SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

jodożerny

dopuszczalne w grach (i)

jodożerny


KOMENTARZE

~gosc # 2013-12-11

Co oznacza to słówo? Nie mo go w Wikipedia.org.

Marek / Warszawa

~gosc # 2013-12-11

pochłaniający jod

~gosc # 2013-12-11

Domyślam się, że to <jodożerny> to "pochłaniający jod", ale nadal pytam: Co lub kto to jest?

Marek / Warszawa

~gosc # 2013-12-11

najwidoczniej wśród setek rzeczy, które wiecznie ci się mylą, są także "rzeczownik" oraz "przymiotnik".

vegeta391 # 2013-12-11

Mam zanieść odbitki do tradycyjnej pracowni fotograficznej? Przecież ichnie metody wykołowywania zdjęć są niezwykle jodożerne, mamy 26 wiek, jod to nie są tanie rzeczy, o nie!.

~gosc # 2013-12-11

Na brzeg wypełzły jodożerne potwory.

~gosc # 2013-12-11

"Przejście tylko dla jodożernych " (tabliczka na drzwiach)

~gosc # 2013-12-12

W odpowiedzi dla tego GOŚCIA-PROSTAKA Z 2013-12-11 odpowiadajacego {...najwidoczniej wśród setek rzeczy, które wiecznie ci się mylą, są także "rzeczownik" oraz "przymiotnik".} powiem, że:
-(jednego dnia spytałem) Co oznacza to słowo?
-ktoś rezolutnie opowiedział: pochłaniający jod,
-(moja odpowiedź była): "Domyślam się, że <jodożerny> to "pochłaniający jod", ale nadal pytam: Co lub kto to jest?" (pozostawiając dla osoby INTELIGENTNEJ resztę w formie: ... co jest <jodożerne> lub który jest <jadożerny>?)

Mimo dwu odpowiedzi (druga wydaje się być możliwa), nadal nie wiem co to jest co jest <jodożene>.
Proszę o poważne odpowiedzi.

Marek / Warszawa

pgx # 2013-12-12

Nie ma bizmutożernego :/
przez to przegrałem

~gosc # 2013-12-13

Mareczku z Warszawy, dostałeś odpowiedź, okazała się za trudna do przetworzenia. Trudno. Zapytałeś się więc, nieco nieudolnie, bo pogwałciwszy składnię, jeszcze raz o to samo (to komunikaty powinny być jasne, a nie przeznaczone dla "osób inteligentnych" - ba, chyba tylko osoby inteligentne inaczej odgadłyby, o co chodziło Mareczkowi). Tym razem otrzymałeś żartobliwe odpowiedzi, których celem było zapewne poruszenie Twej wyobraźni. Ale to nie wystarczyło. Mareczek dalej nie wie "co lub kto to jest (dla ludzi inteligentnych!)". I nawet nie ma siły samemu poszukać, np. wpisując w jakąkolwiek wyszukiwarkę "pochłania jod", co znaczyłoby dokładnie tyle, co "jest jodożerne". Problem być może tkwi w tym, że wyraz "jodożerny" nie jest popularny, a z pewnością nie wśród internautów (może ktoś znajdzie przykłady użycia - mnie się nie udało), jednak każda "inteligentna osoba" powinna być w stanie wymyślić rozsądny przykład użycia (np. gruczoł jodożerny - tarczyca). A, jeszcze wracając do pierwszej wypowiedzi Mareczka - z tego co wiem, to na Wikipedii nie tworzy się haseł dla przymiotników, od tego jest Wikisłownik, a tam jest dosyć ubogo (niespełna 50 tys. haseł, kiedy na sjp.pl jest ich prawie 200 tys.).

pgx # 2013-12-13

a bizmutożerny?

~gosc # 2013-12-13

Wyraz poprawnie zbudowany, ale - po sprawdzeniu w wyszukiwarce - okazuje się, że ciężko wymyślić sensowny przykład użycia. Oczywiście można żartobliwie - bizmutożerne potwory, itd., itp. Być może niekonsekwencją jest uwzględnienie "jodożernego" z jednoczesnym pominięciem innych pierwiastków, które są wchłaniane przez np. ludzki organizm. Można jedynie się zastanawiać (ewentualnie zapytać - np. w poradni PWN), co skłoniło autorów słowników papierowych do odnotowania właśnie "jodożernego". Zwykle argumentem jest występowanie (w artykułach, publikacjach, książkach), ale szybko przeprowadzane badanie pokazało, że wyraz ten w Internecie nie występuje prawie wcale.

Prawie wcale, bo znalazłem:
http://books.google.pl/books?id=TXMjAAAAMAAJ&q=jodo%C5%BCerne&dq=jodo%C5%BCerne&hl=en&sa=X&ei=_AyrUpulKsTY7Aav04FI&ved=0CC8Q6AEwAA
Możemy przeczytać - jodożerne (albo uranożerne - brak w sjp.pl!) glony. Tak że występowanie, choć bardzo marginalne, nie jest zerowe.

pgx # 2013-12-13

I o tym właśnie mówię, o niekonsekwencji w dodawaniu tego typu wyrazów, ponieważ idąc tym tropem możemy tutaj dodać słowa "ropożerny", "benzynożerny" ( o samochodach, które mają duże spalanie) Albo na przykład "słodyczożerny" (o kimś kto "żre" dużo smakołyków) Jeżeli są już tworzone tego typu hybrydy to albo powinny być wszystkie albo w ogóle. A propos słowa "ropożerny" jest on bardzo popularne wśród znawców motoryzacji i występuje dosyć często.
No i nic to, będę musiał z tym żyć

~gosc # 2013-12-14

Gdyby tylko było miejsce na analogię w słownikach... Polecam np. porównanie dopełniaczy l.m. wyrazów girobusola i żyrobusola (znaczą to samo i nawet tak samo są wymawiane!).