dopuszczalne w grach (i) -
znak graficzny głoski, właściwy pismom alfabetycznym
KOMENTARZE
Jakiego rodzaju są litery pojawiające się w literakach, jako hmm.. 'wyrazy'. Wiem, że źle to określiłem, ale chodzi mi np. o "be, ce, ef, gie, ha, en"
To 'be'. ten 'ef', ta 'ha'?
Jak się powinno mówić o wyrazach powstałych od liter?
nazwy liter alfabetu polskiego są rodzaju nijakiego
O ile ja pamiętam ze szkół, to po liczbie i kropce zdanie rozpoczynamy od wielkiej litery; ostatnio obserwuję wysyp małoliterowych początków po takiej sekwencji...
"1. znak graficzny..."
powinno być
"1. Znak graficzny..."
Księżyc (w znaczeniu astronomicznym) piszemy dużą/wielką literą, czy od dużej/wielkiej litery?
Definicje cyfry i litery powinny być podobne ("cyfra - znak służący do zapisywania liczb").
Cytat z pracy doktorskiej nt. naszego języka - http://www.sbc.org.pl/Content/93088/doktorat3218.pdf (str. 160) -
W tej sytuacji Polska Akademia Umiejętności 17 stycznia 1934 r. zwróciła się z pi- smem [błąd z przenoszeniem wyrazu do niższego wiersza] do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, by albo Ministerstwo*, albo ona sama zorganizowały konferencję ortograficzną, która by doprowadziła do porozumienia się, z uwzględnieniem życzeń Ministerstwa* co do jej składu osobowego i zadań, o która [raczej „a która”] by podjęła się zadania rewizji zasad z 1918 roku. Po pertraktacjach, w których Ministerstwo Wyznań Religinych [brak J] i Oświecenia Publicznego kładło nacisk…”.
Ponadto – „Ministerstwo” piszemy od wielkiej litery w nazwach albo w pismach to takiej instytucji, zaś tu powinno być od małej litery (w miejscu oznaczonym *).
I przy okazji - fraza "by albo Ministerstwo*, albo ona sama zorganizowały konferencję ortograficzną..." byłaby bardziej elegancka - "by - albo Ministerstwo*, albo ona sama - zorganizowały konferencję ortograficzną..."
Literę widzimy i piszemy
znak graficzny głoski lub jej część