SJP
SŁOWNIK SJP

X

kod

dopuszczalne w grach (i)

kod

ścisłe przyporządkowanie elementów jednego zbioru (najczęściej znaków, nazw, liter) elementom drugiego zbioru (najczęściej sygnałom)

kod

dopuszczalne w grach (i)

koda

coda;
1. końcowy, zwykle przyspieszający fragment utworu muzycznego (np. sonaty), oparty na jego materiale tematycznym;
2. przenośnie: zakończenie utworu literackiego albo jakiejś historii stanowiące ich podsumowanie

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE:

zyber6 # 2003-12-18

kodź

misiu_w_kapeluszu # 2004-09-11

"ścisłe" Green c[:-D

mirnal # 2015-08-14

Ongiś użytkownicy zarejestrowani nie musieli wpisywać kodu, co było zaletą i chyba oczywistością, jednak podczas jakichś przepychanek, prawdopodobnie niechcący, administrator skomplikował zarejestrowanym obywatelom dostęp do szybkiej wymiany poglądów. Pytanie - czy o to chodziło administratorowi? Czy świadomie zmienił reguły, czy był to przypadek? I czy można powrócić do poprzedniej procedury?

~gosc # 2015-08-23

Wiedziałom, Mirnalu. że jesteś prostolinijnym człowiekiem, lecz przesady, to co napisałeś, to mrzonki. Ponadto ogólnie się mylisz, wprowadzono to specjalnie, na co ja i Pan P. zareagowaliśmy wspólnym protestem. Chociaż wtedy naprawdę się działo, nic nie uzyskaliśmy.
Sumując: to był celowy zabieg, żeby wyrugować osoby mające konto.

fanmirnala # 2015-08-23

Bez przerwy mnie wylogowuje, nie ma. to jednak żadnego znaczenia, ponieważ pisałom to ja, Twój wierny fan :)

mirnal # 2017-11-10

Niektórzy niewłaściwe wbijają kod - kochani, zapewne popełniacie ten sam błąd, co ja kiedyś.
Otóż, po wpisaniu komentarza, wpisywałem kod, OK i czekałem na umieszczenie tekstu. Kiedyś było to natychmiast, a od paru miesięcy jest faza wyczekiwania. I co się okazywało? Że był błędny kod i wpisu nie było. A dlaczego się nie orientowaliśmy? Bo jest błąd w programie, polegający na tym, że po błędnie wpisanym kodzie, powinien być napis "błędny kod, wpisz ponownie". Przy tym komentarz nie powinien znikać, lecz czekać na poprawne wpisanie kodu (tak jest w wielu innych portalach). Jaka zatem rada? Przed edycją należy skopiować swój koment, aby - po sprawdzeniu - podczas oczekiwania, zobaczyć, czy jest w fazie oczekiwania, jeśli nie ma, to jeszcze raz wpisać (wkleić). Ja od ponad roku każdy tekst kopiuję i przydaje się to, bowiem nie zawsze kod wbijany jest poprawnie. Kilkanaście minut temu pewien koment wpisywałem dwa razy nie licząc pierwszego. Zatem - braki nie wynikają tylko z cenzurowania tekstu!

~gosc # 2017-11-10

Kod należy wybijać, a jak niektórzy wbijają, no to jest jak jest czyli niedobrze.

~gosc # 2017-11-10

Tu nie chodzi o kod w alfabecie Morse'a.
Sfrustrowana

~gosc # 2018-12-28

Dlaczego nie ma KOD-u?

pluralis4ever # 2019-06-27

Owszem. Do listopada AD 2014.

mirnal # 2019-08-14

Czemu ma służyć tutejszy 8-cyfrowy kod?

~gosc # 2019-08-14

https://sjp.pl/wapory#p422150

~gosc # 2019-08-14

W istocie jest to po to, żeby za dużo nie pisać. W stosunku do WG kod jednak nie spełnia swojego zadania.

~gosc # 2019-08-14

w istocie proponuję znacznie wydłużyć kod, na pewno część wymięknie...

~gosc # 2019-08-15

Nieprawda, KOD dalej istnieje.

pluralis4ever # 2019-08-16

Istnieje, ale - cytując klasyka - "tylko teoretycznie".

~gosc # 2019-11-07

Dlaczego w definicji nie ma pojecia KOD, czyli postkomunistycznej organizacji dawnych czlonkow PZPR, SB i innych sluzb represyjnych dawnego PRL-u, oraz ich rodzin, ktora tak agresywnie starala sie zrobic wode z mozgu trzezwo myslacemu, polskiemu spoleczenstwu od konca 2015 roku, ubierajac sie w piorka rzeczywistej opozycji antykomunistycznej? .Przeciez taka bezczelna akcje, ...po blisko trzydziestu latach tzw. upadku komuny nalezy rozpowszechniac! ...a poleczenstwo uswiadamiac, uczulac, ze wychowalo sie kolejne juz pokolenie dawnych komunistow, ktorzy nadal robia wode z mozgu Polakom. Nie mozna dopuscic do tego, by to, co sie dzialo w Polsce do 2015 roku powrocilo.

pluralis4ever # 2019-11-08

Nie ma sensu wprowadzać do słowników jakiejś nieznaczącej efemerydy politycznej.

~gosc # 2019-11-08

Hitlerowska SA jest
Polacy bardziej znają KOD niż SA, zwłaszcza młodsi, a starszych coraz mniej...

pluralis4ever # 2019-11-09

SA jakieś tam znaczenie polityczne jednak miały.

~gosc # 2019-11-09

ale od dawna jakby nie mają...

~gosc # 2019-11-10

A co ma KOD do SA? SA to zbrojne ramię partii, a KOD nawet partią nie jest.

~gosc # 2019-11-10

jedno jest ramieniem, drugie nogą

pluralis4ever # 2019-11-10

KOD miał być w założeniu polskim Hamasem, więc jakieś tam wspólne cechy z SA czy SS można znaleźć. ;]

~gosc # 2019-11-10

DO ~gosc # 00:39 ….oczywiscie, ze ma!! ...przez 3 lata, do czasu az doszlo do totalnej kompromitacji ich przywodcow, KOD bylo wyjatkowo agresywna organizacja, ktorej celem bylo doprowadzenie do upadku rzadu! To ulica, tak jak wtedy w Niemczech, mialy rozstrzygnac o ksztalcie polskiego panstwa. To dokladnie taka sama organizacja, ktora nie chciala zaakceptowac faktu dojsca PIS do wladza na legalnej, demokratycznej drodze, ktorej spoleczenstwo dalo Mandat zaufania poprzez absolutna wiekszosc. Powtorzenie tego wniku w 2019 roku potwierdza spoleczna walory, jakosc, wartosc i akceptacje dla rzadzacego obecnie ugrupowania. Czy nie ma analogii do SA? ...przeciez to niemal dokladnie to samo ...te same metody ….noooo...ok, ...nie bylo zbrodni, ktore moznaby KOD-owi przypisac ...to chyba tylko ta roznica… DO pluralis4ever # 13:57 ...dokladnie tak bylo!! ...fakt, ze byla to organizacja zupelnie nieudolna(KOD), nie zmienia jej charakteru ...

~gosc # 2019-11-11

"KOD miał być w założeniu polskim Hamasem..." - a jesteś w stanie tę swoją tezę jakoś udowodnić poza takim demagogicznym pitu pitu?
I co wiesz o Hamasie? Islamie?

pluralis4ever # 2019-11-11

To nie moja teza, mówił o tym redaktor Żakowski (którego, jak sądzę, cenisz).
Ci "obrońcy demokracji" są jednak głupsi niż myślałem...

~gosc # 2019-11-12

Nazwisko redaktora również nie jest dowodem.
Broda mędrcem nie czyni, wiek przed głupotą nie chroni a nazwisko medialne jest tylko nazwiskiem.

~gosc # 2019-11-13

Nic takiego (że byle jaki dziennikarzyna) nie napisałem.
Ciągle brak uzasadnienia dla tezy.
Jesteś mądry mądrością papugi powtarzającej zasłyszane słowo?

~gosc # 2019-11-17

DO ~gosc # 2019-11-11 ….Co sie wie o Hamasie? ….prosze nie zadawac tego typu pytan w dobie tak latwego dostepu do informacji!! Nawet jesli , o Hamasie ktos dziwnym trafem do tej pory nic nie wiedzial, to w ciagu niemal godziny moglby sie stac w tym temacie niemal ekspertem(to lekka ironia, ale jednak)a dwa ...Nie trzeba Zakowskiego, by obserwujac dzialalnosc postkomunistycznego KOD-u dojsc do takich wnioskow i porownan…. Roznica miedzy tymi organizacjami jest taka, ze KOD, w porownaniu do Hamasu, nie uzywa broni, nie jest mi tez wiadome, by kogokolwiek do tej pory zabil…
Nikt z jej czlonkow nie ma bowiem zamiaru za ta SWOJA "demokracje" inaczej ani oddac zycia, ani spedzic wielu lat w wiezieniu, gdyby uzyl broni … Natomiast wybral niedemokratyczne metody do obalenia legalnie wybranego rzadu! bo nie potrafia do dzis zrozumiec jak dziala demokracja...wg. jednego z liderow opozycji twierdza, ze "Kaczyński chciał mi podpieprzyć Polskę" ….niezwykla, komunistyczna logika ktora sugeruje, ze tylko im sie swiat nalezy...KOD robi wode z mozgu swoim zwolennikom sugerujac cos, czego nigdy nie bylo, np. zarzucajac rzadowi rzekome lamanie konstytucji, jednak nigdy nie uslyszalem logicznego przedstawienia faktow broniacych icvh punktu widzenia... ...Wg. zarowno hamasu, jak i KOD to ulica, spoleczne niepokoje maja rozstrzygac o tym, kto ma w tym kraju rzadzic …. co tu jeszcze mozna wiecej udowadniac ponad to, co wszystkim nam jest znane? ...czy moja wypowiedz nie jest jednoznaczna i nie pokrywa sie z tym czym bylismy swiadkami przez ostatnie 4 lata? ...a moze sie myle?

mirnal # 2020-03-03

Dlaczego mamy 8-cyfrowy kod, przy czym pierwsze 4 cyfry = drugiemu kompletowi? Może zatem wystarczyłyby 4 cyfry?

~gosc # 2020-03-26

Chcą nam w głowie pomieszać.