SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

niewypał

dopuszczalne w grach (i)

niewypał

1. amunicja zawierająca ładunek miotający, który po zetknięciu z celem nie eksplodował;
2. brak wystrzału z nabitej broni palnej, pomimo zadziałania mechanizmu spustowego, a także nie wystrzelony w tej sytuacji nabój;
3. potocznie o czymś nieudanym


KOMENTARZE

mirnal # 2014-12-16

n. językowy - nie z imiesłowami

"Zasady wydają się jednoznaczne, lecz częsty zapis, który spotykam w różnych publikacjach, zmusza mnie do zadania pytania o pisownię przymiotników i imiesłowów z partykułą nie. Jak wiadomo, poprawna jest w tym przypadku pisownia łączna, jednak nawet w wydawnictwie naukowym znanego wydawnictwa spotykam takie zapisy, jak „[...] wysokość jest przecież nie ograniczona [...]” albo „wiele dzieł nie ogłoszonych, jak i nie ukończonych” itd. Czy jest to błąd, czy też ja mam błędne przekonanie o pisowni?".

odp. -
"Zapisy poprawne na gruncie „starej” pisowni zaprzeczonych imiesłowów (sprzed roku 1997) są nadal poprawne. Nieraz już dawałem do zrozumienia, że uważam je nawet za lepsze, świadczące o wyższej kompetencji językowej".
- Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

Czyli mamy niewypał językowy?

fanmirnala # 2014-12-16

Według mnie to nie niewypał, lecz bomba zegarowa. Jedne doktory i profesory ustaliły zasadę, a drugie ją kontestują. Już widzę te kłótnie językowych snobów o to, kto pisze poprawniej. Nawet ktoś, kto już się przyzwyczaił do pisowni łącznej, po takiej wypowiedzi może zmienić zdanie, bo będzie chciał uchodzić za bardziej "kompetentnego"... Zamęt.

~gosc # 2014-12-16

Wydaje się jakby słowo niewypał zatraciło charakter imiesłowu z zaprzeczeniem, a stało się zwyczajnie rzeczownikiem. Podobnie jak np. niemoc. Zapis nie wypał już nie wypala.