" - "mieszanina", "kombinacja".
to PRZEDE WSZYSTKIM cecha charakterystyczna, innymi słowy idiosynkratyczny = indywidualny
Ciekawe, czy etymologia jest powiazana ze slowem "idiota"...
Obie definicje są trafne, więc nie wprowadzajcie ludzi w błąd!
"Nie wyjawialem nawet sobie sensu i celu moich idiosynkrazji ambicjonalnych" S.Lem Glos Pana.
"Język jest wspólny, wrastamy w niego, wspólne są również formy, w jakich go wykorzystujemy, więc bez względu na osobiste idiosynkrazje, w literaturze nigdy nie można oderwać się od innych."- Karl Ove Knausgaard, 'Moja walka. Powieść 2.'