SJP
SŁOWNIK SJP

menadżer

dopuszczalne w grach

menadżer

1. kierownik, zarządca przedsiębiorstwa; manager, menedżer;
2. osoba organizująca występy estradowe lub imprezy sportowe, kierująca sprawami kontraktowymi artystów lub sportowców, opiekująca się ich interesami; menedżer, menażer, manager, agent


KOMENTARZE:

scaevus # 2003-02-09

brak pełnej odmiany :
w M.lm formy -ry,-rzy

~gosc # 2009-01-19

na Boga!!! Menedżer nie menadżer!!!

~gosc # 2009-01-29

na Boga!!! Milcz głupcze!

~gosc # 2009-06-02

Proszę nie wycierać sobie gęby Bogiem!

~gosc # 2009-07-24

ani menagierem!

mirnal # 2010-06-21

Wolę 'menadżer' niźli 'menedżer'

~gosc # 2010-09-13

Możesz sobie woleć.
"Wielki Słownik Ucznia, Wydawnictwo Naukowe PWN
me-ne-dżer, rzadziej me-na-dżer",
zatem bardziej na miejscu jest opcja "menedżer"

mirnal # 2010-09-13

Wolę 'kamping' niż 'kemping'.
Oczywiście, mogę sobie woleć, choć w słownikach pewnie wolą E, nie zaś A. Ale ta strona służy nie tylko do wpisywania samych wyrazów, ale też swoich propozycji oraz opiniowania ich.
Kilkanaście lat temu w słownikach wyraz 'hobbistyczny' królował ponad 'hobbystyczny'. Wyraziłem swoje zaskoczenie - że to jakieś nieporozumienie i teraz proporcje tych wyrazów w słownikach zmieniono. Czyli krytyka, proponowanie, omówienia itp. mają sens. Nie tylko czytanie słowników i zwracanie uwagi innym, że w słowniku jest A, zaś ktoś wolałby B i woleć to sobie on może.

~gosc # 2012-07-05

Mnie nie obchodzi słownik, w którym każdy autor może coś pozmieniać. Mnie obchodzi to, iż to my modernizujemy nasz język i my mówimy tak jak się nam to tylko podoba. Jeżeli ktokolwiek jest taki hiperpoprawny, to niech zacznie używać staropolskiego - jest najbardziej akuratny, tylko z przykrością muszę oznajmić, że tego wyrazu tam nie znajdzie :/

~gosc # 2012-10-13

Jestem za określeniem 'menadżer', bo odkąd pamiętam zawsze było używane.
Menedżer to jak zwykle odmiana bliżej angielskiej wymowie, a ja kocham język polski.

~gosc # 2013-03-06

W piłce nożnej także trener o kompetencjach poszerzonych do odpowiedzialności za transfery klubu.

~gosc # 2013-04-04

Jestem menadżerem w firmie korporacyjnej. Obojętnie jak jest zapisane w kontraktach czy umowach: menedżer lub menadżer i tak wszyscy wymawiają "menadżer" i tego się trzymam od lat :-)

mirnal # 2013-04-04

całkowicie popieram! 'Menadżer' po polsku!

~gosc # 2013-04-05

Słowo 'menadżer' to mieszanka polskiego, francuskiego i angielskiego, hehe.

~gosc # 2013-05-29

W angielskim oryginale akcentowana jest pierwsza sylaba, zatem druga nieakcentowana jest wymawiana jako [ɪ], czyli coś w rodzaju polskiego "y" - różnie przez różnych ludzi i w różnych regionach. Ani polskie "a" ani "e" i tak nie oddaje w żaden sposób oryginalnej wymowy. W takim przypadku bardziej zasadne wydaje się "a", bo odpowiada pisowni angielskiej i przyjętej u nas wymowie.

~gosc # 2014-03-12

I Bańko, i Miodek, i PWN premiują "menedżer" przed "menadżer"; dla mnie to już samo w sobie jest wystarczającym powodem. A nie są pod tym względem wyjątkami.

Sorry, Winnetou, ale jeżeli się komuś wydaje, że się lepiej od profesorów filologii i autorów słowników zna na języku, to nie znaczy, że się zna - a jedynie, że mu się wydaje...

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=3352

http://kariera.pb.pl/2370058,60882,prof.-miodek-manager-menedzer-czy-menadzer

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mened%C5%BCer

http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=965:meneder-menader-&catid=44:porady-jzykowe&Itemid=58

mirnal # 2014-05-26

Tyle ze prof. Bańko skrytykował pisownię "w poprzek" ustaloną kilkadziesiąt lat temu, ale przecież ją popiera, bo tak jest w słownikach...

mirnal # 2014-05-26

***w 2013 roku został "wpisany w prestiżowy poczet Klubu 100 Zachodniopomorskich Menadżerów".***

mirnal # 2014-05-26

http://doroszewski.pwn.pl/haslo/mena%C5%BCer/ zna tylko menażer, choć powołuje się m.in. na ang. manager...

mirnal # 2014-05-27

Dzisiaj tytuł -
"Prezydent Wojciech Szczurek Samorządowym Menadżerem Regionu"
poniżej jednak -
"Prezydent Gdyni został wyróżniony tytułem Samorządowego Menedżera Regionu".

NE czy NA?

~gosc # 2015-02-22

Zastanawiam się jaki idiota wymyślił słowo "menedżer"? W angielszczyźnie obie formy wymowy występują w zależności od dialektu (a jak znam życie to w jakiś naprawdę dziwnych dialektach z wnętrza USA, Irlandii czy mrocznych dzielnic Londynu to słowo może brzmieć w ogóle kompletnie inaczej), ale pisze się do ciężkiej cholery bezwzględnie przez A, nie e. DO tego menedżer budzi skojarzenia z menelem... A tak w ogóle czy nei moglibyśmy używać słowa zarządca?

~gosc # 2015-02-22

A co polonistów i rady języka polskiego już dawno bym tych pawianów na bruk wyrzucił, od XVIII w. Polszczyznę psują z uporem godnym lepszej sprawy. A za taka torturę dla mych uszu jak menedżer jeszcze na odprawę urządziłbym im publiczna chłostę... Anglosasi nic takiego jak rada języka angielskiego nie mają i jakoś język ten ma się całkiem dobrze, bez utrzymywania bandy darmozjadów na koszt podatnika.

mirnal # 2015-02-22

A czy A. organizują dyktanda z j. ang., w których należy poprawnie pisać Wałęsa, Piłsudski oraz żurek i Śląsk (po polsku)?

~gosc # 2015-03-12

nauczycielka powiedziała mi że to nie było tak

~gosc # 2015-11-08

Na szczęście od stuleci nie było czegoś takiego jak rada języka angielskiego, dlatego też angielski NATURANIE wyewoluował, stając się o wiele prostrzym i melodyjnym, niż było to w czasach, np. średniowiecznych.
Ciekawe co by było, gdyby ówczasowo istniała jakaś rada, utrzymująca język angielski na siłę, mówiąc: Macie to tak wymawiać/pisać, a tak - nie!

...Dalej mówilibyście: "Thou" zamiast "You", trundno koniugowalibyście czasowniki: zamiast "are", było by "art", dodawalibyście różne przyrostki deklinacyjne: zamiast "heaven", mówilibyście "heavenum". Porównajcie sobie staroangielski.

Zgodnie z definicją: Język naturalny - SAM EWOLUUJE.

~gosc # 2015-11-11

No może i jest prostszy (nie: prostrzy) niż polski, ale zapis dalece odbiega od wymowy. Z tezą o melodyjności angielskiego dyskutowałbym zawzięcie, zwłaszcza z jego naturalnie wyewoluowaną wersją zwaną cockney.
Pisownia angielska została z grubsza ustalona kilka wieków temu, a fonetyka się zmieniała. Być może gdyby funkcjonowało coś w rodzaju rady języka angielskiego, zgodność między pisownią a wymową byłaby większa.
We Francji rada języka jest afiliowana przy Akademii Francuskiej, czegoś w rodzaju naszego PANu. Istnieje również niemiecki odpowiednik RJP.