dopuszczalne w grach (i)
1. zacisk mocujący kable zasilające do akumulatora;
2. zacisk mocujący szynę do torowiska
KOMENTARZE
po doświadczeniu z PINem może więcej odwagi i czas w końcu uznać KLEMĘ. Ciągle mi głupio jak spoglądam na akumulator swojego auta i muszę powiedzieć:" sory klemy przeca was nie ma hehe"
wlasnie popieram mamuske, ja mam to samo co ona wiec moze w koncu dodacie
no i kiedy w koncu dodacie slowo klema?
klemato jest taka jakby muszla
klemy to uchwyty do akumulatora i nic dodać nic ująć
W razie watpliwosci czy cos takiego istnieje polecam zajrzec na strone http://www.eltaj.pl/katalog/24/kba.html Maja tam calkiem niezly wybor klem zarowno do akumulatorow jak i baterii. Pozdr.
niech żyją znający zasady, fachowcy i inni krzykacze.
niech zyje nasz najmadrzejszy mashroom!
dlaczego wyraz SPA jest w słowniku (kurort w Belgii) a prostej klemy nie ma!!!!!???? prosze o wyjaśnienia
natalio i arturze tu nie ma nie tylko klemy, ale również zoofila, kierek i innych polskich wyrazów. Są za to tak wspaniałe i jakże staropolskie słowa jak shampoon, wow, big, itd, itp.
klema o spawanej podstawie, stosowana do mocowania ciężkich szyn
Właśnie, dlaczego nie ma klemy??!!!
ZDS
Autorzy są oporni. Umieszczając w słownuiku różne dziwności, od których skóry cierpnie na. DEM, nie umieszczają słów, które dawno uzyskały obywatelstwo w języku polskim. Wstyd!!
miej pretensje do jezykoznawcow, ktorzy tworza slowniki. autorzy tego kurnikowskiego slownika jedynie uzupelniaja go o slowa z tamtych
Właśnie przegrałem partyjke, bo jako ostatnie słowo wpisałem "klemy" ;-(
Klema to po prostu zasisk.
Pochodzenie z języka niemieckiego KLEMME - zacisk.
Pochodzenie: Słownik Wyrazów Obcych PIW 1961, Wydanie VII.
niestety u nas dopuszczalne sa tylko slowniki wydane po 1990 roku.
W sumie to skandal bowiem w tym slowniku jest wiele słów, których byc nie powinno natomiast brakuje wyrazów takich jak klema. Klema to nic innego jak zakończenia przewodów łączących akumulator. Klema plusowa - prądowa i minusowa - masa. I troche dziwne że autorzy slownika znają słowa, z ktorych Miodek by sie smiał pół roku, albo zabił własną pięścią, a nie znają czegos co istnieje od czasu kiedy wymyslono akumulator.
A nawiasem mowiąc to odnosze wrażenie, że tu jest tak ja z polska sceną polityczną. Tam do rzadzenia pchaja sie i zajmują rózne stanowiska ludzie mało kompetentni (50%), a tu jest podobnie z tymi, którzy zajmuja się zatwierdzaniem słów w kurnikowym słowniku.
A ja odnoszę wrażenie, że to dziwne, że ktoś rozegrał prawie 4500 partii, a do zasad gry nie zerknął.
Dopuszczalności słów, znaczy się.
A ja odnosze wrażenie, że koalar zbyt szybko odpisal i co za tym idzie nie przemyslał tej odpowiedzi.
Zgadza się, dlatego się poprawiłem.
Nie no... a opinaczów też nigdy nie było w słownikach i co? Od woja i tak się nie wymigacie :-B
klema - jaka jest każdy widzi. Musi zatem być i juz :-)
kpina
Oczywiście kpina, bo nie ma. W ogóle to jak to jest, ze wyraz pozostający w uzyciu nagle zniknął ze słownika?!?!
Bóg mi świadkiem - nigdy go tu nie było!
klema - rodzaj zacisku zwieranego śrubą, np.: zacisk umożliwiający dołączenie do akumulatora kabli zasilających (popularne klemy akumulatorowe) lub zacisk mocujący szynę do torowiska.
wiecej szacunku dla KLEMY.Gdyby nie one nikt nie wyjechałby samochodem ani autobusem.Wszyscy musieliby chodzić na pieszo.więc uznajcie wreszcie i ten wyraz!!!
Jak jezdzilem fiatem 126P to bylo moje ulubione słówko- klemy odkrecalem (zwlaszcza w zimie) srednio 2 razy dziennie, staly sie one czescia mojej tozsamosci, a teraz sie dowiaduje ze nie istnieja- z tego wynika taki wniosek ze zyjemy w MATRIXie :)
Widze , ze Pan koalar nie używa zaciskow ;) Sciska jedynie kurczowo swoje "zasady" :( Zadne argumenty nie trafiają do szanownej mózgownicy Pana koalara... a szkoda ;)
kill bill zabił Mnie słowem KLEMA na koniec, żart
klema to po prostu zacisk w formie kleszczyków. Ja to słowo poznałam na chirurgii jak mi doktor powiedział "Podaj mi tę klemę jelitową." To fachowa nazwa narzędzia chirurgicznego.
P.S. Na logikę - jeżeli przy tym słowie jest tyle wpisów to czy nie należałoby go w końcu uznac, bo wynika z tego, że w literaki to sami mechanicy samochodowi i chirurdzy grają...
zdejmijcie klemy ze swoich mozgow i wreszcie uznajcie to!!!!!!!
Halo! Odpowiedzialni! Odpowiedzialni? Trzy lata snu to trochę dużo. Czy ktoś to czyta? Raz na 4 lata? Więc jest nadzieja.
http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?szukaj=klemy&kat=18
to chyba zapytanie z 2003 roku, resztę sobie dopowiedz
zadziwiające jest to, że w kurnikowym słowniku znalazły się przeróżne dziwaczne słowa a od tylu lat nikt nie dodał słowa, które przecież z powodzeniem funkcjonuje w języku polskim! Przecież klema to rodzaj zacisku zwieranego śrubą, np.: zacisk umożliwiający dołączenie do akumulatora kabli zasilających (popularne klemy akumulatorowe) lub zacisk mocujący szynę do torowiska.
nie mogłem się powstrzymać :-)
(uwaga na datę wydania słownika!:-))
a jaka jest data?
Zgółkowa H. red. (1994-1998), Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny, t. I-XIX, wyd. "Kurpisz", Poznań. ....daty słownika nie podaliście więc sądze że o ten słwonik chodzi ...tytuł i autor sie zgadza(to znalazłem w necie)...... a teraz
> koalar # 2005-09-24
"A ja odnoszę wrażenie, że to dziwne, że ktoś rozegrał prawie 4500 partii, a do zasad gry nie zerknął."
> koalar # 2005-09-24
"Dopuszczalności słów, znaczy się."
> koalar # 2005-09-24
"A ja odnoszę wrażenie, że to dziwne, że ktoś rozegrał prawie 4500 partii, a do zasad gry nie zerknął."
i
greenpoint # 2006-06-29
"http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?szukaj=klemy&kat=18
to chyba zapytanie z 2003 roku, resztę sobie dopowiedz"
greenpoint # 2006-07-19
"nie mogłem się powstrzymać :-)
(uwaga na datę wydania słownika!:-))"
więc nasuwa mi sie pewna myśl......czasami warto pomysleć zanim sie napisze badź powie lub mowa jest srebrem a milczenie złotem pzdr dla tytanów pracy;)
Dostęp do tego słownika ma wyłącznie Scaevus, więc śledztwo okazało się zmarnowaniem czasu. Może sam zastosuj się czasem do swoich złotych myśli, miast zdobywać kolejne punkty w rankingu na najbardziej aktywnego, jednoelowego trola kurnikowego?
po piersze nie śledztwo(śmiech :) ).....tylko rzuca sie w oczy wasze ciągłe odsyłanie do zasad po czym taki byki wychodzą z drugie arogancja ze ktoś moze nie wiedzieć i wiara ze jesteście nieomylni.....po trzecie jak cos robisz rób dobrze .....i jakieś rankingi, jakieś trole.....nie wiem skad ty to bierzesz ale to twoje klocki.....nara
jakie byki wychodzą????
(koalar, on chyba nie wiedział, że słowo było jako ndpl ze źródłem - słownikiem z 1957 roku, "więc nasuwa mi sie pewna myśl......czasami warto pomysleć zanim sie napisze badź powie lub mowa jest srebrem a milczenie złotem")
no i pewnie wykazałem się "arogancja ze ktoś moze nie wiedzieć" ;-)
Chłopcze, może przeczytaj dokładnie wpisy, które powstały przed naszymi odpowiedziami - odsyłamy do zasad, kiedy ktoś zarzuca, że nie czytamy komentarzy, nie reagujemy na zgłaszane braki. W takim wypadku nakazujemy przeczytać ZDS, bo nie możemy dodać do zbioru słów dopuszczalnych do gry żadnego wyrazu, jeśli nie spełnia ZDS-u. Green dodał klema do ndpl, bo znalazł to słówko w jakimś starym słowniku. A byki, phi, jak napisałem, Zgółkową przegląda wyłącznie Sca, ostatnie tomy tego słownika wyszły w roku 2004 lub 2005 i dodawanie słów z niego zaczęło się na poważnie jakoś w 2005 roku. A przez jakiś czas uznawany był w ogóle za niedopuszczalny. Teraz powoli wchodzą z niego słowa, więc można jeszcze dziesiątki znaleźć takich, gdzie odsyłaliśmy do ZDS-u, bo w dostępnych nam słownikach ich nie było, a teraz się pojawiają.
A co do "jak cos robisz rób dobrze" - nie martw się i zachowaj takie uwagi dla siebie, skoro jesteś klasycznym przykładem krytykującego dla sportu nieroba.
widzisz jak chcesz to potrafisz....napisać cos poza zds i dać sensowną odp .....chyba nie było to aż tak trudne......krytyka dla sportu powiadasz.......nieroba ,trola jak już pisałeś to twoje klocki wiec miłej zabawy
No właśnie a gdzie np słowo "zaklemowanie". Prosty wyraz oznaczający zaciskanie, zakleszczenie. To jakaś kpina ten słownik? Jest big a nie ma zaklemowania :-)) Pozdr.
Co do zmian : http://images.google.pl/images?hl=pl&lr=&um=1&sa=1&q=klema+jelitowa&aq=f&oq=
meg, co to za wykasowywanie znaczeń? Klema to klema, do jasnej Anielki! Jeszcze raz i drukowanymi : to narzędzie chirurgiczne!!! między innymi... Masz tu cały artykuł o resekcji jelita u konia http://medycynawet.edu.pl/pdf2007/marzec/200703s03440347.pdf gdzie "Martwicowo zmieniony odcinek jelita ujęto w klemy jelitowe" (powinno być "martwiczo" ale widocznie autor gra w literaki). Więc bez takich wycięć...
narzędzie chirurgiczne to KLEMY a nie klema
odmiana podana w naszym słowniku nie pasuje do proponowanego przez Ciebie znaczenia
zanim zaczniesz wykrzykiwać przeanalizuj proszę czy masz rację
http://www.artwet.pl/index.php?display=wyszukiwanie.php&maincatid=12&subcatid=33
I inne.
Zanim zaczniesz kogoś traktować protekcjonalnie zapoznaj się z tematem
zapoznałam się z tematem na tyle, na ile jest mi to potrzebne do podjęcia decyzji odnośnie słownika
częściej niż "klema jelitowa" używana jest nazwa w liczbie mnogiej "klemy jelitowe" (analogicznie jak szczypce, nożyce)
w tym przypadku forma dopełniacza liczby mnogiej nie jest oczywista (równie często widzimy "klem" jak "klemów" (a to forma, której nie ma w odmianie umieszczonego w naszym słowniku hasła)
równie nieoczywisty jest rodzaj: częste użycie rodzaju męskiego ("ten klem jelitowy")
wszystkie te uwagi powodują, że nie wydaje mi się dobrym pomysłem dopisanie definicji proponowanej przez lowcafrajerow pod słowem "klema"
A kupowałaś kiedyś jedną klemę samochodową? To oczywiste, że w wyszukiwarce wyskoczy ci liczba mnoga częściej niż pojedyncza, bo raczej kupuje się parę klem zwaną "klemy". Sprawdź w googlu częstotliwość występowania hasła "klema samochodowa" i porównaj z analogiczną dla frazy "klemy samochodowe". Ciekawe jaki będize wynik...
Forma dopełniacza zależy od rodzaju (męski, żeński) mianownika. Wskazano ci, że występuje w medycynie TA klema, więc będzie - tych klem. Nie widzę tu żadnych niejasności, oprócz twego uporu.
wskazała mi jedna osoba, że w medycynie występuje TA klema
w wyszukiwarce widzę jednak, że inne osoby (mniej lub bardziej związane z medycyną) używają form: TE klemy oraz TEN klem
pozwól, że póki nie zostanie to jednoznacznie zweryfikowane przez językoznawców (np. w którymś z nowych wydań słowników) nie będziemy dopisywali nowego znaczenia do hasła KLEMA w naszym słowniku
albo, jeśli wolisz, złóż to na karb mego uporu
dobra, nie irytuję się
spokojnie
parami...
a jak chcesz wyciąć jelito z jedną klemą? spróbuj przeciąć rurę z zawartością płynną w taki sposób, żeby się nie wylało nic z jej zawartości. : PARAMI
i między klemami się tnie. najlepiej czterema. jak masz bryczką na dwa konie to też zakładasz z góry, że nie ma pojedynczego konia?
jaki ten "klem jelitowy"???
nie "ten klem" tylko "tych klem"
Ja używam określenia zacisk zamiast "klema". "Zacisk" jest dobry, więc po co używać jakichś zamienników?