SJP
SŁOWNIK SJP

leming

dopuszczalne w grach (i)

leming

1. niewielki gryzoń z rodziny norników;
2. potocznie: osoba wierząca we wszystko, co usłyszy lub przeczyta;
3. lekceważąco: młody i dobrze wykształcony pracownik korporacji


KOMENTARZE:

wymiatator88 # 2011-03-12

Leming to także człowiek, który bezkrytycznie wierzy w to, co usłyszy w telewizji, albo przeczyta w Internecie i przyjmuje to wszystko bez żadnego zastanowienia.

~gosc # 2012-11-24

pytanie tylko, czy definicja @wymiator88 nie jest slangiem młodzieży, bo mnie osobiście trochę kłuje w oczy.

~gosc # 2012-12-04

~gosc - nie jest to slang młodzieży.
Wg mnie powinni to dodać do definicji.
I jeszcze należy dopowiedzieć, że leming to człowiek, który ma innych i to, kto rządzi gdzieś, jeśli jemu jest dobrze. Zazwyczaj nie oddaje głosów w wyborach lub, jeśli już, głosuje na tego, co go ktoś namówił albo pierwsze miejsce na liście. Łatwo go namówić do zmiany poglądu.

~gosc # 2012-12-30

Leming w dzisiejszej nomenklaturze to oszołom dający się skubać z każdej strony, nieodporny na upokorzenia, bezbronny, narzekający, godzący się na otaczającą go rzeczywistość, ulegający wpływom, plastyczny, dający sobą manipulować i czynić tak, jak każą media. Dodatkowo myśli, że jest kimś "lepszym" gdyż czyni to, co robi większość.

~gosc # 2013-05-04

A ja sie z tym nie zgadzam!

~gosc # 2013-05-09

własnie zostałęś lemingiem

~gosc # 2013-07-01

Leming to wyznawca liberalno-lewicowych, czyli politycznie poprawnych poglądów. Sterowany propagandą z TV.
Obecnie to typowy wyborca PO.
Jak już napisano wyżej, leming bierze wszystko z mediów na poważnie, myśląc, że w ten sposób przynależy do "elity".
Prymat emocji nad rozumem...

~gosc # 2013-07-03

Leming to typowy wyborca PO. Łyka wszystko co mu ściemni Tusk.

~gosc # 2013-07-21

Do tej definicji pasuje też przeciętny słuchacz radia Maryja, który wierzy we wszystko co powie mu Rydzyk...

mirnal # 2013-08-05

A obywatele, którzy usłyszeli słynną mowę Becka 5 maja 39 - że Polska nie da się odepchnąć od morza i że honor jest najcenniejszą naszą sprawą? Uwierzyli i ruszyli na najeźdźców, a sam Beck? Rumunia?
Lemingi zawsze były, bo to ostoja każdej ojczyzny. A cwaniacy, gaduły, bogacze i politycy sobie poradzą "w razie czego".

~gosc # 2013-09-06

"Lemmingi" to także taka stara gra komputerowa, gdzie rządzi się setką niewielkich gryzoni z rodziny norników, które wciąż idą i trzeba uważać by nie zrobiły sobie krzywdy, np. nie spadły itp., a ta definicja z samej góry to mnie też kłuje w oczy i także w uszy jak słyszę w telewizji jak niektórzy powtarzają nie tylko te, ale również inne slogany, niemniej jednak gre gorąco polecam.

~gosc # 2013-09-19

określenie leming w stosunku do człowieka jest jak dla mnie bardzo sztucznie wykreowane a przede wszystkim- chwilowo bardzo modne. zgadzam się z tym, że nie ma tu miejsca dla takiej definicji.

Zastanawiam się, czy wy przypadkiem nie jesteście lemingami posługując się tym na siłe podawanym w ostatnim czasie w mass mediach określeniem? błędne koło

~gosc # 2013-09-19

To jest po prostu odpowiedź na mohera, równowaga musi być. :]

~gosc # 2013-10-02

obecnie modne słowo leming i narracja

~gosc # 2014-09-04

Leming zwykle karierowicz, typowy młody, wykształcony, z dużego miasta, i kredytem na 30 lat. Wyznający zasadę: "skoro dostaję miskę ryżu i mam na ratę kredytu - jest dobrze". Ogląda TVN, czyta wyborczą i głosuje na PO

mirnal # 2014-09-04

a zwolennik PiS Podeszły wiekiem i emeryt/rencista? wszystkie długi spłacone? i zamiast ryżu kartofelki?

~gosc # 2015-04-20

Tak jak sama nazwa wskazuje leming, to osoba podobna do postaci z gry. Idzie przed siebie z samego faktu, że trzeba iść. Jest niezłomny w robieniu czegoś, co społeczeństwo uznało za "normalne" Jak w społeczeństwie nastąpi znacząca zmiana światopoglądowa, to zupelnie jak w grze, leming pójdzie nową wyznaczoną drogą razem z całą szarą masą. Nie będzie analizował życia, sensu tego co robi, bo najważniejsze dla niego to iść razem z tłumem, jak karzą inni, by się nie wyróżniać, iść przed siebie, bez celu, bez sensu, bo tak trzeba.

~gosc # 2015-05-19

Leming(człowiek)-skrajny konformista, który uznaje opinie i poglądy głoszone w popularnych mediach, za swoje własne.

~gosc # 2015-05-20

Leming to zwolennik obecnej władzy, promowanej w mediach - nieważne czy rządzi PO czy ktoś inny. W czasach PRL słowem tym można byłoby określić zwolennika PZPR.

~gosc # 2015-05-21

a jak nazwać człowieka, który wierzy tylko w to co mówią w TV Trwam? Tez leming?

~gosc # 2015-05-27

Pisząc o TVTrwam powielasz to co mówią w zwykłych mediach. Czyli jesteś lemingiem?

~gosc # 2015-05-29

Lepiej brzmi "baran".

~gosc # 2015-08-31

Najbardziej charakterystyczną cechą leminga jest jest szczepienie swoich młodych po to, żeby nie były zagrożeniem dla zaszczepionych młodych lemingów.

~gosc # 2015-12-20

Kiedy wreszcie wprowadzicie postulowane przez prawie wszystkich komentujących znaczenie leminga? Jeżeli to blokujecie redakcjo SJP.PL to jesteście niewiarygodni i tyle

~gosc # 2016-04-11

Uważam, że porównania polityczne wypisywane na tej stronie są trochę rasistowskie. Dlaczego ktoś kto głosuje na PO ma być głupszy niż wyborca PiS. Nie uważacie że to przesada, wszędzie obrażać ludzi o innych poglądach? Takie odzywki jak wasze wiele mówią o waszym wychowaniu.

~gosc # 2016-04-11

Ten sam osobnik, który powyżej udaje wielce oburzonego obrażaniem ludzi o innych poglądach, pod hasłem "neofita" napisał o - cytuję - obleśnych pisiorach.
Ot, typowy przedstawiciel gorszego sortu, w dodatku z mentalnością Kalego. Całe szczęście, że PO jest już politycznym trupem, niech toto zdycha czym prędzej.