SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

krupnik

dopuszczalne w grach (i)

krupnik

dawniej: osoba wytwarzająca lub sprzedająca krupy (kaszę)

-

krupnik

dopuszczalne w grach (i)

krupnik

1. zupa z jarzyn, mięsa i kaszy;
2. napój alkoholowy z dodatkiem miodu i korzeni


KOMENTARZE

tevex # 2005-08-20

Do rozdzielenia:
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=27009

~gosc # 2018-01-12

wesołe słowo, ale rzadko używane

~gosc # 2018-04-06

KRUPNIK - w naszym kraju to zupa gotowana najlepiej na żeberkach z jarzynami i kaszą jęczmienną. Na Ukrainie zupę KRUPNIK gotuje się na oleju lub słoninie z kaszą gryczaną.
KRUPNIK - wódka lub likier z przepalonego skrystalizowanego miodu w postaci krup, grudek doprawionych przyprawami korzennymi. Może być w różnych smakach na przykład cytrynowym, śliwkowym. Nazwa podobno pochodzi z litewskiej receptury krupnikos z przełomu XVII-XVIII. Produkowany wcześniej przez "Polmos", a obecnie "Grupę Sobieski".
KRUPA - to grudka różnej wielkości zbliżona kształtem do kulki i z tego powodu ziarna kaszy nazywane są krupami.
POWIEDZENIE "rozbiera się do rosołu, będzie krupy łowił" przytacza się jako anegdotę na wojewodę poznańskiego Jana Ostroroga, który pewnego razu w czasie posiłku Kukufatowi podał zamiast KRUPNIKU jedynie czystą, wodnistą, rozsoloną polewkę. Wtedy szlachcic począł zdejmować ubranie ze słowami – a cóż, myślę dać nurka, może jaką krupę ułowię… Zmieszany takim obrotem sprawy, wojewoda kazał służbie wymienić gościowi misę i przynieść nową, z prawdziwym krupnikiem, czyli kaszą i kawałkami mięsa…

~gosc # 2018-04-07

krupnik to zwykła czysta wódka, a nie żadna wydziwiana

~gosc # 2018-04-07

Czy krupier ma coś wspólnego z krupnikiem.

~gosc # 2018-04-09

> krupnik to zwykła czysta wódka, a nie żadna wydziwiana
Teraz tak, ale kiedyś stawiany był na jednej półce razem ze Starogardzką i Czerwoną Kartką, dlatego panuje stereotyp o jego niskiej jakości. Tym niemniej do Luksusowej czy Żubrówki troszkę mu brakuje.
> Czy krupier ma coś wspólnego z krupnikiem?
Owszem - w kasynach na trzeźwo nie da się pracować.

~gosc # 2018-04-09

1 - KRUPNIK wódka - są różne receptury, ale nazwa bierze się stąd, że rozcieńczonym spirytusem zalewany jest skrystalizowany miód - krupy. Według mnie krupnik to nalewka. Nazwa wódka czysta, palonka lub likier smakowy jest interpretacją dowolną i zależy od receptury. Wódka palonka może być również na zaprawie palonego cukru. Jeżeli przyjmiesz, że cukier sypki to grudki czyli dawne krupy to masz krupnik.
2 - KRUPNIK - to wyrób rzeźniczy z kaszy i krwi + różne podroby, którymi wypycha się jelito przy pomocy urządzenia zwanego jętką. Jentka to nazwa jelita cienkiego naturalnego, używana do produkcji kiełbas i krupników. Krupniki mogą być z krup jęczmiennych lub gryczanych i zależnie od receptury można je piec, albo zaparzać. Inne nazwy krupników to kaszanka, kiszka, kaszok i krupniok.
3 - KRUPY - to grudy, kasza, albo jagły. Zupa krupnik inaczej nazywana jest zupą jaglaną. Bardzo drobne krupy to manna. Krupy przesiewa się przez sito zwane przetakiem.
4 - KRUPNIK - nazwisko występujące w Polsce w pasie południowym: Kraków 61, m. Kraków 30, m. Bielsko-Biała 26, Bielsko-Biała 25, m. Wrocław 21, Oświęcim 21, Kłodzko 20, Wschowa 12, Chorzów 12. Razem: 239 osób. KRUPA - to nazwisko od Krupnika, rodzaj żeński występuje w Polsce południowo-wschodniej i mieście Wrocław 401, Kraków 840, Rzeszów 603, m. Rzeszów 404, Nowy Targ 376, m. Lublin 354, Przeworsk 351, Otwock 300, m. Łódź 291. Razem: 27561 osób.


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

45344534 od końca