SJP
SŁOWNIK SJP

lewak

dopuszczalne w grach (i)

lewak

lewus;
1. pogardliwie: osoba o poglądach innych niż prawicowe;
2. potocznie:
a) osoba o poglądach skrajnie lewicowych;
b) potocznie: osoba leworęczna; mańkut

lewak

dopuszczalne w grach (i)

lewak

dawny sztylet obronny z osłoniętą rękojeścią, przeznaczony na lewą dłoń


KOMENTARZE:

~gosc # 2009-02-19

to jest również rodzaj sztyletu

~gosc # 2013-06-08

Poprawna definicja:

1. hist. duży sztylet o zamkniętej rękojeści;

2. pejor. osoba o lewicowych poglądach.

~gosc # 2015-01-12

Do ~gosc # 2014-09-28
Nie masz racji. A ~gosc # 2013-06-08 może ma ze sztyletem. Ale słownikowe znaczenie słowa to właśnie osoba o skrajnie lewicowych poglądach. To tylko niektórym się to słowo spodobało i używają na prawo i lewo. W odniesieniu do wszystkich i do nikogo.

~gosc # 2015-03-14

Myślę że Lewak to człowiek tworzący iluzoryczne wartości i oceny moralne jako rekompensatę własnych ograniczeń i bezsilności. To zdecydowanie neurotyczna osobowość
Nieuświadomiona obłuda zracjonalizowana jako sprawiedliwość i wolność społeczna staje się siłą napadową, powstałą w skutek wewnętrznego konfliktu, jaki rodzi się w skutek nieakceptowanie siebie.

~gosc # 2016-06-24

Lewak:

1. Duży leworęczny sztylet do parowania/blokowania ciosów i zadawania ataków podczas walki rapierem lub szpadą.
2. Przeciwnik polityczny W. I. Lenina (według niego samego.)
3. Oszołom o skrajnie lewicowych poglądach, np. Ernesto "Che" Guevara, Pol Pot.
4. Każda osoba niezgadzająca się z prawackimi poglądami (zgodnie z podziałem ludzi na "naszych", "lewaków" i "zmanipulowanych lemingów".)

~gosc # 2016-12-21

"gosc" wytlumaczyles znaczenie slowa "lewak" najlepiej jak mozna. pytanie jest czy ludzie z onr i skrajnej prawicy zrozumieja te definicje? dla nich lewakiem jest kazda osoba , ktora mysli inaczej niz oni. nie zgadza sie z ich skrajnym "myslenie"

~gosc # 2017-03-05

od około roku trwa nadużywanie tego słowa. Szczególnie na forach int. . Często w formie obrazy, gdy okazuje się, że ktoś ma inne zdanie niż rozmówca popierający PiS i zadowolony z ich sposobu rządzenia.

abelardkocimi # 2017-03-05

O czym Ty piszesz? Przecież pisowcy to lewacy, w Polsce tylko razemici przewyższają ich w lewactwie.

~gosc # 2017-08-19

Masz rację abelardkocimi bo pis to lewactwo co widać i słychać. A ONR nie ma nic wspólnego z patriotami a tym bardziej Polakami :) to radykalni narodowi socjaliści, którzy są na posyłki Pisu i nie koniecznie zależy im na dobrze Polaków a swoim!

~gosc # 2017-08-29

Obaj nie macie racji. Zgadzam się, PiS jest lewicowy, ale nie jest lewacki. Odwrotnie jest np. z Nowoczesną - nie jest lewicowa, za to jest lewacka. Lewicowość dotyczy kwestii społeczno-gospodarczych (etatyzm, państwo opiekuńcze, centralizacja urzędów, publiczna służba zdrowia itd.), zaś lewactwo - kwestii obyczajowych (genderyzm, feminizm, poprawność polityczna itd.).

~gosc # 2017-08-29

Można jeszcze zajrzeć tutaj: "Lewactwo. Historia dyskursu lewicy radykalnej w Polsce" - trochę ponad 200 stron, więc do "ogarnięcia".

~gosc # 2017-08-30

Faktycznie do ogarnięcia, a nawet i do synekdochowania.

~gosc # 2018-03-12

Prosty test na rozróżnienie, czy osoba o lewicowych poglądach jest zwykłym lewicowcem czy lewakiem.
Pokazujesz mu krowę z doczepiona kartką z napisem "to jest koń" i pytasz się, co to za zwierzę. Jeśli powie, że krowa - jest zwykłym lewicowcem, jeśli powie, że koń - jest lewakiem.