dopuszczalne w grach (i)
1. rodzaj egzaminu ustnego lub pisemnego na wyższej uczelni
2. rodzaj sympozjum naukowego, sesja poświęcona określonemu tematowi
KOMENTARZE
1. Guzik prawda. Kolokwium (łac. colloquium – rozmowa) oznacza nic innego tylko ustny sprawdzian wiadomości (lub egzamin ustny). Czasem się słyszy "mówiąc kolokwialnie..." jednak nikt nie powie "pisząc kolokwialnie".
Mówienie kolokwialne jest przezabawne. Mówienie mówieniowe? Coś koło tego.
Chodzi pewnie w tym wypadku o mowę potoczną. Zatem nie "mówiąc kolokwialnie..." tylko "mówiąc potocznie...". Chyba że ktoś ma nieusuwalną potrzebę nadużywania słów pochodzenia obcego, w tym wypadku łacińskiego.
podobnie - komornik wykonałegzekucję
oczywiście, takich "pleonazmów" jest sporo
Można się upierać przy pierwotnych znaczeniach, ale skoro prawie wszystkie moje zaliczenia na studiach miały formę kolokwium pisemnego, to chyba czas uznać, że słowo to wyewoluowało znaczeniowo i obejmuje (zgodnie z definicją w słowniku) również egzamin pisemny.
1. "Mówienie kolokwialne" to nie żaden pleonazm, ani "mówienie mówieniowe", skoro źródłosłów to nie "mowa", lecz ROZMOWA - a więc to mówienie "rozmowowe", tj. w stylu przyjętym w rozmowach.
2. Obecnie kolokwium oznacza SPRAWDZIAN, a nie egzamin. I to PISEMNY, co faktycznie jest żenujące jak mówienie "siatka"na worek foliowy. A nawet bardziej - zważywszy, że rzecz dotyczy wyższych uczelni, gdzie można by oczekiwać trochę logiki w stosowanej terminologii i szacunku dla języka.