dopuszczalne w grach (i)
mieszkaniec Krakowa; potocznie: krakus, krakowiak
-
niedopuszczalne w grach (i)
mieszkaniec Krakowskiego; potocznie: Krakus, Krakowiak
KOMENTARZE
brak krakowianka :)
Znowu kolejna bzdura! Czy znacie takie dzieło ,,Krakowianie i Górale"? Bo ja nie. Mieszkańcy Krakowa to Krakowiacy i nie jest to potocznie. Mieszkańcy Polski pewnie to Polanie? Nie. To Polacy. Końcówki -acy, -aki to typowo polskie końcówki. Reszta języka została zsowietyzowana wręcz, typu Warszawianie, Szczecinianie... Ludzie w Szczecinie mówią o sobie Szczeciniaki, a to dlatego, że po II WŚ masa obecnych Szczeciniaków miała wileńskie korzenie. W Wilnie nie mieszkali Wilnianie, a Wilniuki:)
krakowianie to określenie bardzo stare, starsze niż krakowiacy, a prowadzące do wieku IX gdzie tak nazywano ludzi mieszkających na ziemiach dzisiejszej Małopolski
A mieszkaniec Małopolski to wg Ciebie pewnie Małopolak? Czy może jednak Małopolanin?
Galicjanin. :) (Atoli nie każdy.)
Są jeszcze krakusi. Element autochtoniczny, nienapływowy. Z dziada pradziada mieszkańcy Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
gosciu z # 2012-05-16 - sam opowiadasz bzdury. Krakowiacy to mieszkańcy podkrakowskich wsi. Zanim powołasz się na Bogusławskiego, to może zapoznaj się z jego dziełem, a dowiesz się, że akcja toczy się w Mogile - dawnej wsi (obecnie w granicach Nowej Huty).
(2012-05-16)
Jest: "W Wilnie nie mieszkali Wilnianie, a Wilniuki:)".
Chyba raczej: <..., a Wolnicy.>.
M176c / W
Wolnicy? =]
http://sjp.pl/wilniuk
Tak trudno to sprawdzić? O_o
Uu, czyżby mareczek (niby-korektor) nie wiedział, że w poprawianym przez niego zdaniu spójnikiem nie może być "a". Jest to bowiem zdanie, w którym dochodzi do przeciwstawienia dwóch treści, z których pierwsza jest zaprzeczona. Dopuszczalne byłyby np. 'lecz', 'ale'.
Nieprawda!
http://i.imgur.com/4iGdzCS.jpg
Czyli nieprawda, bo potocznie można.