SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

lechicki

dopuszczalne w grach (i)

lechicki

1. związany z Lechitami, plemionami zachodniosłowiańskimi, często uznawanymi za przodków Polaków;
2. języki lechickie - północna grupa języków zachodniosłowiańskich, obecnie jedynie język polski


KOMENTARZE

~gosc # 2017-09-04

Pierwsze słyszę - nigdy w szkole mnie nie uczono, że jp należy do lechickiej grupy...

~gosc # 2024-05-10

"obecnie jedynie język polski"
także język kaszubski i śląski, jeśli są uznawane za osobne języki

~gosc # 2024-05-10

To, że ktoś sobie uchwali, że jest językiem, nie oznacza, że jest w sensie naukowym. Poza tym kaszubski nie jest językiem słowiańskim, a w każdym razie bardziej bałtyckim niż słowiańskim. Gwara śląska zaś jest właśnie gwarą.

~gosc # 2024-05-10

Zabawne, że ten "język" zatwierdzony ze względów politycznych jest skarbnicą starodawnych polskich słów, które już są zapomniane czy w ogóle nieużywane w obecnej polszczyźnie. Z drugiej strony jest też mnóstwo słów pochodzenia niemieckiego, no ale w oficjalnym polskim też są.

~gosc # 2024-05-10

Dlaczego język kaszubski miałby nie być językiem słowiańskim? Jest zdecydowanie bliższy powszechnej polszczyźnie niż np. językowi litewskiemu.

~gosc # 2024-05-14

Język śląski jest zarówno słowiański jak i germański. Zapominacie że w różnych częściach Śląska różnie się mówi. Oczywiście dialekt śląski języka polskiego i dialekt kaszubski języka polskiego są językami lechickimi a co za tym idzie językami słowiańskimi.

~gosc # 2024-05-14

Natomiast język litewski jest oczywiście językiem bałtyjskim. Tak przynajmniej jest to usystematyzowane na polskiej Wikipedii.