SJP
SŁOWNIK SJP

karakuły

dopuszczalne w grach

karakuły

futro lub jakaś inna część garderoby z wyprawionych skór jagniąt karakułów (gatunku azjatyckich owiec)

karakuły

dopuszczalne w grach

karakuł

azjatycka owca tłustoogoniasta


KOMENTARZE:

~gosc # 2007-05-15

Czy wiecie jak sie robi futerko z karakuł????????? Bierze sie owce w ciazy i sie jej wycina owieczkę małą, pozniej sie tą owieczke mała obdziera ze skory i paniusie chodzą w takich futrach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JAK LUDZIE MOGĄ BYC AZ TAK PODLI!!!!!!!!!!!!

~gosc # 2007-12-09

czy to prawda, bo wygląda mi na bajkę

malga23 # 2007-12-12

po pierwsze nazywa sie takie jagnieta - wyporkami. po drugie jest kilkanascie rodzaji futer karakulowych uzaleznione to jest od barwienia oraz od stopnia poskrecania loków w zespolach wlosowych. po trzecie w obecnej chwili nie stosuje sie praktyki wywolywania wczesniejszych poronien tylko ubija sie jagnieta w wieku do 10 dni. i po ostatnie nie znam faceta ktory by kupil kobietece orginalae futerko kartakulowe ktore kosztuje wiecej niz 5 mln zlotych aa zapomnialabym zeby zrobic orginalae futerko karakulowe male czyli krotkie paltko potrzeba 100 szt jagniat gdyz z skory wycina sie jedynie kwadrat o wielkosci 4x4 cm z czesci karkowej. z reszty skory tworzy sie tak zwane błamy o nizszej wartosci i cenie

~gosc # 2007-12-30

to ja mam pytanko. Każdy się obuży jeśli usłyszy o przyspieszeniu poronień dla zrobienia góupiego futra. ale czy ubijanie małej owieczki w wieku 10 dni jest już wporządku?? można to według was nazwać humanitarnym traktowaniem zwierząt??

~gosc # 2008-02-15

podobają mi się takie futerka bo jestem zmarźluchem ale ja przecież tych zwierząt nie zabijam.Każdy jeśli zaistnieje potrzeba zażywa antybiotyki króre najpierw są testowane na zwierzętach które giną a o tym się nie mówi. Lubicie mięsko to przy każdym kęsie pomyślcie że ono też dla was zginęło.

~gosc # 2008-02-28

Ludzie są straszni, noszą na sobie istny cmentarz, co wy robicie? ludzie którzy zabijają dla futra je noszą totalnie się zezwierzęcają

~gosc # 2008-03-09

Jest duża różnica pomiędzy testowaniem leków na zwierzętach, a później na ludziach w celu ratowania życia lub zdrowia, a zabijaniem setek niewinnych zwierząt dla szpanu. A jak ci zimno to sobie kup płaszcz wypełnionym poliestrem,nie dość że ciepła to jeszcze antyalergiczna.

~gosc # 2008-03-19

Ludzie to największa plaga teog świata....zabijamy w kązdym celu i zawsze...Nie próbujcie mi tylko wciskać że skoro ja tego zwierzaka recznie nie zabiłam to nie moja wina...Jak za to płace i na to przyzwalam to jestm współwinna. No i co teraz tak oczywiście przecieżjemy mięso...no i dobra musimy, to leży w naszej naturze ale niech mi ktoś powie czemu my te zwirzęta zabijamy w ten sposób! To jest obrzydliwe zarówno to jak niektóre są zabijane jak i to, że jest to robione masowo.

~gosc # 2008-07-10

nie rozumiem jak można robić coś tak okropnego :[

~gosc # 2009-01-10

Straszne. Chyba miałbym koszmary senne nosząc takie futro.

~gosc # 2010-02-15

Czytam to i mi w głowie zawirowalo.... Na talerzu praktycznie mięsko nie wazne czy szynka czy kiełbasa albo tylko kotlet - na nóżkach buciki - a w szlufkach spodni pasek oczywiście wszyyyystko skórzane ha ha - nich żyje hipokryzja.
Jeżeli owieczki i świnki władłyby światem to coooo

~gosc # 2010-03-04

Jeżeli owieczki i świnki władłyby światem to coooo
Ale nie władają ! ludzie są podli i to im w niczym nie przeszkadza żeby zabijać a podłośc swą w związku z tym że potrafią mówić , po swojemu tłumaczą.
Rasa ludzka miała swoje obozy koncentracyjne ale szybko zapomniała , a zwierzęta dzięki ludziom , tak tak dzięki każdemu z nas mają taki sam los zapewniony aż do końca świata.I jeszcze jedno wszelkie nieszczęścia które was w życiu spotykają to taka nagroda za całokształt , myślicie że krzywdzenie innych ujdzie wam tak po prostu ...Sami siejecie zło wokół siebie,i jeszcze łumaczycie to tym że człowiek musi jeść zwierzęta.G...no prawda, a już na pewno nie musi zabijać po to żeby zrobić sobie dobrze , prawda karakuły ?

~gosc # 2011-08-21

Bestialskie to to jest teraz, dawniej, kiedy taki pastuch se tom łowiecke wyhodował, sto razy się zastanowił czy zabijoć, czy nie zabjoć, a jak już mu głód do dupy zajrzoł i mróz mózg zmroził, to se pomyśloł, że se takich kilko łowiecek łubije i se mięsko zeźre, a z futerka se zrobi przyodzienie. Dzisiaj natomiast mąż pańci wydaje 5 mln PLN na futerko, żeby pańcia mogła wsiąść do samochodziku marki np. Audi, podjechać do koleżanki i w hallu przy ściąganiu futerka, powiedzieć: "Patrz Gabrycha, ale mi Miecio fundnął futerko, nieee? Ha, ha, ha..." Taaak... Aż miło popatrzyć

~gosc # 2011-09-20

Ciekawe czy tak samo jak tych wyabortowanych owieczek byłoby wam żal ludzkiego dziecka.

~gosc # 2012-01-02

Nie 5 mln a 5 tys!!! U Prady kurtka z karakuł kosztuje 1300$ a używaną można kupić za 30$!!!

~gosc # 2012-11-09

Chciałbym wszystkich fanatycznych obrońców zwierząt przenieść do czasów DINOZAURÓW.Szybko,bardzo szybko zmienili by swoje humanitarne zasady.

~gosc # 2013-03-01

Przypominam też że aby nosić takiego zwykłego bawełnianego T-shirta też musi zginąć tysiące ptaków i piskląt które mają gniazda na olbrzymich plantacjach bawełny które opryskuje się przed szkodnikami. Tak to już jest en świat stworzony że życie przelewa się z jednej formy w inną. O człowieczeństwie świadczy nie to że nie zabija, ale to że stara się aby wokół niego a tym samym na świecie nie przyczyniać się do niepotrzebnego cierpienia.

mirnal # 2013-03-01

Mam nadzieję, że na jedną koszulkę nie przypada tysiące ptaków (a tak to z tekstu wynika).

~gosc # 2013-11-14

Podziwiam forme fanatyzmu gościa i patrząc od tej strony to podzielam Jego opinie jednak nie az tak fanatycznie. Po pierwsze jeśli wierzyć w Boga to BÓg dał nam ziemię i zwierzęta poddane więc stworzenie ma nam sluzyc do naszych celów i potrzeb. Po drugie zwierzęta aby zyc tez zabijają jedno drugie. Tylko patrze jak kociak mimo ze dostaje jeść od czasu do czasu biegnie z myszka w mordzie. Dlatego jeśli zwierze zostało zabite bez zadawanych cierpień wg mnie nie jest barbarzyństwem. Walczylabym z ludzmi którzy zadaja zwierzętom bol kiedy się nad nimi pastwią - bija, głodują albo takich nieodpowiedzialnych którzy sobie wychowują dla własne przyjemności a potem wyrzucają. Jak zwierze ma przetrwać w buszu jeśli zostało wychowane dla przyjemności człowieka a potem porzucone? Jak zwierze ma zyc wolne kiedy ziemia jest dla nas dostosowywana itd... .

mirnal # 2013-11-20

http://doroszewski.pwn.pl/haslo/urodzi%C4%87/
(na początku) ujęto ten problem (zabicie jagniąt przed uodzeniem). Ponieważ jest coraz większa świadomość społeczna dot. zabijania zwierząt, to może należałoby zakazać takich zachowań? I nie zabijać zwierzaków ani przed urodzeniem, ani po, a jedynie dla mięsa?