SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

nielsbohr

dopuszczalne w grach (i)

nielsbohr

[czytaj: nilsbor] przejściowa nazwa bohru, pierwiastka chemicznego


KOMENTARZE

misiu_w_kapeluszu # 2003-08-01

pierwiastek chemiczny (l. at. 107); brak !

djkoalar # 2006-08-28

Dawna nazwa bohru, pod: bohr, SWO Europa, do ndpl.

djkoalar # 2006-08-31

Scaevusie, podstawowa forma wyrazu dla rzeczownika to: mianownik liczby pojedynczej (lub mianownik liczby mnogiej dla występujących tylko w liczbie mnogiej). Wiem, że masz inne wydanie słownika, ale podejrzewam, że stoi tam tak jak u mnie: nielsbohrem. Zechciej więc przemianować dopuszczalność tego słowa, bądź ujawnij, pod jakim innym hasłem je znalazłeś (a może w ogóle jako hasło - mój SWO ma ich tylko 15 tys.).
Chyba że A*ZDS to jest taka ściema dla prasy :) a ja muszę wszystko czytać od nowa, żeby inne poodmieniane słówka poznajdywać :)

* A - dodano

koalar # 2006-09-02

Scaevusie, być może nie zauważyłeś, ale poprosiłem Cię o wyjaśnienie. Spróbuję raz jeszcze: na jakiej podstawie dodałeś nielsbohr do SA?

scaevus # 2006-09-02

Pomyślałem.
Spróbuj i Ty.

koalar # 2006-09-02

Scaevusie, myślenie to bardzo fajna sprawa, ale najpierw trzeba coś rozumieć, w naszym przypadku - ZDS. Spróbuję Ci go wytłumaczyć.
Aby słowo znalazło się w SA jako dopuszczalne w grze, musi występować w jakimś słowniku jako hasło, podhasło lub część definicji hasła. Ale to nie wszystko! Wyraz musi występować w formie podstawowej, dla rzeczownika jest to mianownik liczby pojedynczej (lub mianownik liczby mnogiej dla występujących tylko w liczbie mnogiej), czyli np. mama jest jako hasło - dodajemy, babcia jest jako podhasło - dodajemy, nożyczki są jako część definicji - dodajemy, ale: tasach! jest jako część definicji - nie dodajemy, ezami! jest jako część definicji - nie dodajemy, nielsbohrem! jest jako część definicji - nie dodajemy.
Aby móc dodać nielsbohr, musiałoby to słowo występować w mianowniku: nielsbohr. Tymczasem pod hasłem bohr stoi:
daw. nazywany również nielsbohrem
Wyraz nielsbohrem odpowiada na pytanie czym? (w przypadku osób mamy kim?), jest to narzędnik, nie mianownik! Nie możesz więc go dodać jako słowo dopuszczalne. Pamiętaj, mianownik odpowiada na pytania kto? co?
Oczywiście, możliwe, że znalazłeś to słowo pod innym hasłem, w ogóle jako hasło albo w Twoim SWO pod bohr stoi w mianowniku: nielsbohr. A może nie rozumiałeś do tej pory ZDS-u, tuszę, że teraz wszystko powinno być jasne. Może też pomyliło Ci się i dałeś dpl miast ndpl. Wykluczam jednak taką możliwość, że z premedytacją złamałeś ZDS, mam nadzieję, że nie stosujesz takich praktyk.

scaevus # 2006-09-03

Pomyśl raz jeszcze...
I co? Nic?
Więc anegdotka: wstydliwy Józio, widząc napis "dupa" na płocie - pogłaskał go... i drzazgę wbił w paluszek...
A teraz? Nadal nic?
Pozostaje sentencja: Roma locuta, causa finita.

ppianista # 2006-09-03

...co z 'attometrem' scaevusie?

koalar # 2006-09-03

Scaevusie, z chęcią wysłałbym Ci podręcznik języka polskiego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, dzięki któremu mógłbyć nauczyć się odróżniać mianownik od narzędnika. Wydaję mi się jednak, że byłaby to strata pieniędzy i czasu - widać, że wciąż masz braki z klas wcześniejszych, tj. problemy z rozumieniem tekstu. Być może masz też problemy z poruszaniem się w sieci, spróbuję jednak pomóc, tu masz odsyłacz do Zasad dopuzczalności słów:
http://www.kurnik.pl/slownik/dp.phtml
W sumie nie wiem, po co Ci go podaję, w końcu niewiele zrozumiesz. Może więc ktoś inny, bardziej zorientowany, ustawi adekwatnę dopuszczalność dla tego słowa.

ppianista # 2006-09-03

...ta sama prośba co wyżej, ale tycząca się słowa 'attometr'!

pewnegodnia2 # 2006-09-04

koalar..trolem??nieomylny;)....a tak na marginesie stawiam piwo temu kto ułoży ten wyraz w grze.....bez wspomagania

leoibnhacker # 2006-09-28

Ndpl.

djkoalar # 2006-10-02

Czy czekamy na jakąś specjalną okazję, np. rocznicę urodzin Nielsa Bohra (07.10.), aby przemianować to słówko na ndpl? W końcu twoju z wyrażenia "job twoju mać" dodano z okazji Dnia Matki.

djkoalar # 2006-10-06

No, może jutro w końcu ktoś pójdzie po rozum do głowy. Mam nadzieję, ze nie będziemy czekac do Dnia Matki!

antoniwieczorek # 2007-09-05

Czyli jednak dopuszczalne...

~gosc # 2012-02-12

ku czci Nielsa Bohra fizyka duńskiego