dopuszczalne w grach (i)
pierwiastek chemiczny o symbolu Y
KOMENTARZE
itr oszke przesadził ktos z tym słowem :-))))))). Co to znaczy?
a pierwiastkow to w szkole nie uczyli? ;)
to jest taki metal consiliere - chemia się kłania
denerwuje mnie jak ktoś kwestionuje podstawowe wyrazy i prezentuje swoją niewiedzę... :/
To wyraz na wagę złota (skoro jesteśmy przy pierwiastkach chemicznych). Bardzo dużo ludzi go nie zna i dziwnie brzmi, gdy się go odmienia przez przypadki :)
skoro to pierwiastek, to czemu jest dopuszczalna odmiana w licznie mnogiej????
bo na stronie z dopuszczalnoscia slow jest napisane: "Liczba mnoga wszystkich rzeczowników odmiennych (np.: dury, tleny) niezależnie od tego, czy słownik dopuszcza liczbę mnogą, czy nie"
Ot, takie łamanie zasad gramatycznych. (Ciekawe co na to RJP)
a co ma RJP do Scrabbli, pomyśl chwilę zanim zaczniesz brudzić klawiaturę
do Literaków w tym wypadku...
jasne, nic nie ma, tak jak język polski do słownika literakowego, zgadzam sie z tobą w pełni
cenię twoją złośliwość ale RJP nie ma wpływu na zasady gier słownych tylko jest organem opiniodawczym i doradczym w sprawach języka polskiego, warto rozróżniać takie podstawowe pojęcia
i jad mu się leje, i z jadu kałuża !!!
sam piszesz że RJP jest organem opiniodawczym, więc może warto czasem jej posłuchać i zgodzić się lub nie z jej opinią? i dlatego może mieć wpływ na zasady gier słownych w języku polskim, warto wnioskować z pojęcia 'organ opiniodawczy' ;-)
drogi gosciu...uzywanie liczby mnogiej w tym wypadku nie jest ot takim łamaniem zasad gramatycznych...nie wiem co na to RJP ale w poradni językowej na stronach PWN pan M.Bańko pisze, że oznaczenie w slownikach "blm" oznacza:"w zasadzie bez liczby mnogiej" i każdego z takich rzeczowników można użyć w takiej formie byle znaleźć powód...zacytuję Ci fragment jego wypowiedzi:
"Są rzeczowniki - tzw. niepoliczalne - które nie oznaczają pojedynczych istot lub obiektów dających się zliczać i dlatego w zasadzie nie są używane w liczbie mnogiej. Należy do nich np. ryż, ale także stal, benzyna, młodość, liryzm, listowie, budownictwo, życie i wiele innych. W języku kreatywnym albo środowiskowym wiele takich rzeczowników można jednak spotkać w formach liczby mnogiej. Na przykład amatorów gier komputerowych nie zdziwi zdanie: "Zostały ci dwa życia", a chemicy bez wahania zaakceptują sformułowanie: "różne rodzaje benzyn", choć zarówno życie, jak i benzyna są opisywane w słownikach jako rzeczowniki nie używane w liczbie mnogiej"
hmmmmm ale nazwy pierwiastkow tez sie psize wielka literka... "Br" "Cl" a niby nie moga byc zaczynajace sie wielka literka :)
Meg's right
prosze jak mu wyjasnili to sie z innej strony przyczepil ;-)
co to jest Br? to skrót nazwy pierwiastka brom pisanego z małej litery oczywiscie
Pierwiastki mają zwyczaj występowania w różnych odmianach izotopowych a niektóre również w alotropowych (węgiel: grafit i diament). Stąd też możliwość występowania liczby mnogiej bo są różne węgle, tleny i itry.
nono....ale bardziej różne rodzaje węgla ( gdyż węgiel jako pierwiastek jest jeden - patrz układ okresowy)niz same różne węgle,to samo tyczy się wczesniej wypisanego przykładu z benzyną(nie trzeba być chemikiem).....osoby tankujące wiedzą o co chodzi i nie tylko o cenę ale głównie od liczbę oktanową czyli "jakość" benzyny...są co najmniej dwa a to juz liczba mnoga...tak w skrócie
Co z przymiotnikiem od itr? Jest borowy, tlenowy, polonowy - a itrowy?
Słowo "itrowy" musi być, ponieważ używam go od jakiś 3 lat, więc jeśli nawet nie było to już jest!
Drodzy autorzy tego słownika!!!
Istnieją świece zapłonowe itrowe prod. Bosch stosowane w samochodach wyścigowych.