dopuszczalne w grach (i)
zaimek dzierżawczy będący odpowiednikiem zaimka osobowego "ja"
-
dopuszczalne w grach (i)
potocznie: osoba, która wraz z mówiącym stanowi parę (np. małżeńską)
KOMENTARZE
Nie mogłam się nadziwić, kiedy ktoś mi wyrzucił niemoja. Co jest z niemoją?
"Mój" to zaimek, "nie" z zaimkami piszemy rozdzielnie.
No dobrze. A nie występuje zaimek "mój" w znaczeniu rzeczownikowym? Np. jadę z moim na wakacje - w domyśle z moim mężem. Wówczas "mój" oznacza "mąż". Albo o cudzym mężu: Eeech, ty niemój, pojechałabym z tobą na wakacje... ;))
W literakach łączne pisanie "nie" jest dozwolone jedynie z rzeczownikami odczasownikowymi, choć w ogóle zasadniczo "nie" piszemy łącznie za wszystkimi rzeczownikami. Zapraszam do lektury działu "dopuszczalność słów".
Chętnie, dzięki. A dlaczego w literakach nie pisze się łącznie z "nie" wszystkich rzeczowników? Nie będzie więc niemąż?
Takie są zasady. Podobnych przypadków jest więcej. Np. istnieje ruchoma końcówka czasownika, którą możnz doczepiać do różnych innych wyrazów, np. zamiast "Weseli byliśmy" można napisać "Weseliśmy byli", a mimo to "weseliśmy" nie jest dopuszczalne.
No tak. I nie ma boś. Czyli nieprawidłowo się wyrażam mówiąc: Boś za długo do mnie szedł. Zamiast: Bo za długo do mnie szedłeś? ;)
Gościu, twój udział w dyskusji na tematy językowe jest niezwykle interesujący. Z niecierpliwością czekam na kolejne, olśniewające przemyślenia.
udzial goscia w dyskusji jest pochodna twoich glebokich, inspirujacych pytan, de_tonacjo. uklony!!!
Wpis gościa, do którego się odniosłam, został usunięty. Nie sposób więc jednoznacznie stwierdzić, co czego jest pochodną. Kłaniam się również.:)
Mam pytanie można jakoś dodać słowa do słownika. Jak tak to proszę mi powiedzieć jak.
'piotrkowi' - wiecej wiochy już nie rób