SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

kreatywny

dopuszczalne w grach (i)

kreatywny

1. zdolny do tworzenia czegoś nowego, oryginalnego; twórczy, pomysłowy;
2. mający na celu tworzenie czegoś nowego, oryginalnego, np. kreatywna dyskusja, decyzja


KOMENTARZE

~gosc # 2013-04-09

Często nadużywa się określenia "kreatywny" w stosunku do przedmiotów i innych efektów działania ludzkiego. Pamiętajmy, że ten przymiotnik określa osobę, która coś stworzyła, a nie wytworzoną rzecz. Tak więc to Jan jest kreatywny malując obraz, a nie obraz jest kreatywny. Przedmioty nie odznaczają się cechami, które są synonimami: "kreatywny, płodny, produktywny, wydajny
błyskotliwy, kreacyjny, kreatywny, obdarzony wyobraźnią, oryginalny, pomysłowy, twórczy, zmyślny".

~gosc # 2013-04-09

interesujące "przemyślenia", zwłaszcza jeżeli skonfrontujemy je chociażby z zawartością słowników.
w tych najpopularniejszych znaleźć można między innymi "zmyślne (oraz pomysłowe) urządzenie", "płodny grunt", "produktywne maszyny (oraz pędy roślin)", "kreacyjną rzeźbę", "wydajny piec", "twórczą tkankę", "błyskotliwe światło", "oryginalny kapelusz", "pomysłowe dodatki do sukni" i setki podobnych.

~gosc # 2014-01-21

to jakieś totalne nieporozumienie (?)
kreatywny, kreatywność - odnosi się przede wszystkim do materii...
(podobnie jak plastyczny czy elastyczny)
w odniesieniu do człowieka - kreatywny = miękki, plastyczny, podatny, dający się urobić, ulepić na własną modłę, dawniej zwany kreaturą, zmyślny, pomysłowy, cwaniak, jak kit, co się wszędzie wciśnie, do wszystkiego dopasuje:) - nie dotyczy kreatorów, plastyków, twórców, ludzi kreacyjnych, kreacyjności...

~gosc # 2014-03-15

Skąd pomysł, by kreatywność odnosiła się do materii? Przymiotnik ten pochodzi od "creator", czyli "ojciec" (później używano tego w znaczeniach zbliżonych do "twórca"). Dlatego też odnosi się wyłącznie do osób, a nie przedmiotów.

P.S. "oryginalny kapelusz" - prawidłowe, gdyż "oryginalność" odnosi się zazwyczaj do przedmiotów; "wydajny piec" - żargon techniczny; "płodny grunt" - metafora; "błyskotliwe światło" - brzmi jak jawny żart; "pomysłowe dodatki do sukni" - po zastanowieniu nad znaczeniem "pomysłowości" widać błąd;
ogrom podobnych, kuriozalnych sformułowań najczęściej można spotkać w szeroko rozumianej publicystyce i zdarza się, że niektóre z nich trafią do jakiegoś słownika, co jednak nie oznacza, że warto rozpowszechniać takie mylące i mogące wprowadzać zamęt ozdobniki

~gosc # 2014-03-15

o tak. to, że wyobrażenie tutejszych ~gości na temat znaczenia/pochodzenia/pisowni jakichś słów odbiega od zawartości słowników, z całą pewnością wynika z tego, że językoznawcy bredzą/kpią/żartują itp.

marek176cm # 2014-03-16

Obie definicje są poprawne i PIERWSZY gość ma rację, bo LUDZIE są twórcami, zaś wynalazki, pomysły, idee, dzieła literatury i sztuki jedynie ODZWIERCIEDLAJĄ ich polot, fantazję, wyobraźnię, wyczucie smaku i piękna.

Proszę zauważyć, że nawet raz nie użyłem tego słowa-hasła, bo jest to efect MAŁPOWANIA wszystkiego co oferuje język angielski. To "nasze" słowo-hasło jest, mówiąc brzydko, 'zerżnięte' z łaciny, francuskiego lub angielskiego, np. <creative> po angielsku!

Marek / W-wa

mirnal # 2014-03-16

*bo jest to efect MAŁPOWANIA wszystkiego co oferuje język angielski*
Jeśli 'ef(f)ect', to i 'monkeyowanie...

~gosc # 2014-03-22

zwięzłe rozwiązanie powyższych kontrowersji można znaleźć np. pod niniejszym linkiem: http://portalwiedzy.onet.pl/140623,,,,kreatywny_kreatywnosc_a_tworczy_tworczosc,haslo.html

p.s. jeden z gości trafnie zauważył, że w słownikach występują zwroty metaforyczne, a te prowadzą na manowce, gdy użytkownicy zapominają o sporych ograniczeniach związanych ze stosowaniem metafor

pozdrowienia dla dociekliwych

~gosc # 2014-07-16

(kiedy słyszę, kreatywna muzyka, to widzę kapelę, która potrafi dopasować repertuar do gustu gości:)
tak - obie definicje są poprawne, ale dotyczą różnych sobie zawiłości - generalnie:) czytanie słowników ze zrozumieniem, to odrębny i ogromny problem - dla polskiego języka "kreatywność" jest słowem zbędnym - niewiele wnoszący i niezrozumiały skrót myślowy (czasem dopiero po analizie całości tekstu, rozumiem, co autor pod słowem "kreatywność" miał na myśli) - na szczęście zapobiegliwy polonista zdołał to pojęcie udomowić - kreacyjność i kreatywność, wspaniale się uzupełniają - te pojęcia są niezależne, niezależne, gdyż nie wyznaczają między sobą granicy - na przykład, kreator (twórca:), w swoich kreacyjnych zapędach, wykaże swoje kreatywne cechy, a mianowicie, uwzględni i dopasuje się do specyficznych (kreatywnych:) cech materii czy pola, na którym pracuje:)
...podobnie jest z produktywnością i produkcyjnością:) - kiedy mówimy o maszynach w fabryce, to określamy je, że są produkcyjne (bo produkują:) (produktywne może być to, co wytwarzają:), ale sama maszyna też może być produktywna (tania w konstrukcji, łatwa w montażu:)

~gosc # 2014-07-16

co do linku:) - http://portalwiedzy.onet.pl/140623,,,,kreatywny_kreatywnosc_a_tworczy_tworczosc,haslo.html - oby mniej takich polonistów:) - kreatywność wykazujemy przy układaniu puzli, kreacyjność potrzebna jest, by je wymyślić - podobnie, jak z klockami lego:)

marek176cm # 2014-07-16

Częściowy cytat anonimowca powyżej: "... wykazujemy przy układaniu puzli, kreacyjność ... ".

Po przeczytaniu <układanie puzli> włos się jeży na głowie!

A czemuż to ten anonimowiec, który 'modli się' to wszystkiego co angielskie, nie użył wyrażenia [przy komponowaniu / tworzeniu zagadek / rebusów, łamigłówek, krzyżówek i innych gier ćwiczących umysł], lecz użył to durne słowo <puzli>, oczywiście z angielskiego <a puzzle>, czyli zagadka? Iluż to takich 'PSEUDOANGLIKÓW' słyszymy i napotykamy w druku?

M176c / W

~gosc # 2014-07-17

bo anonimowiec, co widać, że już zdesperowany, zaczął posługiwać się metodą obrazkową, by wykazać, że kreatywność nie jest tożsama procesom twórczym, choć najczęściej, lecz niezależnie, im towarzyszy czy jest konsekwencją:)
...poza tym:) kreatywność czy produktywność, to przede wszystkim cecha materii lub materiału poddawanego obróbce w fabryce (myśląc szerzej - stan spraw, rzeczy w aspekcie kulturowym, społecznym, szereg cech ludzkich zachowań, ale ten aspekt celowo pomijam) - po przetworzeniu, pomnik, sukienka, staje się dziełem, kreacją, kreaturą - może już tylko inspirować, choć pewnie pole do dalszych ulepszeń nadal jest:) (przestają być kreatywne:)

~gosc # 2014-07-23

proponuję utworzyć listę kreatywnych zachowań (może wtedy będzie łatwiej zrozumieć?:)
można poprzestawiać coś z miejsca na miejsce, ułożyć "puzle", uporządkować magazyn, przemeblować mieszkanie - zmyślnie, nawet według jakiejś koncepcji, ale niekoniecznie twórczo, nie musi powstać dzieło (sztuki:), cokolwiek nowego - nie ma takiego warunku czy zależności, by kreatywny, z założenia, oznaczał twórczy:) (kreatywne jest niemal wszystko, co robimy - nawet to, że zmyślnie posługujemy się łyżką, nożem i widelcem:)

~gosc # 2020-09-04

Mamy własne polskie słowa "twórczy"... tak trudno? Nie, lepiej użyć KrEaTyWnY, przecież to takie Amazing i na topie XD i generalnie, żeby była jasność, to umówmy się, "kreatywny" to słabe słowo.


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

10761076 od końca