SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

nitośruba

dopuszczalne w grach (i)

nitośruba


KOMENTARZE

~gosc # 2018-08-24

powiedzenie kurpiowskie: ni to śruba, ni to kociuba

~gosc # 2018-08-25

- czy nity się wkręca czy wbija i czy są nito-śruby
- pytanie drugie, co ma śruba do kociuba
- co znaczy kociuba u kurpiów
???

winowjajca # 2018-08-26

"czy nity się wkręca czy wbija i czy są nito-śruby"
Nie mam wykształcenia technicznego, może Mirnal lub Balans Ci odpowiedzą.
"co ma śruba do kociuba"
Właśnie nic nie ma, i na tym polega m.in. sens powiedzenia. Słowo "nitośruba" oznacza w tym przypadku coś o dziwnym kształcie, niepodobnym ani do śruby, ani do kociuby.
Na Podlasiu funkcjonuje "bliźniacze" powiedzenie: ni to kołek, ni to wołek - oraz słowo "nitokołek" oznaczające jakąś dziwaczną rzecz.
"co znaczy kociuba u kurpiów"
To samo co u wszystkich innych.

~gosc # 2018-08-27

Dzięki. To ciekawe jak podróżują przedmioty codziennego użytku po całym kraju i zmieniają nazwy tak bardzo, że to przestają być zrozumiałe.
Litery "K O" to opis techniczny urządzenia zwanego miarką surowców sypkich: mąka, groch, ziarno, farba w proszku itp. Jest na ogół drewniane, w formie wałka O wydrążonego w środku i zakończonego < (dzióbkiem) do nabierania. Ciuba jest rurką o różnej średnicy i różnej długości co określa pojemność miarki. Miara na garnce. Kiedyś powszechnie używana w handlu na targu i do odmierzania składników przy wypiekach i gotowaniu. Kociubę można kupić w sklepach współcześnie, bo ma zastosowanie w kuchni.
Trudno wskazać kto w słownikach naniósł znaczenie kociuby jako pogrzebacz do pieca. To bzdura, albo działanie celowe w celu zafałszowania. Jeżeli w metalurgii nazwa kociuba oznacza łyżkę do surówki to znaczeniowo nazwa przetrwała, chociaż wygląd już nie ten.