SJP
SŁOWNIK SJP

X

kolportaż

dopuszczalne w grach (i)

kolportaż

rozprowadzanie wśród odbiorców prasy, książek itp.; kolportowanie


KOMENTARZE:

znowu5 # 2011-02-10

Rozdawanie prasy.

~gosc # 2014-03-31

roznoszenie, rozdawanie ulotek

~gosc # 2016-06-08

Kolportaż druków bezadresowych lub adresowych - czyli dystrybucja materiałów drukowanych. Kolportować można przykładowo ulotki. Kolportaż realizowany jest przez osobę kolportującą - potocznie nazywaną kolporterem. Kolportaż może być także usługą dystrybucji - świadczoną np. przez Brocool lub Pocztę Polską.

~gosc # 2017-12-05

Samo słowo "kolportaż" jest bardzo, a to bardzo ogólne i posiada wiele znaczeń w odniesieniu do konkretnego kontekstu - kolportować można naprawdę wiele, lecz najbardziej potocznym kolportażem jest kolportaż gazet (w odniesieniu do prasy) oraz ulotek (w odniesieniu do usługi reklamowej). W nawiązaniu do formy reklamy, kolportaż to pospolicie nazywane roznoszenie ulotek - np. kolportaż w formie dystrybucji materiałów do skrzynek pocztowych lub w formie bezpośredniego kolportażu materiałów reklamowych, czyli rozdawania ulotek do rąk adresatów (często przechodniów). Najczęstszym miejscem realizacji kolportażu bezpośredniego są ruchliwe ulice miasta - doskonałym przykładem jest Warszawa - tu niemal na każdym rogu można spotkać kolporterów, czyli osoby rozdające ulotki.

~gosc # 2019-10-18

Często kojarzony z kolportażem gazet (np w kioskach), jednak najczęściej dotyczy on dystrybucji ulotek - np. do skrzynek pocztowych, rąk przechodniów (wówczas jest to rozdawanie ulotek).