SJP
SŁOWNIK SJP

X

oćpać

niedopuszczalne w grach (i)

oćpać

oćpać się - pospolicie, gwarowo: zjeść za dużo, objeść się


KOMENTARZE:

~gosc # 2006-12-26

ha, ile bedzie zabawy przy zdejmowaniu tego slowa z planszy ;)

~gosc # 2007-01-31

tia... właśnie mi wzięli i zdjęli... zdziwiłom się!

grywam # 2007-02-27

dlaczego nie jest dopuszczalne oćpany?

pawel407 # 2007-11-10

no właśnie dlaczego nie ma dopuszczalności?

takisobiego # 2007-12-10

bo pochodzi ze zbyt starego słownika

bestja54 # 2008-08-13

W slowniku PWN słowo to istnieje, dlaczego w tym nie?

herbatka84 # 2011-02-08

to nie pierwsze słowo, które w słowniku tutejszym (sic!) jest, a w grze go nie można użyć. przecież to czysta hipokryzja! albo coś jest, albo nie! tłumaczycie znaczenie jakiegoś słowa, to ma być możliwość używania w grze! no ludzie, czysty idiotyzm!!! robicie idiotów z graczy!!!

muszlin # 2011-02-09

Moim zdaniem niektórzy gracze sami robią z siebie idiotów. Czy to tak wielki problem spojrzeć w występowanie, przeczytać ZDS i dojść do wniosku, że słownik Doroszewskiego został wydany zbyt dawno by był dopuszczalny? Niemniej, słowo można potraktować jako ciekawostka, a nawet użyć, byle nie w grze ;)

~gosc # 2013-07-23

Co za bzdety piszesz muszlin - w czasie gry nie można zajrzeć sobie do słownika (chyba, że jesteś oszustem), a słowo jest najzupełniej normalne! Dodatkowy problem robi się dla graczy grających także na żywo, na turniejach PFS - w OSPSie słowo to jest dopuszczalne i tyle. A tutaj co chwila jedno słowo a to pojawia się, a to wypada, bo szanownym "redaktorom" się tak umyśliło. A wprowadzane są takie bzdety że aż pyta mięknie.

muszlin # 2013-07-23

Spokojnie, bez nerwów. Oczywiście, że w czasie gry nie wolno sprawdzać słów w słowniku, bo to rzeczywiście oszustwo.
Scrabble i literaki to różne gry, więc do kogo masz pretensje?
A jeśli się komuś coś "umyśliło", to właśnie ludziom opracowującym OSPS. Oni przecież nie dopuścili całego Doroszewskiego, lecz "wybrane słowa" (http://www.pfs.org.pl/osps/dorosz.txt). To właśnie wśród nich masz swoje 'oćpać' oraz hasło, którego dziwnym trafem dopuszczalne słowniki nie notują, czyli "znajomo" ;)
Niemniej nie wiem o co tyle szumu. Teraz już wiesz, że nie ma w literakach 'oćpać', więc drugi raz tego błędu nie zrobisz.
http://www.pfs.org.pl/zds.php