SJP
SŁOWNIK SJP

X

kurtyzana

dopuszczalne w grach (i)

kurtyzana

1. kochanka, utrzymanka wysoko postawionych mężczyzn;
2. kobieta lekkich obyczajów; prostytutka, nierządnica


KOMENTARZE:

~gosc # 2010-04-03

czyli dziwka dla bogaczy

mirnal # 2010-04-03

niefortunna definicja - dawniej nierządnica dla najbogatszych.
Otóż nie dla najbogatszych, po prostu dla zamożnych. Obecnie są panie mające sponsorów i są takimi kurtyzanami - mają mieszkanie (zwykle wynajmowane) i studiują (najczęściej) oraz świadczą np. raz w tygodniu pewne sprawy.

~gosc # 2010-05-09

Czyli luksusowa prostytutka.

~gosc # 2011-03-15

bład.. kurtyana to dziwka dająca d. gejsza dla bogatych.. - kobieta do towarzystwa(nie do seksu)

~gosc # 2011-04-12

Oddawała swe ciało bogatym to taka ekskluzywna dziwka

~gosc # 2011-04-28

Nic do takich bym nie miała..bynajmniej kierowała nimi pewna kulturka.dzisiejsze dziwki są obrzydliwe

~gosc # 2012-12-05

gejsza jest damą do towarzystwa
brak potrzeby do używania obleśnych słów
http://l5kwm.republika.pl/varia/rokugejsza.htm

~gosc # 2014-11-26

Kurtyzana jest zazwyczaj kobietą do towarzystwa zamożnych żonatych mężczyzn ,to oczywiste,ze taką miłą kobietę trzeba wspierać ;)

mirnal # 2017-09-05

kurtyzanek - odpowiednik kurtyzany?

~gosc # 2018-05-09

mirnal # 2017-09-05
"kurtyzanek - odpowiednik kurtyzany?"

Słowo kurtyzana ma swoją narodowość i dlatego jest odpowiednik męski. Może lepiej nie pisać o tym. Kurtyzana to słowo z przeszłości.

Ale myślę, że u nas odpowiednikiem jest "alfons", facet od nadskakiwania kobietom skłonnym płacić za seks, oraz oferujący "damy do towarzystwa" za ustaloną cenę.
Dawniej funkcjonowała nazwa bawidamek, zalotnik, luber, fircyk. Kawaler modny na pokaz lub do alkowy.
Chyba dobrze byłoby ujednolicić wykreowaną nazwę celebrytka - celebryt. Co o tym sądzisz. Tak czy owak celebra to zawsze gra dla korzyści.

zielenjak # 2018-05-09

dlaczego zawsze dla korzyści? gdyby celebrowano na przykład rocznicę mojej śmierci, to jaką z tego miałbym mieć korzyść..

~gosc # 2018-05-09

To zależy czy chciałbyś przeżyć własną śmierć. Może być niezły zysk i zabawa przednia tym bardziej, że kurtyna spuszczona. To nie cynizm tylko życie.

Celebra jest teatrem i zawsze ma podtekst, albo intencję. Słowo zapomniane wróciło do łask i niestety w zmienionej żałosnej formie. Celebrytka zastąpiła kurtyzanę. Jest popyt na amatorszczyznę, bo taki poziom kreują mas-media. To ogłupianie dlatego przekaz odbiorców jest jasny: biedna to kurva, bogata to celebrytka.
Sam o tym dobrze wiesz i dlatego usunąłeś moje wpisy.

Nie myl celebryty z wodzi-rejem, bo to nie ta bajka.

~gosc # 2018-05-09

~gosc # 2011-03-15 cytat "bład.. kurtyana to dziwka dająca d. gejsza dla bogatych.. - kobieta do towarzystwa(nie do seksu)"

Gejsza - kobieta w Japonii wszechstronnie uzdolniona, zabawiająca gościa, zaznajomiona z tajnikami masażu relaksującego nie jest celebrytką, ani kurtyzaną? To czym?
Wobec tego polska celebrytka o podobnym zakresie obowiązków służbowych kim jest w rzeczywistości?

Dziwne pojmowanie "Istoty Wszechrzeczy", to może lepiej pograć w szachy bez bajeru.

~gosc # 2021-09-11

Gejsze są po specjalnych szkołach. I bardziej u nich kładzie się nacisk na techniki parzenia herbaty niż na techniki masażu relaksacyjnego. Gejsza jest celebrytką bo celebruje parzenie herbaty. Polską celebrytkę gejszą by można na upartego nazwać gdyby skończyła szkołę dla dobrze urodzonych panien.

~gosc # 2021-09-11

Jest jeszcze jeden warunek. Ta celebrytka musiałaby być dziewicą. A tak ogólnie większość celebrytów to kurtyzanki a i to nie. Gejsze mają podobny zakres obowiązków co kurtyzanki ale są po szkole i wymaga się od takich osób pozostania ,,czystym". Ich życie jest trochę jak w zakonie.

~gosc # 2021-09-14

kurtyzana - aktoreczka wślizgująca się do alkowy zamożnych erotomanów po spektaklu, w ogólnym pojęciu utrzymanka, kobieta rozwiązła, lekkich obyczajów, protytutka czerpiąca profity z seksu, a pochodząca najczęściej z nizin społecznych