SJP
SŁOWNIK SJP

X

internet

dopuszczalne w grach (i)

internet

ogólnoświatowy zbiór połączonych ze sobą sieci komputerowych, umożliwiający wymianę informacji miedzy użytkownikami z całego świata; Internet

Internet

niedopuszczalne w grach (i)

Internet

ogólnoświatowy zbiór połączonych ze sobą sieci komputerowych, umożliwiający wymianę informacji miedzy użytkownikami z całego świata; internet


KOMENTARZE:

psad # 2003-02-24

Nadal nie mam. Nie mogę grać w literaki.
http://so.pwn.pl/slowo.php?co=internet

pozdr

mashroom # 2003-02-24

nazwa wlasna...zauwaz ze z duzej jest pisany..

~gosc # 2003-07-18

brak internet pisane z malej litery..

~gosc # 2004-12-25

dlaczego piszemy małą literą (zamiast dużą)?

koalar # 2004-12-25

Proszę o dodanie z dużej też, choć to to samo ;) Nie byłem tym gościem ;)

~gosc # 2007-07-16

Jaka "nazwa własna"? Taka sama jak np. "atmosfera"

z drugiej strony nie rozumiem użycia w liczbie mnogiej, jest jeden internet (Internet), a nie wiele.

naj94 # 2007-08-19

so.pwn.pl jest strasznie nieczytelny...

~gosc # 2008-09-29

"Internet" jest jeden, ale "internetów" - wiele (po polsku to drugie pojęcie bywa też określane mianem "intersieci").

~gosc # 2010-05-01

ale Japończycy ponoć robią własny intenret, więc będą już dwa

mirnal # 2010-09-02

Internet powinien być pisany 'internet'.
Jest tylko jeden? A ile mamy kosmosów? Jeden Kosmos?
Nazwa własna? A 'województwo pomorskie' i 'obwód kaliningradzki' nie są nazwami własnymi?

mirnal # 2012-11-03

Żeby tylko napisać, tysiące to pokazuje! I to jest zdumiewające!

~gosc # 2013-04-21

@mirnal-piszemy też 'jeden Jowisz', 'jeden Saturn', 'jedno Słońce' itd.. Z tego co wiem, 'Kosmos' też jest poprawnie, tak samo jak 'kosmos'.

mirnal # 2013-04-21

Zatem Internet, czy internet? Ja preferuję i.

~gosc # 2013-10-07

Powinno być WYŁĄCZNIE MAŁĄ literą. Czy ktoś napisałby "telewizja", "radio", "sieć komórkowa" w jakimkolwiek kontekście wielką? Pisanie "Internet" (wielką literą) wynika wyłącznie z tego, że słowo jest w Polsce nowe i ma nieustabilizowany zakres znaczeniowy: jedni uważają, że to jakaś idea, inni, że to połączenia komputerów, jeszcze inni, że jakieś "podłączenie się" do sieci, a i są tacy, co uważają go za strony internetowe, czyli to, co widać przed nosem. Ale czy pisownia może opierać się na tak mało wyrazistych rozróżnieniach? Czy mamy za każdym razem dzwonić lub pisać do swojego dostarczyciela usług sieciowych z pytaniem, jaki zakres "sieci" mamy aktualnie na myśli? Przecież to idiotyczne. Czy ktoś w zdaniu:
"W tym roku Kolej przeżywa ogromny kryzys."
napisałby właśnie tak słowo "kolej"? Teoretycznie mógłby, bo przecież nie chodzi o konkretną kolej, tylko o IDEĘ kolei! Więc co, duża? No przecie nie, prawda?
Więc dlaczego by miał być "Internet"?
To, co podaje u góry strony słownik, jest nieporozumieniem. Powtarzająca się słowo w słowo definicja sprawia wrażenie nieporadności ("pisz pan, jak chcesz"?). A poza tym słownik powinien wskazywać przynajmniej swój typ. A tu figa z makiem! Sam se dojdź, czytelniku, do wniosku?
Notabene w Słowniku ortograficznym PWN z 1999 roku (nie mam nowszego wydania) podano pisownię internetu wielką literą. Uważajcie! To błąd ortograficzny!

~gosc # 2013-10-07

oczywiście, że internet, nie Internet. I tak powinno być od początku. Poloniści znowu dali anusa

slowakiwon # 2013-10-07

O internecie/Internecie (ja piszę małą) już od lat jest głośno.
http://tinyurl.com/kxl3nlw
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=internet+liter%B1&kat=18

Błędem ortograficznym "Internet" na pewno nie jest, ale wg mnie w końcu mała litera wyprze wielką nawet w pismach branżowych.

~gosc # 2013-10-07

Kto w ogóle wpadł na wielka literę? Pod jakim pretekstem? Że nazwa firmowa? Że zastrzeżona? Co za dziwacy! Od dawna są Koleje, Telefon, Faksy (pisane przez niektrych przez x), Prasa i nie pamiętam, aby pisano je od wielkich liter.

slowakiwon # 2013-10-07

Tu jeszcze dowód na to, że nie tylko w Polsce jest to problem:
http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_capitalization_conventions

~gosc # 2014-05-16

Internet to najlepszy wynalazek wszech czasów!

mirnal # 2014-06-05

Internet - sieć komputerowa łącząca większość ośrodków akademickich świata oraz miliony prywatnych użytkowników, pozwalająca na niczym nie skrępowaną wymianę informacji, danych i korespondencji wszystkich jej użytkowników. Żywiołowo się rozwijająca sieć tworzy (zapotrzebowanie na) nowe usługi, bez niej nie do pomyślenia. W sieci Internet potężnieje góra danych, które chociaż powszechnie dostępne dla jej użytkowników, są jednak coraz trudniejsze do odnalezienia i zidentyfikowania.

"Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem" (Władysław Kopaliński, Świat Książki, Warszawa 2000) - ciekawa składnia i pisownia, np. z NIE...

milencia712 # 2015-02-28

Wyraz ,, Internet " piszemy wielką literą, a nie małą, ale większość pisze ,, internet " małą literą, bo uważają, że to jest zwykłe słowo

~gosc # 2015-03-20

Pascal powiedzial, ze sa 3 plaszczyzny egzystencji:
1. swiat
2. mysl
3. milosc

Teraz doszla 4.: internet...

~gosc # 2016-02-21

Internet = ogólnoświatowa sieć komputerowa
internet = usługa dostępu do tej sieci

mirnal # 2016-03-25

W poradni http://sjp.pwn.pl/poradnia/szukaj/internet.html
kilkanaście lat temu były porady, aby pisać wyłącznie Internet (nie internet). Ponieważ podobno tylko krowy nie zmieniają poglądów, przeto na tej stronie (ale nr 2) mamy wypowiedź prof. M. Bańki - "W poradni są oczywiście wcześniejsze wypowiedzi na temat pisowni Internetu (internetu), w tym moje, w których opowiadam się za wielką literą. Stopniowo jednak zmieniam zdanie, obecnie jestem gotów akceptować obie formy. Można chyba zróżnicować je podobnie jak akację i grochodrzew. Pierwszą nazwę, gdy odnoszona jest do drzewa rosnącego w Polsce, botanicy, jak wiadomo, uznają za błąd; ich zdaniem, do zabawy w „Kocha, lubi, szanuje...” potrzebny jest grochodrzew (zwany przez nich także robinią), a nie akacja.
Mirosław Bańko, PWN
[przy okazji - nie wiem, dlaczego dał przykład akacja/grochodrzew, który przecież ma się nijak do i(I)nternetu...].

~gosc # 2018-04-02

gdzie.... nie wiem jak to powiedzieć.... jest główna siedziba Internetu? piszę z dużej litery, bo chodzi mi o ten najważniejszy, znaczy chodzi mi o Internet od którego wszystko się zaczyna i jest przesyłany do innych mniejszych sieci

zielenjak # 2018-11-23

coś tu nie gra w definicji, miedzę może można wymienić, ale reszta się nie klei.. tyle lat nikt tego nie zauważył, a mówią, że ja wolno myślę i że jestem mało spostrzegawczy..

~gosc # 2018-11-23

Kiedyś chłopi toczyli spór o miedzę i prali się kłonicami na miedzy. Teraz toczą spór o (I/i)nternet i leją się w (I/i)nternecie. Wszystko się zgadza.
G-a