SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

lód

dopuszczalne w grach (i)

lód

woda w stanie stałym; jej zamarznięta powierzchnia

-

lód

dopuszczalne w grach (i)

lód

potocznie: porcja lodów


KOMENTARZE

burebure # 2004-11-19

a trzecie znaczenie??? ;))))

koalar # 2005-07-13

Chyba do podziałki na -u (zamarznięta woda) i -a (bambino).

majdak # 2006-03-24

Kto mi powie, od kiedy poprawna jest forma "loda"? Bo jeśli chodzi o lód na rzece, to dpoełniacz będzie lodu, a lody do jedzenia jak mnie nauczono występują tylko w liczbie mnogiej...

nocturne_006 # 2006-03-24

Ja spotkalem się z użyciem słowa "...loda" w zdaniu "...trzaskać loda...", ale poproś kogoś innego, żeby Ci wytłumaczył, o co chodzi w tym przykładowym zdanku! Ja powiem tylko tyle, że jest to sprośne...

djkoalar # 2006-03-24

Źródło jest podane.

djkoalar # 2006-03-24

Jeśli kupisz sobie litrowe lody i nałożysz do czarki porcję, zjesz i Ci zasmakują, to będziesz mógł powiedzieć "Ale pyszne lody jadłem."
A jak zjesz zappa, bambino albo świderka i Ci będzie smakował, to powiesz: "Ale pysznego loda jadłem."

kochana_1 # 2006-05-23

a "robić loda" :P to nie ja :P

delfin_ek14 # 2006-12-01

a trzecie znaczenie no wiecie co mam na mysli...!! nie no żarcik.....

~gosc # 2008-06-17

to się wyrażaj w liczbie pojedyńczej że chcesz lodzia :)

~gosc # 2009-12-12

Jeśli chodzi o lody spożywcze, to nie mają one liczby pojedynczej. Mnie również uczono, że lód to woda w stanie stałym, natomiast mowiąc, że zjedliśmy deser mówimy "lody", a nie loda. Osoby, które używają w sklepie zdania "Poproszę tego loda" niestety kaleczą nasz piękny język. No ale współcześnie wiele rzeczy jest dopuszczanych - kwiatki typu "wykon" czy "celebryta" - aż zęby bolą, jak się to słyszy.

wuhazet # 2009-12-12

Szanowny gościu myślę, ze jednak nie jest tak do końca. Uważam że istnieje l.p. No w końcu czego nie jesteś sobie w upalny dzień w stanie odmówić, jednego loda na patyku, czy jedne lody na patyku. Zgoda, jeśli jest to deser podany w pucharku, to są lody, ale na patyku zawsze będzie lód, pozdrufka (a to tak, żeby dyslektyków wkurzyć, ha ha ha...)

~gosc # 2010-08-01

wczoraj w makdonaldzie chciałem właśnie kupić lody. Wprost powiedziałem poproszę lody. I co myślicie? Panienka daje mi dwie porcje lodów? I jak być tym przypadku, jak powiedzieć, że chcę akurat jednego loda a nie 2?

~gosc # 2010-09-03

tak, jak kupujesz spodnie lub nożyczki, czy jeśli kupujesz jedną sztukę, też mówisz: proszę spodnia albo nożyczka?

mirnal # 2010-09-16

tyle że nie ma słowa "spodzień" i "nożyczek". Narty i wrotki występuja parami, ale można je np. oglądać osobno, zatem 'oglądam nartę i wrotkę'. Jeśli kupuję lód gałkowy albo w opakowaniu (np. firmy 'Calipso'), to (wg mnie) np. 'zjadłem dwa lody - jeden lód był czekoladowy, drugi zaś - cytrynowy'. Mamy także problem biernika, bowiem poprawniej jest 'zjeść banan, pomidor, kotlet i lód', niźli 'zjeść banana, pomidora, kotleta i loda'.

muszlin # 2010-09-16

Nie do końca masz rację, bowiem http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10780

mirnal # 2010-09-17

A co sądzi profesor - http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=kotlet&kat=18
Tu jednak woli 'zjeść kotlet, wysłac e-mail*, wypalić papieros'
* - moja propozycja: 'emajl'

muszlin # 2010-09-17

Jasne, że tak! Zaznaczam jedynie, że tu nie ma sztywnej reguły.

moja propozycja - iymeejl

mirnal # 2010-09-17

*tu nie ma sztywnej reguły* - jak z lodami: najpierw lód jest sztywny, lecz z upływen czasu (ciepło) - upływa z wafla (sorki - rozpływa się, roztapia)

amelaa90 # 2012-05-05

Majdak to jak powiesz? Jeden lody?

~gosc # 2012-05-05

jeden lut ;)

~gosc # 2012-06-30

"Majdak to jak powiesz? Jeden lody?"
A jak powiesz? Jeden spodnie?

mirnal # 2013-01-08

Zostawić na lodzie (dzisiaj media) -
Samolot Ryanair miał dziś planowo wylecieć o 11.30 do Manchesteru. Taką informację uzyskaliśmy od przewoźnika i taka informacja była wyświetlana na tablicy. Ryanaiar próbował zmienić godzinę odlotu, ale nie dostał zgody. Pomimo braku slotu, czyli tzw. okienka startowego, samolot poleciał. Około 11.20 samolot był już w powietrzu. Na lodzie pozostało około 20 osób, które w związku z wcześniejszym odlotem nie zdążyły wejść na pokład.

~gosc # 2013-04-04

Re:"# ~gosc 2012-06-30

"Majdak to jak powiesz? Jeden lody?"
A jak powiesz? Jeden spodnie?"

Uważam, że śmiało można użyć prostej formy "jedne lody" czy "jedne spodnie"; choć ładniej zabrzmi np. "jedną porcję lodów"

~gosc # 2013-04-04

Śmieszna dyskusja. To przecież oczywiste, że powiemy "lód" albo "lody" w zależności od tego, czy mowimy o lodach policzalnych, czy niepoliczalnych. Można zjeść loda Bambino (policzalnego) albo wybrać się na lody do cukierni i zjeść te lody (czyli de facto porcję lodów - niepoliczalnych, bo konceptualizowanych jako substancja). Można dywagować, czy gałki lodów (albo taka swoista kupka lodów z automatu) w wafelku to "lód" czy "lody", ale nie dojdziemy, która najjedyńsza wersja jest tu poprawna, bo żadna się tu nie wysuwa na prowadzenie. Wszystko zależy od naszego odbioru rzeczywistości i od tego, czy będziemy sobie ten deser wyobrażali jako policzalną skończoną całość, czy jako porcję czegoś niepoliczalnego. End of story.

mirnal # 2013-04-04

Albo 'jeden sanki, nożyce, skrzypce'? Nie, mamy 'jedne sanki, nożyce, skrzypce'.

~gosc # 2016-03-28

suchy lód

~gosc # 2016-03-28

Materiałem wyjściowym do produkcji suchego lodu jest ciekły dwutlenek węgla (CO2), który jest całkowicie naturalnym produktem. Metoda zastosowana w urządzeniu do wytwarzania granulek (palletizerze) przekształca płynny CO2 w śnieg, który jest następnie kompresowany i wyciskany przez setki małych otworów (EKSTRUZJA). Pozwala to na osiągnięcie jednakowej wielkości granulek lub jeśli odpowiednio je sprasujemy pozwala to na uzyskanie bloków suchego lodu.

mirnal # 2018-06-27

Lód czy lody?
Spotykam się czasami z zapytaniem o chęć zjedzenia zimnego deseru w postaci Czy chcesz loda? Mi to się raczej kojarzy z propozycją o charakterze erotycznym. Z tego co kojarzę, słowo lody (w kontekście chłodnej przekąski) nie posiada liczby pojedynczej (analogicznie do „jednego spodnia” – nie ma czegoś takiego, są jedynie spodnie). Czy forma Chcesz loda? jest poprawna (w odniesieniu do deseru, bo co do drugiego znaczenia nie mam wątpliwości), czy zawsze powinno się pytać o lody?


Przez długi czas rzeczownik oznaczający zimny deser miał wyłącznie liczbę mnogą – lody. Wynikało to z tego, że początkowo występował w postaci masy, co uniemożliwiało wyodrębnienie z niej jednej sztuki. Już od dawna jednak kupujemy lody na sztuki, co sprawiło, że zaczęliśmy się posługiwać ich nazwą w liczbie pojedynczej (lód). Jest to praktyka powszechna, lecz mocno kontrowersyjna – wydany w 1999 roku Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego (s. 404) kwalifikuje formę ten lód (‘jedna porcja, jedna sztuka lodów’) jako błędną, ale już PWN-owski Wielki słownik ortograficzny pod red. E. Polańskiego (z 2016 roku) [https://sjp.pwn.pl/szukaj/l%C3%B3d.html] kodyfikuje formę lód. Jako że lód w bierniku przybiera końcówkę -a, pytanie Chcesz loda? jest poprawne, choć (rzecz jasna) dwuznaczne. Ja sama staram się nie prosić o loda, nie kupować loda itd. – jeśli chcę zjeść ten przysmak, to wolę go kupować na porcje, co jednak nie zawsze jest możliwe – o deserze sprzedawanym na sztuki (lody na patyku) nie da się chyba już inaczej powiedzieć niż lód.

- Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

~gosc # 2021-05-18

A trzecie znaczenie?


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

73107310 od końca