dopuszczalne w grach (i)
obcisłe spodnie damskie lub dziecięce; legginsy
KOMENTARZE
no przeciez moja siostra je nosila. schylek lat osiemdziesiatych to przeciez leginsy i espadryle albo czeszki. no i te frotki i podrygiwanie przy AHA. generalnie obciach ale nie moze byc wymazywany ze slownikow tylko dlatego ze sie go wstydzimy)
jakich jeszcze kultowych rzeczy nie ma?
Słowniki notują "legginsy".
coś podobnego mądraliński miedżwiedziu! słowniki notują też słowo wendetta, a włożyliście wendeta i wendet, nie widzisz się aby w roli koguta-guru?
wendetta jest także w tym słowniku
jeżeli słowo występuje w słowniku ortograficznym języka polskiego (obojętnie jakiego autora i wydawnictwa), to dlaczego jest niedopuszczalne w grze?
ponieważ jeden gniot zgółkopochodny to i tak o jeden za dużo.
Słownik nie został do końca przejrzany. ;)
W tym cały problem najpierw madamme Zgółkowa w swej nieokiełznanej szczodrobliwości "kompinuje" jak tu dodać jakiś gówienko do pożal się boże "słownika" a następnie inni wydawcy uzbrajają owe gówienko w rację bytu.A Nadrzewny Potwór kona ze śmiechu wachlując się liścmi eukaliptusa.
Ale o co chodzi, słowo jest spolszczone poprawnie. ;)
legginsy czy już leginsy?
Szanowni Państwo!
Chciałabym zapytać, jaka jest prawidłowa forma zapisu słowa leg(g)insy: przez jedno, czy przez dwa g?
Z poważaniem
Daria
WSO PWN – uchodzący za najbardziej miarodajny wśród słowników ortograficznych – ma tylko formę legginsy. W tekstach jednak leginsy nie ustępują znacznie legginsom, co więcej, wymawiamy w tym słowie [g], a nie [gg]. Można się więc spodziewać, że niedługo zwycięży forma uproszczona, podobnie jak to się stało niedawno z bannerem, który w słownikach występuje w dwojakiej pisowni, a wcześniej np. z wyrazami korrozja i terrakota, które w starszych słownikach obecne były w takiej właśnie, uzasadnionej etymologią, postaci.
- Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
********
Zatem 'leginsy'. I co ciekawe, w takich sytuacjach lud wpatruje się w fachowców, którzy wiedzą, że prędzej czy później podwójna litera ustąpi na rzecz pojedynczej, jednak nikt nie chce popełnić falstartu... Wszyscy czekają na oficjalne pojawienie się nowej formy w miarodajnym słowniku. To kto tworzy słowa - lud czy administracja? Pewnie lud, który tworzy uzus, administracja obserwuje bacznie obyczaj i w końcu łaskawie zamieszcza w słowniku. Dzisiaj nauczyciel podkreśli 'leginsy' jako błąd (obniżając notę), ale młodsze rodzeństwo za parę lat już legalnie napisze G nie GG.
zapomnijmy o legginsach - jedynie (po polsku) leginsy
a to już zależy od tego jak ktoś wymawia
przy okazji - a jak ludziska wymawiają 'grillowanie'?
A skąd mam to wiedzieć? Nie znam wszystkich ludzi. =]
czyli - "rozmaicie"
@Mirnal.
Leginsy są spolszczonym słowem angielskim. Poprawna forma to *LEGGINGS* (to słowo ma aż 3 litery G) i jest to rzeczownik w liczbie mnogiej.
ja mówię: gril-lowanie. Widzisz 2 l więc wymawiasz 2 l.
Zawsze tak jest w języku polskim. Wymawiasz każdą literę.
Czyli w tym przypadku: leg-giero.
Też: Na-uka (chociaż i ją mówię raczej "nałka").
Mylilam się. Leg-giero to oczywiście inne słowo, ale wpierw czytałam o "leggiero" i poten o leginsach. Więc dlatego.
Ale fakt: leg-giero, a le-ginsy.