SJP
SŁOWNIK SJP

X

nazad

dopuszczalne w grach (i)

nazad

1. gwarowo: z powrotem, do tyłu;
2. okrzyk kierujący konia do tyłu


KOMENTARZE:

dansu # 2007-01-05

Zpowrotem itp.

kotmid # 2007-04-01

takie słowo nie istnieje, sprawdzałam w słowniku pod red M. Szymczaka. Jeśli chcesz powiedzieć zamiast z powrotem "nazad" wyrażasz się gwarowo. W związku z tym słowo to nie powinno znaleźć się w słowniku.

_ramtamtamek_ # 2007-04-01

takie slowo istnieje...
mimo iz jestem mieszczuchem :) spedzilem duzo czasu na wsi...:)
tak sie wola do konia aby szedl do tylu...:)

cholernypech # 2009-02-06

istnieje jak najbardziej, na konia się tak woła aby szedł do tyłu, koński tył to zad, a więc do konia zwykło się mówić na zad czyli żeby szedł na swój zad - to tyłu, takie chłopskie myślenie

~gosc # 2009-05-30

nazad(wiejska gwara)-mój dziadek tak mówił do konia,żeby szedł do tyłu :-)

~gosc # 2011-01-14

> kotmid # 2007-04-01
takie słowo nie istnieje, sprawdzałam w słowniku pod red M. Szymczaka. Jeśli chcesz powiedzieć zamiast z powrotem "nazad" wyrażasz się gwarowo. W związku z tym słowo to nie powinno znaleźć się w słowniku.

rozumiem że szanowny pan profesor i autor wpisu chcąc nakłonić konia by się cofnął zwykli mawiać "szanowny panie koniu, czy byłby pan uprzejmy zrobić kilka kroków w tył?" Wprawdzie głupio to brzmi i na dodatek nie działa-ale nie jest gwarowo, i w/w mogą spać spokojnie pewni że ich nikt wieśniakami nie nazwie....

~gosc # 2011-01-14

dodam jeszcze że słowo musi być bardzo stare, gdyż występuje w jęz, rosyjskim w tym samym znaczeniu ( w tył,z powrotem, ale też wycofać się jako komenda wojskowa) co może oznaczać że znane było już w językach prasłowiańskich,Prawdopodobnie słowo zad oznaczało pierwotnie po prostu tył (niekoniecznie w znaczeniu tylna część ciała)i "na zad" znaczyło tyle co "w tył"

brezniev # 2011-09-16

Kto powiedział, że językiem polskim posługują się tylko "ludzie w miastach", kto powiedział że językiem angielskim jest tylko akcent oxford? Wszyscy "znawcy" spod znaku "takie słowo nie istnieje, bo nie ma go w słowniku X" powinni schować się do budy.To co wypisujecie, jest tak samo denne jak hiperpoprawność w wymowie, to nawet nie jest puryzm, tylko nieznajomość ojczystego języka, dziękuję:)

~gosc # 2012-11-11

Jeżeli takie słowo jest w użyciu a w stosunku do konia to słowo było i jest używane i jest naturalne dla ludzi mających styczność ze zwierzyną zaprzęgową czteronożną zwaną koniem to takie słowo istnieje. Raczej to Szymczak nie istnieje bo ani ja ani nikt z moich znajomych o nim ani o jego słowniku nie słyszał ale słowo nazad lub nazat jest nam znane pomimo, że jesteśmy miastowi.

~gosc # 2012-11-11

'Komid' zamelduj to koniowi, że to słowo nie istnieje to go zapewne zainteresuje bardziej niż worek paszy.

mirnal # 2013-01-11

Słownik Onet przekłada back na nazad.

~gosc # 2014-01-15

"Te z trupimi główkami to we dwóch autem przyjechali dzień NAZAD"
Cytat z filmu "POKŁOSIE" w scenie: rozmowa Kalinów z pustelniczką po odnalezieniu zakopanych szkieletów żydów