SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

klątwić

dopuszczalne w grach (i)

klątwić

dawniej: złorzeczyć, przeklinać kogoś, rzucać klątwy


KOMENTARZE

zimi08 # 2012-09-25

Proponuję odrzucić słownik Zgółkowej-Kurpisza w całości. Czy brakuje poważnych wydawnictw językowych?

tevex # 2012-09-25

http://doroszewski.pwn.pl/haslo/kl%C4%85twi%C4%87/

~gosc # 2012-09-26

tevex, a Dodatek A ZDS-u czytałoś?

~gosc # 2012-09-26

He, he. Z czym do tevexa, ~gosciu? On tylko wskazał "zimi08", że "klątwić" to nie wymysł Zgółkowej(której słownik jest tu wyjątkowo nielubiany). To hasło notował znacznie starszy słownik Doroszewskiego.

~gosc # 2012-09-26

jest wyjątkowo nielubiany głównie przez istoty, które w życiu nie miały w rękach ani PSWP, ani żadnego innego słownika.
a ~gość w sumie trochę racji ma. albo podpieramy się po raz kolejny jakimś doroszem, ALBO uznajemy, że nie zasługuje on na bycie dopuszczalnym źródłem.

~gosc # 2012-09-26

jak podrapiesz parę "piś" i podumasz nad "złytoptakiem" to ci zachwyt nad ucznością autorki wywietrzeje momentalnie...ona jest wrzodem na dupie współczesnej polszczyzny i ma 100% zdolności dezintegracyjne...

tevex # 2012-09-26

Tak, oceniaj 50-tomowy słownik po kilku wyrazach. W gruncie rzeczy jest to dość przydatny słownik, zawsze znajdę tam wyraz, którego szukam.

~gosc # 2012-09-27

tevex:
Uzasadniając dopuszczalność słowa ze Zgółkowej posiłkujesz się niedopuszczalnym tu słownikiem Doroszewskiego? Oryginalne uzasadnienie.
Podałbyś inny słownik (dopuszczalny), w którym występuje to słowo i byłoby po pytaniu. Inaczej wychodzi na to, że Zgółkowa przepisała to słowo z Doroszewskiego, który tu jest niedopuszczalny. Cóż, wolno jej...

~gosc # 2012-09-27

Ech, ~gostku ;)
Co argument to zabawniej. To że Doroszewski jest niedopuszczalny w grach, nie znaczy, że jego słownik to stek bzdur. Po prostu trzeba było wyznaczyć cezurę odcinającą słowniki przestarzałe od współczesnych. Natomiast to, że włodarze strony PWN-u zdecydowali się ów słownik zdigitalizować świadczy o szacunku dla jego twórcy. Chyba jasne też jest, że współcześni lingwiści wzorują się również na poprzednich. Co ciekawe hasło "znajomo"jest na razie tylko w Doroszewskim, a przestarzałe na pewno nie jest.