SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

kanada

dopuszczalne w grach (i)

kanada

żartobliwie o bogactwie i dostatku

-

kanada

dopuszczalne w grach (i)

kanada

język z grupy tamil-kurukh, używany w południowych stanach Indii; kanara, język kanaryjski

-

Kanada

niedopuszczalne w grach (i)

Kanada

państwo w Ameryce Północnej


KOMENTARZE

lukout2 # 2004-10-07

jeśli nazwa włąsna to czemu małą litera??

~gosc # 2004-10-07

Proste, bo to nie jest nazwa własna : ) Przecież się mówi "ale kanada!", z tego co pamiętam synonim bogactwa, dostatku : )

pzdr, mash.

blenders # 2004-10-09

dobrzy ludzie donieśli, że kanada to także potoczne określenie miejsca, w którym panują dogodne warunki do jakiejś działalności, jakiegoś procederu itp. ;-)

mirnal # 2013-01-19

Nazwa 'Kanada' pochodzi od słowa 'kanata' (lub 'kanada') oznaczającego w języku Irokezów i Huronów wieś lub osadę. W 1535 mieszkańcy okolic obecnego miasta Québec używali go, wskazując podróżnikowi Cartierowi drogę do wioski Stadacony. Cartier natomiast posłużył się słowem 'kanata' na określenie nie tylko wioski, ale całego obszaru podległego wodzowi Stadacony o imieniu Donnacona. Od 1545 europejskie książki i mapy zaczęły nazywać ten region jako Kanada.

mirnal # 2013-09-07

http://doroszewski.pwn.pl/haslo/kanada/
o, tu podano prawidłowo, że nazwa k. pochodzi od nazwy Kanada (nie Canada); inna sprawa, że napisano, że Kanada jest krajem, zaś poprawniej byłoby - jest państwem.

~gosc # 2013-09-08

Nie zważajcie na mirnala. On jest bardzo chory.

~gosc # 2013-09-08

zważajcie na tego gościa
jest zdrowy

~gosc # 2013-09-08

thx ;)

~gosc # 2014-04-12

W wywiadzie przeprowadzonym z człowiekiem, który przetrwał obóz w Oświęcimiu doszukałem się informacji, że Niemcy "kanadą" nazywali pomieszczenie w którym składowano wszystkie rzeczy i ubrania Żydów wysłanych do komory gazowej. słowo "kanada" było synonimem bogactwa tj. dużej wartości jaką posiadały te rzeczy w warunkach oświęcimskiego życia. Zastanawia mnie to czy już wcześniej to określenie oznaczało luksus czy po wojnie weszło do powszechnego użycia nabierając tego znaczenia własnie przez Oświęcim.