SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

mrygać

niedopuszczalne w grach (i)

mrygać

gwarowo: mrugać


KOMENTARZE

agu1986sia # 2007-04-01

ok jest mrugać .ale o zepsutej żarówce nie powiemy przecież że mruga tylko mryga

lideczka91 # 2008-02-09

? yy.
niby czemu?

~gosc # 2008-02-15

okiem mozna mrugac ale swietlowka to juz na pewno mryga. za 50 lat to wejdzie do slownika wtedy wszyscy przyznaja racje ..ale to juz bedzie za pozno ....dla obecnej gry w literaki :((( ide ryczec hehehehhehehe

lideczka91 # 2008-02-16

Hmmm chyba nie rozumiem Waszej pokrętnej logiki O.o

chorygeniusz # 2009-11-29

Raczej powinno być...

~gosc # 2010-12-29

Gdy słyszę czasem słowa typu "mrygać", "spaźniać", czy "kartoflów", to mnie po prostu skręca.

~gosc # 2011-01-25

mrygać, kupywać, włanczać... rany boskie

~gosc # 2012-01-28

chyba migać ma podobne znaczenie

~gosc # 2012-04-27

no jak samochód światłami daje znać o policji itp to mówimy że mrygał ktoś a nie mrugał czy migał. Mruga się okiem a migają głuchoniemi

~gosc # 2013-02-26

"mrygacze" górą haha
niech zyją ignoranci i analfabeci

~gosc # 2013-10-28

Miastowy, kompleksy leczysz?

~gosc # 2013-11-27

Mrygać to taki sam błąd jak przyszłem. Nie ma czegoś takiego jak "mrygać". Wbijcie to sobie do głowy i nie używajcie takich słów bo to wstyd. Chyba, że wasze otoczenie jest na takim samym poziomie to proszę bardzo....
Aha. to że u kogoś w domu "się tak mówi" to nie znaczy, że jest to dobry punkt odniesienie do poprawnej mowy/wymowy

~gosc # 2014-01-25

Przepraszam bardzo, ale język jest żywy i się rozwija. O tym, jak się poprawnie mówi decyduje większość. Więc w tym wypadku "mryganie" być może już nie jest błędem. Tacy, którzy się ze mną nie zgadzają, niech się zastanowią co by powiedzieli ludzie sprzed nawet kilkudziesięciu lat o ich niestarannej polszczyźnie ("Wstyd!").

~gosc # 2014-01-25

Język się rozwija mówisz? URZĘDOWY WYKAZ POLSKICH NAZW
GEOGRAFICZNYCH ŚWIATA 2013 podaje - Guernsey, Jersey, Liechtenstein, Svalbard, Akrotiri, Dhekelia, Mjanma, Sri Lanka, Majotta, Portoryko, Curaçao, Jarvis. Czy to są polskie nazwy?

~gosc # 2014-01-26

A "schłem" jest dla ciebie błędem? A zamrażarka/zamrażalka? A forma "uczni"? A co powiedzą na to "chłopacy"?
Czy to czasem nie jest twój język POlski?

~gosc # 2014-09-16

Bardzo często też ludzie mówią : wetryniarz, uspać , sweter. Co wiocha to wiocha, czego więc chcemy jak Oni mówią "po polskiemu" :):)!!!

~gosc # 2014-09-16

Taka lekceważąca, pełna wyższości (a czasem nawet pogardy) postawa to coś, co jest mi obce. Owszem, sam używam polszczyzny ogólnej, powiedzmy, że bliskiej wzorcowej, ale gdzie mi tam do naśmiewania się z gwar czy "języka wiochy"! To przecież też polszczyzna! A ta polszczyzna wzorcowa, czy jak chcą niektórzy - jedyna poprawna, to też pomieszany język kilku duuużych wioch - głównie tej centralnej na literę W, tej na południu na literę K i tych na wschodzie na litery W i L, których już nie ma w granicach Polski. Owszem, dodatkowo poparta wybranymi dziełami literackimi, ale i widzimisię kilku lingwistów. O tym, że dziś piszemy Dania, a nie Danja, kurier, a nie kuryer czy czy kuryjer, zadecydowało kilka głosów w komitecie ortograficznym z 1936 r. O idiotycznych decyzjach dotyczących np. Jakóba, brózdy, ogurka czy pasorzyta poszukajcie sobie sami ;)
Pamiętajmy też, że taka postawa wobec języka, bliska modelowi francuskiemu, jest jednak na świecie czymś rzadkim. Angielski z Londynu, Liverpoolu, Nowego Jorku, Sydney, Kalifornii czy np. Jamajki różni się wymową, akcentem, leksyką, nawet pisownią, a mimo to nadal jest to angielski. Te naleciałości regionalne są tam ciekawostką, charakterystycznym rysem człowieka, a nie powodem do naśmiewania się (owszem, to też się pewnie zdarza).
U nas o siłowym, odgórnym ujednoliceniu polszczyzny i tępieniu gwar zadecydowało, niestety, 120 lat zaborów i wynikła z tego chęć szybkiego scalenia ziem pozaborowych w jeden organizm niepodległej Polski, także na niwie językowej. Niestety, komisje językowe z okresu międzywojennego zrobiły w tej materii tyleż dobrego, co złego, a polityka dalszego odgórnego ujednolicania polszczyzny była skwapliwie kontynuowana za PRL-u.
A jakie są dziś skutki negatywne? Można wymieniać sporo. Choćby ortodoksyjne, potępiające postawy wobec odmienności czy innowacji językowych. Pośrednie spowodowanie, że wiele osób forsuje nieuzasadnione z punktu widzenia lingwistyki określenie "język" dla dialektu śląskiego, co jeszcze staje się niekiedy pożywką dla tendencji separatystycznych. Pomieszanie z poplątaniem w... słownikach poprawnościowych, których redaktorzy, chcąc naprawić wcześniejsze błędy wstawiają wyrywkowo wyrazy gwarowe bez ładu i składu. Dużo by pisać...

A czy nie możemy na spokojnie określać pewnych form/wyrazów jako ogólnych, wzorcowych, a innych jako rzadkich/gwarowych/środowiskowych bez inwektyw typu: wiocha, analfabeta i bez mówienia o "nieistniejących słowach" mających jednak tysiące potwierdzeń?

~gosc # 2014-09-16

Szkoda, że bez podpisu, ale w pełni się z Tobą zgadzam. Takich jak MY, powinno być więcej...

~ili~

~gosc # 2014-09-16

Fakt, zapomniałem się podpisać :D

Gość-anonimowiec

PS Jeszcze dygresja dotycząca gier. W angielskim słowniku używanym podczas mistrzostw świata w Scrabble znajdziemy słowa z różnych odmian języka angielskiego: szkockiej, australijskiej, amerykańskiej. U nas słowa gwarowe są notowane na wyrywki - nie ma (tej) "pany", jest "fyrtel", nie ma "odkrytki", jest "zajawka", nie ma "hań", ale jest "(po) ptokach", mimo że w ten ostatni zapis jest dyskusyjny, gdyż to "o" to tak naprawdę jest tzw. "ciemne a". Dla niektórych zestawień znajdziemy jakieś wytłumaczenie, dla innych nie. A gdyby nie słownik Zgółkowej, której włączenie jako źródła przyniosło też masę bezsensownych wykrzykników i słówek z kosmosu, to do tej pory w słowniku do Literaków nie byłoby (tej) "pufy". Mimo że dla ponad połowy Polski jest to rzeczownik rodzaju żeńskiego.

jarek176cm # 2014-09-16

A widziałeś, gościu-anonimowcze, komentarze pod hasłem "warszawianin"? Tam to można się dowiedzieć, kto jest rodowitym mieszkańcem Warszawy, a kto przyjechał z jakiejś wiochy, żeby, na złość "prawdziwym" stoliczanom, psipsiać na ulicach.

~gosc # 2014-09-16

Łomakojedyno... 10 ekranów bicia piany o duperele, chociaż niektórzy pisali z sensem.
I to jest właśnie efekt takiego podejścia do języka, o jakim wcześniej pisałem. Zamiast spokojnie przyjąć do wiadomości, że obie formy są w użyciu, co najwyżej różnią się przystawalnością do określonego stylu, to wszczyna się jakieś walki i udowadnia, czyja prawda prawda jest "mojsza" :D

Gość-anonimowiec

przekorny # 2014-09-16

>> Szkoda, że bez podpisu, ale w pełni się z Tobą zgadzam.
też się zgadzam, acz nie w pełni =)

~gosc # 2015-01-30

Wieśniaki i niedouki mówią "mrygać", a kulturalni, wykształceni i obyci ludzie "mrugać". Nawet autokorekta pokazuje, która forma jest błędna. Oczywiście niedouki będą bronić swego, a to zapewne ci sami, którzy mówią "weteryniarz".

~gosc # 2015-01-30

Ściślej rzecz biorąc: autokorekta pokazuje, której formy jakiś internauta nie umieścił w jakimś dodatku do przeglądarki internetowej.

~gosc # 2015-01-31

>"Wieśniaki i niedouki mówią "mrygać", a kulturalni, wykształceni i obyci ludzie "mrugać""<

"Mrygać" to forma regionalna, a i nawet RJP (które dokonuje standaryzacji Języka Polskiego - ma szacunek do regionalizmów). Tak więc nie masz podstaw, aby ubliżać części społeczeństwa od "wieśniaków" i "niedouków". To jest ostrzeżenie! (zapoznaj się z Kodeksem Karnym-Art. 257).

~gosc # 2015-04-15

http://sjp.pwn.pl/doroszewski/mrygac;5453364.html

~gosc # 2015-12-02

To jak powiedzieć o pulsującym świetle ?

mirnal # 2015-12-03

Doroszewski wprawdzie ma "mrygać" (jako gwarowe), jednak podaje przykłady, które nie budzą wątpliwości, natomiast istotnie poloniści nie wypowiedzieli się w kwestii mrygania uszkodzonej żarówki, czy pulsującej sygnalizacji...

~gosc # 2019-04-12

Akurat sweter to jedyna i poprawna forma.

~gosc # 2020-02-24

A mnie się podoba jak w wiadomościach mówią, że ranni zostali "zaopiekowani". To tak jak z tym jeziorem, które ktoś obszedł, więc zostało...obszednięte?

~gosc # 2020-02-25

A to można "zaopiekować kogoś"? Od kiedy?

pluralis4ever # 2020-02-26

Ale jaki to ma związek z "mrygać"?

zanderiano # 2020-12-28

brakuje dopisanej ręcznie formy: mrygając

~gosc # 2022-07-10

barto jak tam mryganie

~gosc # 2022-07-13

działa się tu historia, jestem dumna, że to zobaczyłam na własne oczy