dopuszczalne w grach (i)
1. kierownik, zarządca przedsiębiorstwa; manager, menadżer;
2. osoba organizująca występy estradowe lub imprezy sportowe, kierująca sprawami kontraktowymi artystów lub sportowców, opiekująca się ich interesami; menadżer, menażer, manager, agent
-
dopuszczalne w grach (i)
w informatyce: program komputerowy do zarządzania plikami, programami itp.; manager, menadżer
KOMENTARZE
Wolę 'menadżer' niźli 'menedżer'
to supcio, ale do czego ta informacja miałaby się nam przydać?
dla jaj to było napisane,ot tak, żeby wszyscy wiedzieli xD
pytanie tylko, która forma jest podstawowa i najbardziej poprawna
ta forma jest podstawowa - z angielskiego manager
Pan Miodeq: W celu należytego rozpatrzenia słuszności wybiórczo użytej formy w odmianie słowa menedżer, lub jak kto woli menadżer choć manager również było by poprawnie... należało by przedtem obeznać istotę wybranego zagadnienia w odniesieniu do zamierzonego efektu przekazu informacji w łatwym i jednoznacznym odbiorze dla słuchacza/słuchaczy na przestrzeni tematycznej nawiązującego materiału. Nie wybiegając myślą zbyt rozlegle poza obszar poszukiwań, nie wiem.
W piłce nożnej także trener o kompetencjach poszerzonych do odpowiedzialności za transfery klubu.
menadżer jest 100% spolszczony i ok a ta hybryda "menedżer" to niestety bubel przekrętów słownych
I Bańko, i Miodek, i PWN premiują "menedżer" przed "menadżer"; dla mnie to już samo w sobie jest wystarczającym powodem. A nie są pod tym względem wyjątkami.
Sorry, Winnetou, ale jeżeli się komuś wydaje, że się lepiej od profesorów filologii i autorów słowników zna na języku, to nie znaczy, że się zna - a jedynie, że mu się wydaje...
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=3352
http://kariera.pb.pl/2370058,60882,prof.-miodek-manager-menedzer-czy-menadzer
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mened%C5%BCer
http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=965:meneder-menader-&catid=44:porady-jzykowe&Itemid=58
Nie pamiętam, aby za mojej młodości pisano 'menedżer', raczej 'menadżer', ale zgadzam się, że wymienieni poloniści wolą pierwszą z tych wersji.
DOR zna tylko "menażer"...
Wiecie co? Tak bardzo obstajecie przy formie "menedżer" bo chyba jesteście kierownikami zmiany w McDonald's...
Ja nim nie jestem... frytek też nie robię, i może dlatego będę wymawiał to słowo przez "a" bo gdy słyszę wyraz "menedżer" to natychmiast wyłapuję jak ktoś stara się jednocześnie dodać angielskiego akcentu. Wam też o to chodzi. Jesteście próżni i stąd cały ten wywód pod tym hasłem. Chcecie by wasze stanowisko brzmiało godniej, więc mówicie "menedżer" a potem dodajecie, że do spraw takich i owakich. A te sprawy takie i owakie to też najczęściej "pablik rylejszyns" albo coś w ten deseń... No nic korpoludki, obraźcie się i dajcie temu wyraz tutaj, bo przecież w pracy oprócz "dresowego kodu" obowiązuje was także to, aby nie podskakiwać klientom.
@beronte, faktycznie, profesorom zwyczajnym filologii polskiej musi z pewnością niezwykle zależeć na tym, by "menedżer" brzmiał trochę godniej. Możesz tak aż do śmierci dorabiać sobie ideologię do swojej głupoty, ignorancji i zacietrzewienia, życie z pewnością będzie łatwiejsze.
Żyjemy w czasach kiedy nie ma już kierowników, zarządzających, plenipotentów itp., ale za to mamy mene-/menadżerów! Co za czasy!