dopuszczalne w grach (i)
ogólna nazwa każdego minerału z pewnej grupy pospolitych minerałów skałotwórczych, tworzących kryształy dające się dzielić na blaszki, stosowanych (nie wszystkie) m.in. jako materiał izolacyjny w elektrotechnice; łyszczyk
-
niedopuszczalne w grach (i)
1. nazwisko
2. obce imię męskie
-
niedopuszczalne w grach (i)
nazwisko
KOMENTARZE
dawniej w okna wstawiana była mika - ale okazuje się że to pospolity minerał skałotwórczy - budujący zapewne bardzo pospolite wapienie i piaskowce.
ciekawe czym różni się ta mika od innych minerałów skałotwórczych równie pospolitych, a może i pospolitszych (oczywiscie w znaczeniu popularniejsze) jak na przykład kwarc czy skaleń.
o nich też można napisać pospolity minerał skałotwórczy
czy wprowadzane znaczenia przechodzą weryfikację, czy też wystarczającą cezurą jest 1500 pkt w grze i nienarażanie się adminom słownikowym?
proponowabym pewną zmianę - popularna nazwa "mika" obejmuje całą grupę minarałów skałotwórczych (krzemiany i glinokrzemiany warstwowe -> grupa 3 - miki (łyszczyki)). Miki zwyczajne to pięć minerałów, miki trioktaedryczne to 10 minerałów, kruche - kolejne pięć. Do najpopularniejszych mik należą: muskowit (mika zwyczajna) (ten wchodzi często w skład granitu i często - potocznie - utożsamiany jest z "miką"), również biotyt, lepidolit (miki trioktaedryczne). Poza mikami wymienionymi wcześniej są również hydromiki i z nich "najbardziej znaną" jest chyba glaukonit...
pozdrawiam
"pospolity minerał skałotwórczy, stosowany jako materiał izolacyjny; łyszczyk "
Zasięgnąłem informacji od specjalistów. Taka definicja wymaga poprawek.
Najprostsza - "grupa pospolitych minerałów skałotwórczych, stosowanych między innymi jako materiał izolacyjny" - ewentualnie można na końcu wymienić kilka najbardziej popularnych minerałów należących do grupy mik.
Po prostu NIE MA jednego minerału o nawzie mika. Tak nazywa się pewną GRUPĘ minerałów...
pozdrawiam
Jak rozumiem kulturalne i grzeczne, oraz pozbawione złośliwości i sarkazmu podawanie definicji słów jest nadal niemile widziane. Nie chcę sam zmieniać znaczenia - z powodów, jakie już kiedyś przedstawiałem - dlatego sugeruję i proszę o zmianę. Grzecznie...:)
pozdrawiam
Meg :)
Doceniam szybkość reakcji ale proszę zwróć uwagę na różnicę w stwierdzeniu "pospolity minerał" i "grupa pospolitych minerałów". Nazwa mika obejmuje szereg RÓŻNYCH minerałów - na każdy z nich można powiedzieć, że jest to mika (niepoprawnie) lub że jest to minerał z grupy mik. Taka zmiana powinna tu zaistnieć...:)
pozdrawiam
ps
w ŻADNYM fachowym spisie minerałów, typu atlas, encyklopedia, katalog nie znajdziesz jednego minerału o nazwie mika...
można od razu dodać "lokalizację" - na pewno słowo to znajduje się w USJP PWN 2003, str. 856. Zapewne jest także i w innych słownikach PWN, ale w tej chwili nie mogę tego sprawdzić...
pozdrawiam
jakos nie czuje sie przekonana, ze mika moze byc grupą....owszem MIKI takie czy siakie to jest grupa mineralow...ale MIKA to jeden mineral z takiej grupy mik...jeden rodzaj mineralu...ale na pewno nie mozna powiedziec ze mika to grupa
To w takim razie trzeba zmienić definicję, bo w słownikach językowych jest zastosowany skrót myślowy wprowadzający w błąd. Nie ma JEDNEGO minerału, który można nazwać miką:
cytat z "Mineralogii szczegółowej", Wyd. Geol. Warszawa 1975 (wyd.II):
"Grupa 3. Miki (łyszczyki)
Grupa mik obejmuje urozmaicony zespół minerałów skałotwórczych. Wiele z nich stanowi surowce mineralne, głównie ceramiczne. Ich przegląd podaje tabela 126(skąd między innymi zaczerpnąłem informacje podawane wcześniej). Skład chemiczny mik ogólnie można scharakteryzować wzorem:
XY2-3[(OH,F)2/Z4O10]...itd."
W żadnych popularnych obecnie wydaniach różnych przewodników do rozpoznawania skał, czy atlasów (np. "Minerały i skały. Przewodnik do rozpoznawania" wyd. MULTICO 1998) nie znajdziesz OSOBNEGO minerału nazwanego MIKA, natomiast znajdziesz takie jak lepidolit, muskowit, biotyt. Na każdy z nich można powiedzieć potocznie, że jest miką. Ale żaden nie nazywa się MIKA.
Może zmienić hasło na:
"MIKA - (ogólna) nazwa minerałów z grupy mik" lub coś w tym rodzaju. Chyba w SA można prostować niedokładności z innych słowników, zwłaszcza "w warstwie" znaczeniowej a nie dopuszczalności do gry...
pozdrawiam
Chyba moje (zapewne i tak niskie) zdolności dydaktyczne zanikają całkowicie...:(
Nie podejmuję się dalszej "krucjaty" w sprawie "miki". Skoro Meg "czujesz się" nadal "jakoś nieprzekonana", nic nie poradzę.
A z drugiej strony, nie zazdroszczę odpowiedzialności - rozstrzygać o prawidłowości tej lub innej definicji, w oparciu o wątpliwe przecież informacje zalogowanych bądź nie użytkowników SA, którzy przedstawiają propozycje inne niż zawarte w językowych słownikach (uznanych za źródło wiedzy prawdziwej) - to musi być bardzo stresujące.
pozdrawiam
ps
....eee, tym razem będzie bez ps...szkoda zachodu...
drogi jaskiniarze
nawet z Twoich objasnien wynika, ze nie mozemy nazwac calej grupy minerałow jednym slowem: MIKA
MIKA to jeden z mineralow z grupy MIK
nie znam sie na dziedzinie, w ktorej zwykle sie wypowiadasz, ale z tego co zdazylam przeczytac wywnioskowalam,ze mozemy mowic o mice takiej albo mice siakiej i wszedzie tam mamy na mysli jakis JEDEN konkretny mineral z calej (zapewne bardzo duzej) grupy roznych mineralow nazywanych oglnie mikami
jeszcze raz...:)
To nie tak.
Jeżeli chcemy mówić prawidłowo (z punktu widzenia geologii) to jedynie ta część Twej wypowiedzi jest w porządku:"JEDEN konkretny mineral z calej (zapewne bardzo duzej) grupy roznych mineralow nazywanych oglnie mikami"
Ale każdy z tych konkretnych minerałów nie może zostać nazwany miką, bo jeden, ściśle zdefiniowany co do budowy, składu chemicznego itp minerał o nazwie MIKA nie istnieje. I w tym znaczeniu definicja jest błędna.
Ja nawet mam pewne wyobrażenie, skąd się takie potoczne przeniesienie nazwy grupy na "wirtualny" minerał wzięło. To oczywiście dygresja ale (odreagowując kompleksy :) - napiszę). Dzieci już w szkołach podstawowoych uczą się, że jest taka skała granit. Także wtedy uczą się, że podstawowymi minerałami składającymi się na tenże granit są: kwarce, skalenie i miki. Stąd na pytanie: "z czego zbudowany jest granit" - pada odpowiedź: "z kwarcu, skalenia i miki". Na poziomie nauczania szkolnego - nawet aż do liceum - bardzo rzadko rozróżnia się zarówno różne skalenie jak i różne miki, które mogą wchodzić w skład granitu. Jeśli chodzi o miki - to najczęściej jest to muskowit. I tak zostaje.
Z drugiej strony podobnie jest z nazwą "łyszczyki". Dawniej różne miki wykorzystywane były jako "szyby" z racji łatwego dzielenia się w cienkie, półprzeźroczyste tafle - kto wie czy to "łuszczenie" nie stało się źródłem nazwy? Ale nikt nie zgłębiał jaki konkretnie "łyszczyk" używa.
W grupie minerałów mik - nie ma minerału MIKA
O każdym z minerałów z tej grupy (skrótowo) możemy powiedzieć że jest to mika.
Ale mika jako nazwa konkretnego minerału (jednego) nie istnieje
Jeżeli wędrując po szczytach polskich Tatr Zachodnich podniosę kamień i scyzorykiem wydłubię mieniący się okruch skalny, przypominający płytkę, czy cienką bibułę - to ze 100% pewnością mogę powiedzieć - "to jest jakaś mika". ale nie mogę powiedzieć - "to jest minerał mika", jedynie - "to jest minerał z grupy mik".
Jest to jednak różnica.
A z definicji zapisanej w SA (jak również w słownikach językowych) wynika, że można powiedzieć "jest to minerał mika"
pozdrawiam
w definicji, jaką zaproponował dj_koalar - mozna by napisać "ogólna nazwa minerałów z ...."
pozdrawiam
Krótki komentarz: nie należy przesadzać z "puryzmem" naukowym, jaskiniar. Lec: "Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi". Rozumując tak jak Ty należałoby wnioskować o usunięcie słowa "zupa", bo przecież nie ma jednej zupy, jest grochówka, żurek, kapuśniak itd. ;-)
Gościu z 15:37
Zgadzam się w pełni z Lecem...:)
ale..
czy jest zupa o nazwie własnej ZUPA? Są: żurek, pomidorowa, kapuśniak, rosół...itp. Jedząc każdą z nich możesz powiedzieć że jesz zupę. Ale jedząc kapuśniak nie powiesz że jesz grochówkę.
Każdy minerał z grupy mik można nazwać miką. Ale nie można podać definicji jednego minerału o nazwie mika, bo takowego nie ma.
Z czego zrobiona jest zupa?
a poza tym
W podawaniu dokładniejszej definicji i trosce o to aby nie wprowadzała odbiorcy w błąd nie widzę żadnego naukowego "puryzmu", zwłaszcza, że to pojęcie akurat niezbyt fortunnie dobrałeś. Można by - ewentualnie - zarzucać mi zbytnią dbałość o szczegóły.
Mówienie do ludzi nie wyklucza mówienia "do rzeczy".
Jasne, że najprostsze są definicje typu - "koń jaki jest, każdy widzi" - ale czy o to chodzi ludziom? I co zrobić, gdy nie ma ani konia ani nawet jego obrazka?
pozdrawiam
Oglądając muskowit powiem, że widzę mikę zwyczajną, oglądając lepidolit - że mikę trioktaedryczną, jedząc grochówkę powiem, że jem zupę grochową, jedząc kapuśniak powiem, że jem zupę na bazie kapusty. To jest mika i zupa czy nie ma? O ja biedny pogubiłem się już... Może zjem trochę zupy mikowej trioktaedrycznej
Gościu z 16:18 - zgadzam się, co nie wyklucza rozwinięcia tematu. Wydaje mi się, że Lec apelował o jedno i drugie, a tu padały zarzuty, że mówię nie do ludzi albo niedorzecznie...
nie pozdrawiam
Gościu z 16:30 - i bardzo dobrze, w czym tu się gubić? Będziesz się wysławiał bardziej precyzyjnie i tyle. Mnie przynajmniej bardziej odpowiada rozmowa pełnymi zdaniami niż przy pomocy dwóch, trzech słów: "cze", "spoko", "zaje.....", itp...a zupy mikowej nie polecam...zgrzypi w zębach (to te trioktaedry jak są za świeże nie dają się rozgotować...)
pozdrawiam
nazwa psa od moniki (miki)
autor: monique_10, 20:31 - zmian: 5
pojawił się nowy epskert od definicji...Operatorzy - do dzieła...
Defa do ciachnięcia.
jaskiniar ma absolutna racje; zamiast posluchac glosu rozsadku upieracie sie przy glupocie.
po co tworzycie ten slownik? lubicie wprowadzac innych w blad? brzydkie...
uszanowania jaskiniar, burassek.
we francuskim "ardoise" i/albo "albatre" ? JOLA
..jestem nieco zaskoczony......nawet o poczciwej mice dyskusja..niebywałe. A chciałem tylko sprawdzić co TAK NAPRAWDĘ mam w lampach w mym zmacniaczu..a wiem, że mam zupę ale jaką to nie wiem ;)osobliwe.. ale, ale...co mam zrobić? Zbić lampy i wysłać do ekspertyzy?? ;) Pozdrawiam i dzięki za info!
Czytam książę Tołstoja i opisuje w książce "Piotr I" mikę jako coś co było przed szybą oknach,jak to wygląda i gzie można ją zobaczyć?
jaskiniar pszepisał to z netu!
..take it easy...
MUSKOWIT ( grópa mik )Nazwa pochodzi od łac. vitrum muscoviticum = szkło moskiewskie, gdyż w przeszłości przezroczyste płyty muskowitu wkładano w otwory okienne w domach i na statkach. W tamtych czasach Moskwa była największym ośrodkiem, w którym handlowano muskowitem wydobywanym na Uralu.
seracyt eksploatowany na Dolnym Śląsku