SJP
SŁOWNIK SJP

X

lewita

dopuszczalne w grach (i)

lewita

przedstawiciel jednej z grup kapłańskich w starożytnym judaizmie, według Biblii wywodzącej się z pokolenia Lewiego, syna Jakuba


KOMENTARZE:

jarek176cm # 2014-08-01

2. duchowny chrześcijański niższego stopnia

~gosc # 2017-05-18

a czy lewici rozmnażają się przez podział czy jakoś inaczej? bo według tego genialnego słownika nie istnieją samice lewitów czyli lewitki.. skoro uważacie że nie istnieje coś takiego jak lewitka to może wyjaśnijcie mi z kim lewici mają małe lewiciątka?

~gosc # 2017-05-18

Pewnie rozmnażają się normalnie. Z panem Biedroniem nie mieliby szans.
W definicji jest napisane - że z tego rodu wywodzą się kapłani. Pobieżna znajomość historii starożytnej wskazuje na to, że w kulturze Izraelitów kobiety kapłanami (-kami) nie bywały.
Celibat - to było słowo i pojęcie nieznane. Zapewne kapłani - lewici nie byli bezżenni. Przypuszczam, że zawierali związki w obrębie swego rodu - z córką mniej lub bardziej dalekiego kuzyna - zważywszy na to, że o pewnych cechach dziecka (narodowość) decydowało to, kim była jego matka. Na logikę - macierzyństwo było pewne.
Zaś ojcostwo (kiedyś i teraz) już takie pewne nie jest.

~gosc # 2017-05-18

Kiedyś wszystko było proste, a teraz przez te surykatki to nawet macierzyństwo nie jest pewne.

~gosc # 2017-05-18

Matka to raczej kobieta, która urodziła dziecko.
Z zapłodnieniem nie ma co kombinować. Drażliwy temat.
Źródła biblijne podają, że jedna kobieta po urodzeniu dziecka była (i jest) nadal dziewicą. Ale jej macierzyństwa raczej nikt nie podważa.
Ba.... nawet ojcostwo przypisywane jest komuś, kto teoretycznie nie mógłby być ojcem ludzkiego dziecka. Jego imię zaczyna się na literę J.
Syna imię także.

~gosc # 2017-05-18

Biblia nigdzie nie twierdzi, że ta kobieta była i pozostała dziewicą. To dopiero kilka wieków późniejsi interpretatorzy Biblii.

~gosc # 2017-05-18

znaleźli się bibliomani...

~gosc # 2019-12-15

Ciekawa konwersacja

~gosc # 2020-10-28

J to kosmita IHWH - później Al - YAH - zrobił powtórkę, by się kłócili i tak energia płynie do niego. Ale to już wnet wyjdzie https://bl8g.pl