dopuszczalne w grach (i)
1. dzień przypadający w któryś miesiąc po ważnym wydarzeniu;
2. roślina zielna z rodziny krzyżowych; miesiącznica, lunaria
KOMENTARZE
"Kolejna miesięcznica w Warszawie" - co miesiąc informują media (dot. 10 kwietnia 2010 - katastrofa Tu-154 w Smoleńsku)
Trzeba dodać kolejne znaczenie, ku chwale poległych w Zamachu Katyńskim.
Mam nadzieję, że nowe znaczenie się nie przyjmie. Politycznie motywowana nowomowa jest tak samo głupia w wydaniu lewym co prawym. Rezygnujmy więc z miesięcznicy i profesorki na rzecz np. sympatycznego urlopu tacierzyńskiego. :)
niezależnie od polityki - nazwa 'miesięcznica' nawiązuje do 'rocznica' (rok), zatem może być także '(dwu)tygodnica' i 'kwartalnica'; wszak są roczniki, miesięczniki, (dwu)tygodniki, kwartalniki
Słowo to nie nowe, pamiętam je ze stanu wojennego.
Rozszerzmy znaczeniowo miesiączkę i miesięcznicy nie używajmyż.
*Szanowni Państwo!
Od pewnego czasu karierę w mediach robi słowo miesięcznica, używane do nazwania zgromadzeń pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Nie znalazłem tego słowa w słowniku języka polskiego ani w Korpusie Języka Polskiego. Czy zatem miesiącznica jest poprawna? Czy można tworzyć w analogiczny sposób nazwy wydarzeń odbywających się cyklicznie, np. półrocznica, półtorarocznica itd.? Brzmi to – moim zdaniem – dziwnie i sztucznie...
[...]
Napisał Pan raz miesięcznica, za drugim razem zaś miesiącznica. Ta druga nazwa jest już zajęta, oznacza pewną roślinę, znaną też jako judaszowe srebrniki.
Słowotwórstwo mamy po to, aby z jego dobrodziejstwa korzystać. Skoro jest potrzebna nazwa dla obchodów organizowanych co miesiąc, to można ją utworzyć na wzór nazwy już istniejącej. A że na początku wydaje się dziwna i sztuczna? Wszystko jest dziwne, póki się nie opatrzy (psychologowie nazywają to efektem czystej ekspozycji: im dłużej się czemuś przyglądamy, tym bardziej się nam to podoba). Dodam jeszcze, że słowo sztuczny znaczyło kiedyś 'kunsztowny'.
[...]
- Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski*
Zwóćmy uwagę na "A że na początku wydaje się dziwna i sztuczna? Wszystko jest dziwne, póki się nie opatrzy" - wyrazy Newada, eksodus, ekspozja, Tenesja (prop. nazwa jednego ze stanów USA), Tybilisja (stolica Gruzji) mogą być ilustracją tego podlądu.
Tia... "Mylny błąd" w rozumowaniu, a właściwie manipulacja. Mamy już konkretne słowa (exposé, Tennessee, Tbilisi; Newada i eksodus to te same słowa po kosmetycznych zmianach w pisowni), nie ma potrzeby tworzenia nowotworów. =P
taa, mamy szereg wyrazów obcych i udających polskie. Jeśli komuś to odpowiada (jak ongiś niewolnictwo lub pańszczyzna albo socjalizm), to przecież godzi się z tym i nie tylko nie ma pomysłu, ale i torpeduje czyjeś. Przecież za Kolumba, kiedy było niewolnictwo, to wielu z nas (gdybyśmy wówczas żyli) byłoby za, wielu by czerpało korzyści z niewolników a tych, co nawoływaliby do zniesienia n., w najlepszym przypadku ignorowano by.
Demagogia czystej wody, więc nie pozostaje mi nic innego, jak się z tobą zgodzić (dyskutować się nie da). =]
*Mamy już konkretne słowa* - a to jak nazwać?
Mnie nie podoba się słowo kabanos, bo jest za długie i w ogóle... Ma być kaba, od dzisiaj jest to jedyna obowiązującą nazwa tej cienkiej kiełbasy. =]
*obowiązująca
Prof. Bańko - "Napisał Pan raz miesięcznica, za drugim razem zaś miesiącznica. Ta druga nazwa jest już zajęta, oznacza pewną roślinę". Zaskakujące wyjaśnienie; mamy setki wyrazów mających wiele znaczeń i gdyby stosować opisany hamulec, to każde słowo miałoby tylko jedno znaczenie...
"Mnie nie podoba się słowo kabanos, bo jest za długie i w ogóle" - i co, zmienić je chcesz? To zaproponuj, opisz swój problem i wyślij do polonistów i na fora a może uzyskasz poparcie?
Media - "W trakcie [już 68. a w słowniku brak w tym znaczeniu]miesięcznicy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie uczestnicy obchodów...".
"To zaproponuj, opisz swój problem i wyślij do polonistów i na fora a może uzyskasz poparcie?"
Ty nie uzyskałeś, a nadal smrodzisz tutaj tymi bredniami. Zrób sobie i innym przysługę i przestań dodawać tu komentarze.
Zdaje się, że uzyskałem poparcie, bowiem "Newada" pomału zyskuje obywatelstwo i na pewno nie dzięki takim przyjaznym gościom, jak ten powyżej...
~gosc # 2012-06-07 "Mam nadzieję, że nowe znaczenie się nie przyjmie".
Chyba się jednak przyjęło, bo dzisiaj "Z okazji 92. miesięcznicy odprawiona została msza w intencji ofiar".
Stwierdzam, że w 2023 roku słowo już weszło na stałe do naszego języka. Brzmi naturalnie i jak najbardziej poprawnie. To już trzynaście lat, jak ten czas szybko leci... Na naszych oczach tworzą się piękne tradycje.