SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

ignorancja

dopuszczalne w grach (i)

ignorancja

brak podstawowej wiedzy lub nieznajomość czegoś; nieuctwo, ciemnota, niewiedza


KOMENTARZE

~gosc # 2007-09-18

na innych stronach jest przynajmiej wytłumaczenie np.na www.wikipedia.pl

~gosc # 2007-12-02

Wikipedia to encyklopedia a nie słownik ;]

~gosc # 2007-12-03

Wikipedia - ta ani słownik, ani encyklopedia

~gosc # 2009-06-11

http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=19600

~gosc # 2014-06-25

Zostawiam ten komentarz dla potomnych, czyli całej rzeszy IGNORANTÓW :)
Wytłumaczę znaczenie tego słowa na chłopski rozum:

IGNORANT czy NIEUK lub LAIK a nawet GŁUPEK to nie są zamienne określenia. NIEUK,LAIK,GŁUPEK to osoby które nie posiadają wiedzy, IGNORANT też jej nie posiada lecz DODATKOWO CECHUJE SIĘ FAŁSZYWYM PRZEKONANIEM O JEJ POSIADANIU!!!

Tak więc:

IGNORANTA można nazwać LAIKIEM. Ale LAIKA nie można nazywać IGNORANTEM!

Natomiast słowo IGNOROWAĆ oznacza "POMIJAĆ", "NIE ZWRACAĆ UWAGI", "NIE ZAUWAŻAĆ", "LEKCEWAŻYĆ" (dotyczy dowolnego bytu, zarówno osób jak i menów, myśli, faktów, zwierząt itp.)

Słowo IGNORANCJA posiada wiele odmian, natomiast słowo IGNOROWAĆ znacznie mniej. Dlaczego w procesie powstawania języka polskiego nie utworzono wielu odmian słowa: IGNOROWAĆ? Z przykrością stwierdzam że z powodu IGNORANCJI, 99% ludzi posługujących się językiem polskim cechuje się IGNORANCJĄ w zakresie znajomości znaczenia słowa IGNORANCJA. (czyli te 99% uważa że WIE CO OZNACZA TEN WYRAZ, a niestety jest ZUPEŁNIE ODWROTNIE! ... i to jest właśnie DEFINICJA IGNORANCJI.

mirnal # 2014-06-25

i. może być podstawowa (np. nie wiemy, jakie miasto jest stolicą Niemiec), ale może być i. wyrafinowana (nie potrafimy rozwiązać trudnej całki) - nie każda i. jest kompromitacją

~gosc # 2014-07-15

Ignorant wcale nie twierdzi, że ma wiedzę. To jest już inna osoba. Bardziej niekompetentny człowiek, dyletant. Czyli taki, który zajmuje się czymś, o czym pojęcia nie ma.

Ignorancja to niewiedza wynikająca z ignorowania (braku chęci, lenistwa) danej rzeczy. Po prostu osoba myśląca po swojemu i nie chcąca się dowiedzieć prawdy. To jest ignorant.

I nie chodzi tu o twierdzeniu, że się na czymś zna, tylko że nie chce poznać, tylko nie wie o tym, o czym mówi, a nawet nie chce wysłuchać innych stanowisk w danej sprawie.

mirnal # 2014-07-15

Czy osoba przekonana, że Słońce krąży dookoła Ziemi była 600 lat temu ignorantem, który nie chciał poznać argumentów na krążenie odwrotne (Z. wokół S.)? Czy poprzedni papieże niechcący słuchać o pedofilii wśród księży byli ignorantami?

~gosc # 2015-11-27

zgadzam się z komentarzem "~gosc # 2014-06-25"
Ignorant to nie tyle człowiek, co nie posiada wiedzy, bo to by znaczyło, że ja jestem ignorantem w dziedzinie rosyjskiego baletu, a ja po prostu jestem w tej kwestii LAIKIEM - czyli nie po prostu nie mam na ten temat wiedzy. Ignorantem byłbym, gdybym nie miał żadnej wiedzy, lub wiedzę zaledwie szczątkową, a próbowałbym się stawiać w tej kwestii w roli autorytetu i pozostawał głuchy na argumenty. Dodałbym, że postawę ignoranta cechuje pewna pycha.

~gosc # 2019-01-03

Różnie rozumiemy to słowo. Mnie najbardziej denerwuje coraz powszechniejsze używanie słowa 'ignorancja' jako synonimu 'ignorowania' - np. 'ignorancja skutków globalnego ocieplenia' zamiast 'ignorowanie...'

mirnal # 2019-01-03

W sumie i to, i to rzeczownik. Podobnie - okupacja Polski / okupowanie Polski; oczywiście, w pewnych sytuacjach lepsza jedna z tych form.

~gosc # 2019-05-24

Dlaczego musiałem przeczytać co się jednemu z drugim WYDAJE co znaczy to słowo, albo co jeden z drugim CHCIELI BY, żeby to słowo znaczyło :/
W tej kwestii definicje powinny podawać jakieś oficlajne źródła...anie wymyślać je sobie plebs.

pluralis4ever # 2019-05-24

"Dlaczego musiałem przeczytać..."

A kto cię do tego zmusił?