SJP
SŁOWNIK SJP

X

maraton

dopuszczalne w grach (i)

maraton

1. sport:
a) bieg na dystansie 42,195 kilometra; bieg maratoński;
b) najdłuższy dystans w jakiejś dyscyplinie;
2. długotrwała prezentacja czegoś, seans filmowy obejmujący wiele filmów, koncert muzyczny, w którym bierze udział wielu wykonawców itp.

Maraton

niedopuszczalne w grach (i)

Maraton

miasto w starożytnej Grecji


KOMENTARZE:

aramgedon # 2006-07-17

chcialem zgłosić operatorom słownika, bo Maraton to także miasto w starożytnej Grecji, stąd też nazwa biegu, brak również Salaminy, gdzie również rozegrała się jedna z większych bitew starożytności

aramgedon # 2006-07-20

dziekuję za wysłuchanie mojej prośby;) pozdrowienia dla tego kto ją spełnił

fansiatkowki # 2006-08-09

coś długiegooooooooooooo: maraton filmowy?

mirnal # 2013-04-16

"Biegacze marzą, aby w nim pobiec, a media odmieniają jego nazwę - Maraton Bostoński - przez wszystkie przypadki".
To piszemy 'województwo pomorskie' i 'Maraton Bostoński'? Skandal! A deklinują głównie Słowianie, choć nie tylko. Czy są języki całkowicie bezdeklinacyjne?

~gosc # 2013-06-07

chyba mongolski

~gosc # 2018-08-19

cudze chwalicie ,a swego nie znacie ,mamy swietnych etymologow ,ktorzy nie znaja jezyka polskiego ,maraton to slowo czysto slowianskie-lechickie czyli polskie ,ale trzeba znac polski ,a nie tylko gadac po polsku,poznajcie mowe ojcow swych ,a wszystko stanie sie jasne,niech wzdy narody postronne znaja ,ze Polacy nie gesi ,ze swoj jezyk maja.

winowjajca # 2018-08-20

Brak polskich znaków diakrytycznych i dziwaczna interpunkcja zdecydowanie nie sprzyjają w głoszeniu Twoich "racji" (nie mówiąc o tym, że greckie pochodzenia słowa "maraton" omawiane jest ok. 5 klasy podstawówki).

~gosc # 2018-08-20

maratHon! wszak TriatHlon i biatHlon!!!
w p. 2 powinna być uwaga "przenośnia".

~gosc # 2018-08-20

Nie, ponieważ nazwa ów sportu nie kończy się na -tlon.

~gosc # 2018-08-21

To, że od podstawówki coś wciskają nie jest dowodem na rację. Przecież bezsprzecznym faktem jest występowanie w wielu krajach słowa "mara" będącego uosobieniem demona śmierci. Objawy wyczerpania po szaleńczym, długodystansowym biegu są tożsame z marą - paraliżem sennym odpowiedzialnym za dławienie w klatce piersiowej, zwiększone tętno i rytm serca, poty, bezdech, krwotoki, utratę zmysłów, a nawet zgon. Sen mara, Bóg wiara.

Z łaciny ton znaczy twój, tak samo po francusku, a w innych krajach dźwięk lub tonaż. Wszystko sprowadza się do mara i bezdechu, a co za ty idzie: twój demon dławi głos.

~gosc # 2018-08-21

AfgHanistan, BHutan, LesotHo, zenitH, BagHdad, DHaka...