SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

medycyna

dopuszczalne w grach (i)

medycyna

1. nauka o zdrowiu i chorobach ludzi;
2. sztuka (umiejętność) leczenia chorych i zapobiegania chorobom;
3. potocznie: wydział na wyższej uczelni lub osobna uczelnia, na której studiuje się tę naukę


KOMENTARZE

~gosc # 2010-07-14

Medycyna ani nie jest nauką, ani o zdrowiu. Tak jak za Hipokratesa, medycyna jest sztuką leczenia chorób.

~gosc # 2010-07-18

No właśnie! Kto jak kto, ale słowniki poprawnej polszczyzny powinny wyrażać się precyzyjnie. Medycyna wzięła się z dawnych sztuk tajemnych i w swej istocie pozostała szamanizmem, w żadnym wypadku nauką.

aguaya # 2010-07-18

i dlatego idac na medycyne, NIE UCZYSZ sie, bo to nie nauka.

ananasek777 # 2011-01-11

Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Medycyna

ananasek777 # 2011-01-11

Przykazanie Hipokratesa:
Sztuka lekarska jest najdostojniejszą ze wszystkich, lecz wskutek powierzchownych zapatrywań ogółu, pozostała w tyle za wszystkimi innymi. Przyczyna tego jej upośledzenia jest, według mego zdania, następująca: nie istnieje żadna kara za nadużywanie sztuki lekarskiej, prócz niesławy, ta zaś nie rani tych, których dotknie. Podobni są oni bowiem do statystów, występujących w tragediach: jak ci mają postać, szaty i oblicze aktora, lecz nie są aktorami, tak wielu jest lekarzy z imienia, lecz w istocie rzeczy - nader niewielu.

ananasek777 # 2011-01-13

sjp.pl jest najwidoczniej na usługach farmaceutyczno-medycznego kartelu, który za pomocą kłamliwej propagandy stara się ogłupić społeczeństwo. To jest, uważam, jedyny powód zablokowania mi możliwości poprawienia bałamutnej definicji medycyny na definicję opartą na faktach:

medycyna
1. sztuka leczenia chorób; 2. kierunek na wyższej uczelni lub osobna uczelnia, na której nabywa się wiedzę o chorobach i ich leczeniu

ananasek777 # 2011-01-14

Produktem uczelni medycznej jest lekarz, tj.: osoba, która zawodowo zajmuje się leczeniem - http://www.sjp.pl/lekarz

Nawisem mówiąc, słowo lekarz pochodzi od leków. Jak zatem można upierać się przy nonsensie, że medycyna jest nauką o zdrowiu? Czyżby zdrowie uzależnione było od leków? Te wnioski oparte są na argumentach, czy autorom wystarczyły dane z reklam leków?

~gosc # 2011-05-20

"i dlatego idac na medycyne, NIE UCZYSZ sie, bo to nie nauka."
To fryzjerstwo też jest nauką?

~gosc # 2011-05-22

To oczywiste, że medycyna nie jest nauką. Chodzić i jeździć na rowerze też trzeba się uczyć, a nie są to dziedziny nauki (chodzeniologia, rowerologia). Motoryzacja także nie jest nauką, choć korzysta ze zdobyczy mechaniki, fizyki, termodynamiki.

Czy lekarz, który przyjmuje w osiedlowej przychodni jest naukowcem? Wolne żarty. No chyba, że przyjmiemy iż przeprowadza on eksperymenty naukowe na swoich pacjentach. Tyle, że jego pacjenci nie zgadzali się na eksperyment naukowy, ani nawet medyczny z ich udziałem.

Medycyna jest dziedziną aktywności ludzkiej zajmującej się leczeniem chorób, czasem ich zapobieganiem. Nie można nazywać zbiorczym określeniem nauka tak wielu różnych zjawisk jak: osiedlowy lekarz, wiejski ośrodek zdrowia, błąd w sztuce medycznej, homeopatia (która z naukowymi metodami nie ma nic wspólnego), metody lecznicze aborygenów, itd. itp. Nazywajmy medycynę dziedziną czegoś tam, działem gospodarki,sztuką leczenia, ale nie nauką.

~gosc # 2011-05-22

Medycyna nie jest nauką, bo ja jako ewentualnie chory nie chcę być obiektem eksperymentów naukowych w przychodni :) Lekarz to taki rzemieślnik, specjalista od leczenia, można go też nazwać artystą, jeśli ma powołanie do sztuki medycznej i jakieś uznanie swoich pacjentów. Nie nazywajmy jednak każdego lekarza naukowcem (ani nauczycielem). Lekarz z osiedlowej przychodni (i innych małych placówek służby zdrowia) nie zasługuje by go nazywać naukowcem. Czy medycyna Masajów to nauka? Wolne żarty. Medycyna jest szerszym pojęciem niż nauka, obejmuje ona przede wszystkim różne fakty nienaukowe m.in. kulturowe, biznesowe, prawne, lecznictwo ludowe, zielarstwo, homeopatię. Wprawdzie medycyna podpiera się innymi naukami np. anatomią, która jest działem biologii, natomiast sama medycyna nauką nie jest.

~gosc # 2021-02-24

Wielu jest lekarzy, nader niewielu leczarzy. Ja chcę znaleźć prawdziwego leczarza w prawdziwej lecznicy.

~gosc # 2021-09-30

"Medycyna to sztuka wnioskowania o symptomach choroby na podstawie przyczyny śmierci. (Ionesco)"

~gosc # 2024-04-23

Nie wiem kto pisze te komentarze, ale chyba te osoby nie zdają sobie sprawy, że polemizują ze zdecydowaną większością słoników. "Medycyna" pojawia się w klasyfikacja dziedzin nauki i dyscyplin naukowych. jakoś na dyscypliny artystyczne się nie załapała ;)

~gosc # 2024-05-18

To dyscyplina naukowa a nie dziedzina nauki jak sam widzisz.