SJP
SŁOWNIK SJP

kibol

dopuszczalne w grach (i)

kibol

środowiskowo: kibic, zagorzały zwolennik określonej drużyny sportowej


KOMENTARZE:

sapaczzgnilizny # 2003-02-18

pseudokibic
kibol\kibola\kibolowi\kibola\kibolem\kibolu\kibolu

mashroom # 2003-02-19

a masz to w slowniku?...nie...

~gosc # 2004-05-03

kibic zwierzę fani chuligani :P

pozdro/cunn

viniu75 # 2005-02-19

(Pogoniarz) to ci dopiero kibol

gnojoff # 2005-10-30

"To my kibice śląska zna nas cała polska..." - tekst sławnej piosenki... :) a kibol to jest taki dobry człowiek co chodzi na mecze i kibicuje swojej drurzynie... :))))

~gosc # 2005-10-30

Wstyd Ślaskowi przynosisz takimi ortografami, bałwanie.
=/8-B

wwwpiotrek # 2006-03-13

wpisujcie swoje kluby : MKS Radymno

karolzxz # 2008-01-03

a jak ktoś nie ma?

~gosc # 2009-05-19

no i co mashrumku? w słowniku nie ma, a dopuszczalne :) nie ma ŻADNEJ reguły w tym słowniku, jest żenujący :)

~gosc # 2010-09-25

jakiś debil musiał umieścić wyjaśnienie słowa "Kibol"
Prawidłową definicję znajdziecie tutaj http://www.kibole.wiaralecha.pl/

~gosc # 2010-11-26

"Kibol" to od zawsze w gwarze poznańskiej/wielkopolskiej fanatyczny kibic swojej drużyny. Nie dajcie się ludzie wciągnąć w nakręcane przez media (GW,TVN,PS) sensacje opisujące każdy mecz jako popis "kiboli" chuliganów i chwalenie się zamykaniem kolejnych bandytów stadionowych. Tak jak wyżej jedyna prawdziwa definicja kibola na stronie http://www.kibole.wiaralecha.pl/.

Pozdrawiam
Kibol Lecha Poznań

~gosc # 2011-01-22

W Poznaniu KIBOL ma znaczenie pozytywne... tak od lat mówi się na wiernych kibiców.

mastermiind # 2011-01-23

To jest słownik języka polskiego, a nie dialektu wielkopolskiego. W większości regionów Polski, kibol ma wydźwięk silnie pejoratywny.

~gosc # 2011-05-30

przecież to jest hasło ze słownika Bertelsmanna z 2001 roku!
Wiary Lecha wtedy jeszcze nie było... a "Wyborcza" była patronem Lecha Poznań.
więc nie histeryzujcie że to jest hasło wymyślone teraz w 2010-2011 roku przez dziennikarzy.

~gosc # 2011-07-28

Mnie osobiście, jako kulturalnego i praworządnego fanatyka Widzewa nazywanie bojówkarzy i chuliganów "kibicami" lub "kibolami" obraża.
Nie tylko w gwarze wielkopolskiej "kibol" oznacza fanatycznie dopingującego kibica (wydźwięk pozytywny), ale i praktycznie w całym środowisku kibicowskim!
Ja chodzę na słynną trybunę "pod zegarem", gdzie fanatycznie (pozytywny, kulturalny rodzaj fanatyzmu) dopinguję RTS i dlatego uważam siebie właśnie za KIBOLA, podczas gdy z żadnym chuligaństwem nie miałem nigdy nic wspólnego i nie zamierzam mieć.
Widocznie termin "kibol", a raczej jego znaczenie merytoryczne ewoluuje (a media lansują niestety błędne, negatywne znaczenie), zatem:
fanatycznie dopingujący kibic = kibol ≠ pseudokibic = chuligan
(wyraźnie należy odseparować obie grupy!)

~gosc # 2011-10-08

Można jakoś zmienić tą idiotyczną definicję? Bo z prawdziwym znaczeniem słowa kibol nie ma ona nic wspólnego.

~gosc # 2011-10-11

to zróbcie coś i z tym:
http://pl.wiktionary.org/wiki/kibol
bo to jakieś dziadostwo, a powołują się na poznański słownik (???)
Pozdrawiam i szacunek dla kiboli, chociaż sam nie jestem nawet kibicem.
Marek

~gosc # 2011-11-22

Słowo "kibol" ma swoje pochodzenie z żargonu więziennego i oznacza bandytę, przestępcę, który wyrokiem sądu został skazany na więzienie. Kiblować znaczy odsiadywać wyrok. Ile kiblowałeś? tzn ile siedziałeś. Kibol oznacz osobę wyjętą spod prawa.

~gosc # 2012-04-18

kibol ma neutralne znaczenie. Znaczy tyle co zwolennik, fanatyk w sensie pozytywnym danego klubu.
kibol a pseudokibic to dwa odmienne słowa.

~gosc # 2012-05-18

na Śląsku kibol to też fanatyczny kibic oddany swojej drużynie, tak było od zawsze

~gosc # 2013-12-25

nie zgadzam się!!!!!! "kibic, zagorzały zwolennik określonej drużyny sportowej" to ultras, a kibol to po prostu chuligan, który przychodząc na stadion ma w dupie kto gra i myśli tylko o tym by spowodować zadymę.

~gosc # 2013-12-27

Jezu, ale wy nie myślicie!!! Skoro wg. was kibol to fanatycznie oddany klubowi kibic, który nie wstydzi się okazywać sympatii do swojej drużyny, to czemu zakrywa twarz i zawsze wdaje się w bójki, robiąc przez to antyreklamę swojej drużyny? chyba normalny kibic nie chce niesławy dla swojego klubu?
bicie kibiców przeciwnej drużyny i walki z oddziałami prewencji to dla was oddanie klubowi? to w takim razie taki kibol powinien też zabić swoją matkę kiedy nie puści go na mecz?
Błagam, przeczytajcie swój post chociaż raz i zastanówcie się trzy razy, nim klikiniecie "dodaj komentarz"

~gosc # 2014-01-19

@up,
Takową antyreklamę, zakrywanie twarzy i wdawanie się w bójki robią "pseudokibice" czyli chuligani, tzw hoolsi, a "kibole", to ci, którzy się nie leją, tylko przychodzą na mecz do młyna i śpiewają, a jeżeli już zakładają kominiarki, to tylko dla tego, że mamy w Polsce idiotyczne prawo zakazujące organizacji opraw pirotechnicznych.
Nie rozróżniasz dwóch rzeczy: ultras i hools, to dwie różne rzeczy; ultrasi, to "kibole", zaś tzw. hoolsi, to "pseudokibice".

To nie jest tak, że definicję kibola, jako fanatycznie oddanego klubowi kibica stworzono po to, żeby bagatelizować i usprawiedliwiać czyny chuliganów, tylko po to, żeby pokazać, że kibole to nie są właśnie ci, którzy robią zadymy, tylko ci, którzy przychodzą dopingować, śpiewać, zdzierać gardło i aktywnie uczestniczyć w oprawie. Ci bojówkarze, to zupełnie inni ludzie, to są tzw. "pseudokibice".
Rzecz w tym, że gł. media wymiennie stosują pojęcia "kibol" i "pseudokibic" nie zdając sobie sprawy, że to są dwie różne rzeczy - w dodatku przeciwne.

Zanim Ty dodasz komentarz, to też byłoby dobrze, gdybyś co nie co POMYŚLAŁ i się 3 razy zastanowił, bo nikt tu nie chce bagatelizować chuligaństwa pseudokibiców, tylko wskazujemy na funkcjonującą w społeczeństwie BŁĘDNĄ definicję słowa kibol. Rozumiesz różnicę...?

"to w takim razie taki kibol powinien też zabić swoją matkę kiedy nie puści go na mecz?"
Odp.: pseudokibic, czyli chuligan może wg Twojej teorii tak, ale co mają do tego kibole, czyli grupy zajmujące się dopingiem i oprawami meczowymi?

Myślenie nie boli, tylko czasami warto zastanowić się nad własnym podejściem, a nie zarzucać głupotę wszystkim dookoła, tym bardziej, że nie zrozumiałeś istoty dyskusji.

Pozdrawiam,
KIBOL Widzewa - ten co śpiewa i macha szalem, a nigdy nikogo nie bije i nie używa kominiarki.

fanmirnala # 2014-01-19

Można tłumaczyć, ale wydaje mi się, że już się niestety nic się na to nie poradzi, iż słowo kibol nabrało drugiego i to pejoratywnego znaczenia. Walka z wiatrakami.

~gosc # 2014-01-19

Nabrało, nie nabrało, ale prawda leży po stronie kiboli.

~gosc # 2014-04-12

Tak czy siak, to nie jest po polsku. Wystarczy mówić 'kibic'/'pseudokibic' i wiadomo, o co chodzi.

~gosc # 2014-06-17

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/401604,kibol-w-wielkopolsce-to-brzmi-dumnie,id,t.html

~gosc # 2014-07-24

Może po poznańsku oraz śląsku kibol to porządny kibic, ale dla mnie, to po prostu stadionowy cieć i prymityw.

~gosc # 2014-09-24

Nie tylko po poznańsku czy śląsku, ale ogólnopolsko (środowiskowo) kibol, to osoba kulturalnie dopingująca w młynie - bez pejoratywnego wydźwięku - ten wydźwięk forsują dzisiejsze media, ale JĘZYKOWO nie mają racji. Chuligan, to chuligan,a kibol, to kibol, czyli osoba śpiewająca w młynie i aktywnie uczestnicząca w innych formach opraw meczowych!

Jeśli dla Ciebie kibol, to "stadionowy cieć i prymityw", to w tej chwili mnie obrażasz, jako właśnie kulturalnego i grzecznego kibola Widzewa, który chodzi na mecze, po to, żeby w spokoju śpiewać.
Zasady językowe są jednakowe dla wszystkich Rodaków.
Nie ma czegoś takiego, ze dla jednego kibol, to chuligan, dla drugiego nie. Słowniki języka polskiego określają to JEDNOZNACZNIE - chuligani, to tzw. pseudokibice, co nie jest w żaden sposób tożsame z kibolami, czyli osobami z młyna - spokojnymi i niechuligańskimi.

~gosc # 2014-09-24

A dlaczego nie 'kibic'?

~gosc # 2015-08-16

A dlaczego kibol to brzydkie słowo?

przekorny # 2015-08-21

bo się kojarzy z kiblem =)

~gosc # 2018-04-03

Różnice kibol a chuligan to taka że kibol chodzi na ustawki nie musi wandalizować na stadionie i częściej skoksowany.

~gosc # 2018-05-22

kobol to po poznańsku kibic, każdy również ten kulturalny

winowjajca # 2018-05-22

Wyjaśniam różnicę między chuliganem, kibolem i szalikowcem (tu dedykacja dla przekaziorów z gatunku TVN-ów i i innych GWiazdek, które lubią wrzucać wszystkich powyższych do jednego wora).

chuligani - osoby chodzące na mecze wyłącznie w celu wywołania zadymy, strona sportowa wydarzeń niespecjalnie ich interesuje (jest jedynie pretekstem do wybryków); właśnie tacy umawiają się na ustawki i prowokują burdy stadionowe.

kibole (inaczej ultrasi) - osoby fanatycznie oddane swojej drużynie, wspierające ją na każdym meczu; rozwieszają transparenty, śpiewają pieśni kibicowskie na całe gardło. Mogą posunąć się do agresji w przypadku, gdy ktoś ich prowokuje np. obrażając ich zespół, jednakże nie jest to ich podstawową domeną.

szalikowcy - stanowią pośrednie ogniwo między zwykłymi kibicami a kibolami; chodzą na większość meczów swojej drużyny (również wyjazdowych), kibicują jej na dobre i na złe, nie biorą jednak udziału w bitwach kibolskich (ani tym bardziej chuligańskich).