dopuszczalne w grach (i)
1. poddać jakąś myśl, jakiś pomysł, pobudzić do działania;
2. wzbudzić w kimś jakieś uczucie
KOMENTARZE
a gdzie forma "natychać" ?
tylko potrzeba konsumenta może natychać :)
A jak będzie w aspekcie niedokonanym? "Natchniewał"? Bo chyba nie "natychał". ;P
Niedokonany
Iwaszkiewicz: „Ta śnieżna piramida siedząca jak Babia Góra na niebieskim morzu jest zachwycająca. I zawsze natycha wierszami”.
A jest czy istnieje taka forma tego słowa jak "być natchniętym"? Bo w słowniku nie ma, google podkreśla, a jednak nie raz słyszałam takie słowo.
natchniony
np. Być natchniętym przez Boga ;D
Forma w użyciu, lecz jeszcze nie notowana w słownikach.
Aktualnie słowniki notują tylko: "natchnionym".
w sumie paru form (m.in. 'natchnięty') brakuje
http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=15190&id_znaczenia=4204962&l=16&ind=0
Pod podanym adresem brakuje z kolei formy "natchniony". Niewykluczone, że tam też odmiany generowane są (pół)automatycznie, więc nie rozpędzałbym się z tym (pół)automatycznym linkowaniem.
Cytuję (punkt z "Zasad opracowania słownika" http://www.wsjp.pl/index.php?pokaz=wstep&l=5&ind=0?pwh=0):
Ogólne zasady podawania form fleksyjnych
W WSJP zawsze podawane są pełne paradygmaty (zbiory form), zgodnie z tym, na co wskazuje układ kategorii gramatycznych właściwy dla danego wyrazu ze względu na jego przynależność do określonej części mowy. Formy te ustalone są częściowo na podstawie analizy tekstów, częściowo wygenerowane elektronicznie w wyniku analogii z innymi wyrazami o podobnej postaci i cechach gramatycznych co dane hasło. Nie można więc stwierdzić z całą pewnością, że wszystkie te formy fleksyjne są w tekstach poświadczone; szukanie bowiem takich poświadczeń przy ogromej liczbie haseł słownika byłoby czynnością całkowicie nieefektywną. Podawane więc są również formy uznawane w językoznawstwie za tzw. formy potencjalne, a więc takie, których możliwość użycia w jakimś tekście wydaje się mało prawdopodobna, jednak niewykluczona. Należą do tej grupy m.in.:
- formy wołacza rzeczowników nieżywotnych, np. samochodzie, skóro, filiżanko;
- formy 1 i 2 os. lp r. nijakiego czasowników, np. pisałom, pisałoś;
- formy męskoosobowe niektórych przymiotników w określonych znaczeniach, np. żelaźni.
Ze względu na to, że zjawiska te mają charakter kategorialny, tzn. dotyczą całych klas wyrazów, w artykułach hasłowych nie opatruje się tych form kwalifikatorami.
Masz zatem rację. Jednak ja podałem ów link głównie dlatego, że jest to pewna ciekawostka. Ten słownik chyba na razie nie jest dopuszczalnym źródłem, aczkolwiek powinien nim być. Ów wielki projekt PAN-u, jeśli będzie stale rozwijany, może praktycznie wyeliminować potrzebę korzystania z wszelkich "mniej specjalistycznych" słowników. Ba! Nawet tutejszy słownik straci rację bytu dla zwykłych osób. Będzie jedynie potrzebny graczom i ewentualnie osobom, które się nudzą (komentarze), czyli m.in. takim jak ja. =)
P.S. Być może się mylę, ale wydaje mi się, że sjp.pl był/jest dla twórców omawianego słownika swego rodzaju inspiracją.
*ogromnej; ta literówka i ewentualne inne błędy w cytowanym tekście (nie chce mi się już sprawdzać) to moje dzieło, z powodu pewnych problemów natury technicznej musiałem go przepisać
Co sądzisz panie przekorny o adaptacji fleksyjnej?