SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

oglądnąć

dopuszczalne w grach (i)

oglądnąć

potocznie, regionalnie: obejrzeć


KOMENTARZE

~gosc # 2008-12-02

to brzmi co najmniej komicznie, nie, wręcz żałośnie, jak można używać takiego wyrazu będąc Polakiem, w naszy słowniku jest poprawna forma tego wyrazu, ja bynajmniej uważam tę za nieprawidłową

~gosc # 2009-02-15

Do gościa:
Naucz się pisać po polsku. Popracuj nad interpunkcją oraz istotą słowa "bynajmniej", które mylone z "przynajmniej" jest podstawowym świadectwem głupoty.

~gosc # 2009-09-06

nam babka na polskim zakreśliłaby oglądnął czerwonym długopisem i zaliczyła jako błąd. Od dziecka mnie uczono że jest to niepoprawna forma.

~gosc # 2009-09-22

Może i jest poprawne, ale dla mnie brzmi fatalnie.

~gosc # 2010-02-11

oglądam=oglądnąć, obejrzuję=obejrzeć

~gosc # 2010-02-14

masakryczny wyraz!! nie wiem ale mnie aż trzęsie jak czytam to najczęściej w tłumaczeniach filmów. a teraz jak jeszcze usłyszałem Miszczaka używającego tego słowa na antenie TVNu to już w ogóle. po prostu się załamałem. co to w ogóle jest za wyraz?? kto pozwolił go umieścić w słowniku języka polskiego?? gdyby nie to że jest wytłumaczone na górze strony to zadałbym pytanie co to znaczy oglądnąć?? kto używa tego słowa?? w jakim regionie jest ono używane??

tomazi11 # 2010-02-15

Do goscia dwa posty nade mną. Tak właściwie to "oglądam" pochodzi od "oglądać", bo o ile mnie pamięc w tym momencie nie myli, to aspekty dokonane nie posiadają formy w czasie teraźniejszym. Przyklad: "zrobić" - no proszę, jest jakiś na ochotnika utworzyć formę w czasie teraźniejszym ? :) Pozdrawiam

A wracając do tematu, zarówno oglądnąć, jak i obejrzeć są poprawne. Czy ich używacie, czy nie, nie ma to większego znaczenia, one i tak będą poprawne.

~gosc # 2010-02-18

Świetnie, a ja już chciałem poprawić to słowo na pewnym forum...
Kto by pomyślał że takie słowo jest poprawne ... heh
No, ale widać muszę się jeszcze sporo nauczyć :)
Pozdrawiam :-)

PS. Do adminów: Liczba kontrolna może mieć też więcej znaków niż... 12 cyfr

~gosc # 2010-02-24

Po prostu nie jesteście z Małopolski, czy też Podkarpacia. O ile wy się zastanawiacie, gdzie niby się tak mówi, o tyle dla nas to jest oczywista oczywistość, jak mówi klasyk, że może np. "oglądnąć mecz".

Dla nas za to wiele rzeczy z gwary wielkopolskiej, czy też ogólnie z języka potocznego używanego na północy kraju brzmi fatalnie.

~gosc # 2010-03-05

Dla nie czytających ze zrozumieniem: "regionalnie: obejrzeć". Ten wyraz jest poprawny. Stanowi regionalizm podkarpacko-małopolski.
Nie bądźcie do reszty gburowaci! To że jesteście z innego regionu (lub co gorsza z tzw. "ludzi bułkę przez bibułkę") nie oznacza, że możecie bezkarnie potępiać czyjejś odrębności. Regionalizmy to kultura, spuścizna po wcześniejszych pokoleniach, którą też trzeba pielęgnować! To tak jakby zabronić ludziom z Małopolski i Podkarpacia użycia sformułowania potocznego "na polu" zamiast "na dworze". To regionalizm świadczący o naszych odrębnościach. Jeśli czujesz się lepszym człowiekiem od innych bo pochodzisz z odmiennego regionu to składam Ci tylko wyrazy współczucia.

P.S. Oczywiście regionalizmy wypowiadane przed całym krajem mogą być dla niektórych odbiorców niezrozumiałe. Jednak temu słowu to nie grozi.

~gosc # 2010-09-11

całe życie używam słowa oglądnąć i jestem zaszokowana, że to regionalizm. nie miałam o tym pojęcia! mało tego - wyglądnąć przez okno ;o gdzieś przeczytałam "jak takie słowo może przejść komuś przez gardło" a ja sie dziwie jak to możliwe że to dziwne ;o oglądam film, oglądnęłam film, oglądnę film. wyglądnij przez okno. rany. u mnie się tego słowa cześciej używa niż "wyjrzyj"! ehh... lubię te polskie dziwności ;)

~gosc # 2010-09-24

Boli. Ale skoro regionalnie, to regionalnie. :-/

~gosc # 2010-11-10

Prześmieszne słowo. Ból, że akceptowane - nawet jako język potoczny.

~gosc # 2010-12-06

Okropne słowo. Szczerze mówiąc, jestem w szoku, że jest uznane przez sjp jako poprawne...Zawsze uważałam, że używane jest jedynie przez osoby bez wykształcenia, zamieszkujące jakieś zabite dechami wsie. Teraz zwracam honor i przepraszam za to uchybienie. Tak czy inaczej słoto to nie zagości z pewnością w moim słowniku. Swoją drogą, ciekawa jestem co na to profesor Miodek(?)

~gosc # 2011-03-17

Słowo ostatnio bardzo modne. Ba, uważane za przejaw inteligencji, pełno tego w TV i radiu.

~gosc # 2011-04-22

Skoro jest to regionalizm dlaczego używane jest w tzw. języku oficjalnym. Kiedyś prasa, telewizja,radio wyróżniały się używaniem poprawnej polszczyzny. Teraz nikt chyba już nie dba o język ojczysty.

~gosc # 2011-09-05

Tragiczne jest to, że słowo używane jest powszechnie przez nauczycieli języka polskiego !!! Jest również dyktowane do zeszytu mojego dziecka jako polecenie !!! I gdzie się podziała piękna polszczyzna? R A T U N K U !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~gosc # 2011-11-01

@tomazi11: nie da się zrobić czasu teraźniejszego od "zrobić" bo zrobić wyraża zamiar i nie można nić zrobić w tym momencie. Zrobić można coś w przyszłości, jutro, za chwilę a nigdy teraz.

~gosc # 2011-11-09

a ja tam uwielbiam to słowo i używam go bardzo często :) moim zdaniem lepiej to brzmi niż zwyczajne: obejrzeć. Ludzie często się kłócą.. tak, taka jest natura Polaków.. nie wie, ale się kłóci, że to na pewno on ma rację ! :D

~gosc # 2011-12-28

Oglądnąć to dla nas jeszcze bardziej NORMALNE słowo niż obejrzeć. Wiem że może ciężko niektórym to zroumieć ale spróbujcie sobie to przynajmniej wyobrazić!

Ja całe życie używam tego słowa i dopiero teraz się dowiedziałem że nie występuje ona w całej Polsce.. Ja i tak dalej będe go używał bo jest ona dla mnie zupełnie poprawne i jak widać wg słownika też. Pozdrowienia z Bielska-Białej

~gosc # 2012-03-19

-"oglądnąć" jest słowem poprawnym?
-ajuści!
co nie zmienia faktu, że zalatuje galicyjską wiochą!

~gosc # 2012-04-05

"to brzmi co najmniej komicznie, nie, wręcz żałośnie, jak można używać takiego wyrazu będąc Polakiem, w naszy słowniku jest poprawna forma tego wyrazu, ja bynajmniej uważam tę za nieprawidłową"
autora tego komentarza uważam za IDIOTĘ !
Niech sprawdzi definicję słowa "bynajmniej", pomijam fakt, że komentarz dodany przez niego został w 2008, niech inni się przynajmniej zorientują, bo nie mogę patrzeć jak ktoś używa "bynajmniej" nie wiedząc co znaczy...

~gosc # 2012-04-12

Mam ochotę zabić twórcę tekstu, kiedy widzę czasownik „oglądnąć”.

~gosc # 2012-05-12

Jako mieszkanka województwa Śląskiego (choć mieszkająca na jego obrzeżach i nie używająca gwary) przeżyłam duży szok, gdy wyjechałam na studia do Krakowa, gdzie wszyscy (nawet wykładowcy!) namiętnie używali sformułowań 'na pole' i 'oglądnąć'. O ile o 'polu' słyszałam już wcześniej, o tyle 'oglądnąć' zawsze wydawało mi się formą niepoprawną i (z niewiadomych właściwie przyczyn) skrajnie irytującą. Dopiero po uważnej lekturze kilku słowników przekonałam się, iż jest to małopolski regionalizm. Osobiście uważam, że w mediach ogólnopolskich wyraz ten nie powinien być używany - jak społeczeństwo odebrałoby np. dyrektora którejś ze stacji telewizyjnych mówiącego, iż idzie do 'hasioka'? A przecież jest to tylko wyraz oznaczający na Śląsku śmietnik. :)

~gosc # 2012-05-25

Szczerze mówiąc, od urodzenia używam zamiennie słów "oglądnąć" i "obejrzeć", choć - według mnie - niektóre zdania brzmią z nimi po prostu dziwnie. Przyznaję jednak, że doznałem szoku, czytając tę całą nagonkę na słowo "oglądnąć"... (Gwoli ścisłości - pochodzę z Wrocławia.)

~gosc # 2012-05-30

hm usłyszałam to właśnie od komentatorki tenisa na eurosport, masakra

~gosc # 2012-05-31

Za to twoja "masakra" świadczy o niesłychanej elokwencji, nieprawdaż?

~gosc # 2012-10-31

"Regionalizm (dawniej: prowincjonalizm) - element językowy, cecha języka (cecha wymowy, wyraz, forma wyrazowa, konstrukcja składniowa) używana przez ogół (>>>>>>>>>>>>w tym ludzi wykształconych<<<<<<<<<<<&l t;<<) z danego regionu, mieszcząca się w obrębie odmiany ogólnej mówionej, ale różniąca się od formy uznanej za ogólnopolską. Niektóre z regionalizmów można spotkać w odmianie pisanej języka. Są one dobrze osadzone w tradycji regionu, używane od wielu dziesiątków lat i >>>>>>>>>>>>>>> >>>>>>>>>>>>>>> >znacznej większości z nich nie można traktować jako błędów językowych.<<<<<<<<<<<<& lt;<<<<<<<<<<"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Regionalizm_(językoznawstwo)

~gosc # 2012-10-31

http://www.gwarypolskie.uw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=130
"Inaczej – regionalizm to wyznacznik regionalnej odmiany polszczyzny ogólnej. Regionalizmy występują w języku wszystkich mieszkańców regionu, także warstwy wykształconej (inteligencji) zarówno w mowie, jak i w piśmie, >>>>>>>>>>>w związku z czym są aprobowane przez normy języka ogólnego, czym różnią się od dialektyzmów.<<<<<<<<"

Może to skończy tą kretyńską dyskusję...

~gosc # 2012-11-05

Regionalizm regionalizmem, ale jak słyszę tę formę padającą z ust osób pochodzących z mojej okolicy (a mieszkam na zachodzie Polski), to nóż mi się w kieszeni otwiera... Bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że ten czy ów lubuszanin używa słowa "oglądnąć" z miłości czy szacunku dla tradycji małopolski i podkarpacia :/ A prawdopodobieństwo, że to skutek migracji ludności z tamtych regionów, jest stosunkowo niewielekie, bo do '45 nasze tereny należały do Niemiec, by następnie zostać zasiedlone przez repatriantów i reemigrantów "zza Buga" - głównie z dzisiejszej Litwy. Dlatego wydaje mi się, że w większości przypadków, to jednak skutek marnego wykształcenia, a więc błąd, jak sądzę (za błąd uważam użycie tego wyrazu w przekonaniu, że jest to forma powszechnie przyjęta jako poprawna, bez świadomości jej regionalnego znaczenia).
Bezmyślnemu użyciu "oglądnąć" radosne nie! :D
Pozdrawiam ;)

~gosc # 2012-11-26

Oglądam film, oglądnąłem film. Jak dla mnie logiczne :)
A wy spoza Małopolski "obejrzujecie" zanim obejrzycie?

~gosc # 2013-01-10

Bezsensowny regionalizm, pozbawiony krzty logiki, czyli dla mnie niepoprawny.

~gosc # 2013-01-20

Też myślałam, że to słowo jest niepoprawne i również jestem wstrząśnięta tym, że to jednak regionalizm - ale skoro regionalizm, niech pozostanie w swoim regionie :D Może od dziś nie będę uważać "oglądnąć" za błąd, ale sama go na pewno nie użyję (bo jestem z Mazowsza) i w TV dalej będzie mnie razić.
A tym, którzy nie mogą ścierpieć tego regionalizmu powiem, że tam, skąd ja pochodzę mówi się "BRZUCHO"! Słabo? :D Nigdy nie słyszeliście, że kogoś brzucho bolało? ;)

~gosc # 2013-02-23

kto tu mówi o logice? haha
spróbujcie logicznie utworzyć słowo opisujące co dana osoba robi od słowa obejrzeć, on obejrzuje film??
logicznie od oglądnąć jest on ogląda, i to jest logika

~gosc # 2013-02-27

Razi. Nie do przyjęcia.

~gosc # 2013-04-05

To jeden z najbardziej obrzydliwych polskich wyrazów, jakie w życiu słyszałem. Chociaż studiuję filologię i przywykłem do różnych brzmień słów w różnych językach i dialektach, to słowami nie mogę opisać irytacji, jaką we mnie budzi to konkretne "oglądnąć", zwłaszcza użyte w mediach albo polityce przez osoby, po których się spodziewam "standardowego" polskiego.

~gosc # 2013-04-05

Do forumowych "logików": język nie ma nic wspólnego z tym działem matematyki, bo jest kwestią konwencji, a nawet jeśli pojawi się jakaś prawidłowość, to może być sformułowana tylko arbitralnie jako reguła i zawsze obalona przez wyjątek. W j. polskim to "logika" jest częściej wyjątkiem. To, że w bezokoliczniku czasownik brzmi "oglądać" absolutnie nie implikuje jego odmiany jako "oglądnę" w 1 os. l. poj. Konwencja j. polskiego literackiego i standardowego mówi "obejrzę" i koniec dyskusji. Inna forma jest albo błędna, albo regionalna, a już na pewno może w użytkownikach języka budzić niesmak i śmiech politowania, gdy ktoś nie pochodzący z tej Małopolski tak mówi, bo mu "logicznie" (co jest tylko wymówką i tłumaczeniem niewiedzy o poprawnej formie)

~gosc # 2013-06-10

Spoglądać, spoglądnąć, pooglądać, wyglądać, pogląd - wszystkie słowa poprawne i logiczne od " ogląd "

~gosc # 2013-08-27

Osobiście mnie ten wyraz drażni i jako słowo stosowane w mowie ogólnopolskiej wydaje mi się nie na miejscu.

~gosc # 2013-09-01

Moi Kochani Smakosze Języka Polskiego. Oglądnąć: bardzo fajna, potrzebna forma. Oglądnąć różni się od oglądać. Oglądnąć to oglądać na luzie, z przyjemnością, bez zaangażowania emocjonalnego.

~gosc # 2013-10-16

kochane osoby pouczające smakoszy jp oraz cała reszto: bardziej niż wkurzać się na mój brak znaków interpunkcyjnych (w głębi duszy wierzę, że osoby bystre tego nie czynią) mam nadzieję że wzdrygacie się na myśl, że kiedyś te śmierdzące "oglądnąć" przejdzie do historii dzięki chłoście waszej dezaprobaty dla takiej formy. powiedzieć o tym słowie, że jest plebejskie i zdradza miałkość umysłową to tak, jakby je pochwalić. ten wyraz to dżuma do spółki z cholerą w dniu krzyżującej się pandemii obu tych chorób. proszę wrzucić "oglądnięcie" do pieca. jest przebrzydłe i zasługuje jedynie na niebyt.

~gosc # 2013-10-16

"bardziej niż wkurzać się mam nadzieję"? "te oglądnąć"? z jakiego regionu pochodzi twoje narzecze?

~gosc # 2013-11-28

Ludzie, słowo oglądnąć i oglądnął jest jak najbardziej poprawną formą, tego słowa używa się w większości regionów Polski, a ci, którzy tak ubolewają nad tym, że to jest poprawna forma to widać, że pierwszy raz o tym słowie słyszą. Pozdrawiam ludzi, którzy nie mogą tego pojąć i są tak rozżaleni tym słowem, a jednocześnie im współczuję.

przekorny # 2013-11-28

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=1082
Hm, jak dla mnie 'wyglądnąć' jest bardziej rażące, a dla profesora mniej...

~gosc # 2014-01-22

..Wczoraj, w godzinach wieczornych, w klatce jednego z Przemyskich bloków mieszkalnych, 25 letni Piotr H. ciepnął siekierą 24 letniego Bartłomieja C. .. Wyobraźcie sobie oficjalny język w wiadomościach. Ciepnąć - też regionalizm:)

~gosc # 2014-02-13

U mnie używa się tego słowa, chociaż zdaje mi się, że poprawnie brzmi "obejrzeć". Polonistą nie jestem, ale skoro to słowo jest w słowniku, to chyba nie jest niepoprawne. To jest język polski, tu są dziwne wyjątki ;)

~gosc # 2014-03-08

MIeszkam w Poznaniu, wszyscy tu mówią oglądam film, idę oglądnąć film, nigdy mi się to nie wydawało głupie albo niepoprawne. Co w tym wyrazie jest obrzydliwego? nie rozumiem.

~gosc # 2014-04-10

Bardzo fajne słowo, często używamy go całą rodziną i zawsze jest super zabawa, polecam!

jolka176kg # 2014-04-11

Zgadzam się, my też z rodzinką często używamy tego słowa, choć my mówimy np.: oglądł, oglądłam, oglądlim. Czy Wy też pochodzita z zabitej wiochy? ;-)
Jolka / Pa-ce

~gosc # 2014-04-24

' UWAGA: jeśli nie znasz słowa, to nie znaczy, że jest głupie.'

Taki komunikat można przeczytać przed publikacją komentarza. Szkoda, że niewielu to robi, ale do rzeczy.

Sam też uważałem te formę za niepoprawną i irytującą. Dlatego sprawdziłem tutaj, jak to w końcu jest - okazało się, że jest poprawna jako regionalizm. Co nie znaczy, że zasłyszenie czy przeczytanie tego słowa w mediach nie będzie mi przeszkadzało; uważam, i zapewne wielu ludzi się że mną zgodzi, że w mediach nie powinno się używać wyrażeń regionalnych - no chyba, że to właśnie media regionalne. Wyobraźmy sobie jak zareogawałaby publika po usłyszeniu słów 'To tukej właśnie ciulnął o zol fligr', dajmy na to w TVN. Przesadzam, jasne, ale przekaz jest chyba jasny.

przekorny # 2014-04-25

co dziwne, zgadzam się w pełni (z zasady nie zgadzam się z nikim) =)

przkeorny # 2014-04-25

To widać, przekorny.

przekorny # 2014-04-25

>> To widać, przekorny.
Właśnie (drogi naśladowco)! =)
Swoją drogą nie wiem czemu dwa razy "poszedł" ten sam komentarz.

przkeorny # 2014-04-25

Myślałem, że było to specjalnie.

przekorny # 2014-04-26

Och, strasznie ubolewam <chlip>, myślałem, że jesteś moim fanem (nigdy ich nie miałem, bardzo zazdroszczę Mirnalowi), tak się cieszyłem... =(
Ale ok, antyfan to też jest coś (być może jest to generalnie lepsze). =D

~gosc # 2014-12-13

Ja w oglądaniu filmu nie widzę nic złego. Bardzo proszę niech ktoś napisze mi "Ja oglądam film" z użyciem czasownika "obejrzeć".

MOIM ZDANIEM TO JEST CAŁKOWICIE NIELOGICZNE A LOGIKA JEST DLA MNIE WAŻNIEJSZA NIŻ SZTYWNE NORMY OD KTÓRYCH NA DODATEK PEŁNO JEST WUJĄKÓW!

"Pamiętasz jak oglądaliśmy razem film, wtedy przyszedł mój wujek..." Jak napisać że w czasie oglądania coś się wydarzyło z użyciem czasownika obejrzeć?

BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ WSZYSTKICH TYCH KTÓRZY NIE MOGĄ ŚCIERPIĆ SŁOWA OGLĄDAĆ :)

~gosc # 2014-12-13

Nie rozumiesz a KRZYCZYSZ. Oglądać jest ok. Czym innym jest oglądnąć, które już takie cacy nie jest. Pojąłeś?

~gosc # 2014-12-13

Oglądaliśmy razem film poprawne. A zamiast oglądnęliśmy trzeba użyć obejrzeliśmy. To uwaga dla tego, który kieruje się logiką. Wpierw pomyśl, później użyj logiki.

~gosc # 2014-12-13

Oglądaliśmy różni się od obejrzeliśmy! Jak obejrzeliśmy to czynność się skończyła i coś nie mogło się wydarzyć w jej trakcie. PS: Mnie irytuje niesamowicie słowo "wpierw"!

~gosc # 2014-12-13

A co z klęknąć, np. musiał klęknąć... Czy to też jest dla niektórych takie straszne. Moim zdaniem obejrzeć lepiej brzmi od oglądnąć ale potrafię zrozumieć że ktoś tak powiedział, chociażby ze względu na przykład klęknąć. To jest po prostu śmieszna jak ktoś chce na siłę udowodnić że jest lepszy od innych i będzie mu wytykał takie drobiazgi, a jak jedziesz do Zakopanego, na Śląsk albo gdziekolwiek indziej to też wszystkich poprawiasz, czy może to Ty jesteś ignorantem bo nie wszystko rozumiesz...

~gosc # 2014-12-13

Nie rozumiem dlaczego musiał klęknąć aby oglądnąć. To co do diabła oglądał?

~gosc # 2014-12-17

http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/obejrzec-ogladnac;1082.html

marek176cm # 2014-12-17

pochodzita z zabitej wiochy >> z zabitej DECHAMI wiochy.

Oczywiście ignoruję stylizowany czasownik "pochodzita".
Nie ma wyrażenia "zabita wiocha".

~gosc # 2014-12-17

To czego "nie ma", może istnieć, mimo nieuwzględnienia w słownikach.

JĘZYK JEST TWORZONY PRZEZ SWYCH UŻYTKOWNIKÓW, a słowniki zawsze uzupełniane są z opóźnieniem.

Multum wypowiadanych słów przez pana "nie było" znanych ludności polskiej kilka stuleci temu...

przekorny # 2014-12-18

http://portalwiedzy.onet.pl/140902,,,,obejrzec_ogladnac,haslo.html
http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=430

przekorny # 2014-12-18

a i jeszcze jedno - http://zabita.wiocha.co.pl/ =)

~gosc # 2015-01-05

najbardziej irytujące slowo na swiecie :)

~gosc # 2016-08-02

oglądała, ogląda, chce obejrzeć - obejrzy!
szła, idzie, chce pójść - pójdzie.
Nie: szła, szłe, chce szłyć - szłujdzie.
tak samo nie: chce oglądnąć - oglądnie!

~gosc # 2016-08-02

Regionalizmy nie są poprawne w języku oficjalnym, reprezentatywnym, bo są to REGIONALIZMY

~gosc # 2017-02-05

Jeżeli oglądnąć jest formą poprawną, która świadomie była napisana i nie ma to znaczenia, jak co niektórzy tu się wypowiadają, to może piszmy jak " blokersi" w sumie to też polszczyzna... Jeżeli ktoś mówi w rozmowie czy, a nie trzy, nie ma problemu, tak już ma regionalnie, ale czy też tak pisze?

~gosc # 2017-05-16

Tak samo NORMALNE jak "przeglądnąć" i "zagadnąć".

~gosc # 2017-06-25

Ucho i serce boli jak to slyszę :(

~gosc # 2017-06-26

Po pierwsze, co za "małopolski podkarpata" wymyślił, że jest to "regionalizm podkarpacko-małopolski"?
Mieszkam od urodzenia w Małopolsce i przez gardło by mi coś takiego nie przeszło. Brzmi to raczej jak nieudolna próba wysłowienia się, typowa dla dziecka, lub dla kogoś, kto ma z tym problem z powodu nieoczytania i nieobycia.
Po drugie, jakiś inny "bystrzak" tu pisze: "słowo oglądnąć i oglądnął jest jak najbardziej poprawną formą, tego słowa używa się w większości regionów Polski", jeszcze inny ogłasza: "MIeszkam w Poznaniu, wszyscy tu mówią oglądam film, idę oglądnąć film" - no, jak wszyscy to wszyscy ...
Wychodzi więc na to, że jest to "regionalizm ogólnopolski" - już pisałem pod hasłem "oglądnę" co na ten temat myślę, tzn. jakie to "regiony" obejmuje - wówczas przyczepił się mnie jakiś męczący miłośnik proletariatu, próbując wciągnąć w pyskówkę na tematy polityczno-społeczne. Więc teraz tylko dodam, że to te same okolice, gdzie mówi się "przyszłem", "wogle" i "ja rozumie", z tym, że tych ostatnich paradoksalnie nie umieszczono w słowniku, mimo, że ich istnienie można uzasadnić naturalnymi mechanizmami ewolucji języka - w przeciwieństwie do (a przynajmniej bardziej niż) "oglądnąć".

~gosc # 2017-06-26

http://sjp.pwn.pl/so/mimo-ze;4465485.html

~gosc # 2017-06-26

http://sjp.pwn.pl/so/z-tym-ze;4542879.html

~gosc # 2017-06-27

Ok, ok - mój ort, mój ort. - taki odruch warunkowy w wyniku wbijania mi do głowy od najmłodszych lat, że ... to, co właśnie napisałem. :)

~gosc # 2021-05-30

Nigdy nie zastanawiałem się nad tymi słowami. Do dzisiaj myślałem, że to dwa różne słowa, znaczące praktycznie to samo.
I nagle, uświadomiłem sobie, że ja na przykład tak używam tych słów, to oczywiście tylko jeden z przykładów:

Oglądałeś ten film?
Kiedyś, dawniej - miesiąc, rok temu, 10 lat temu, itd.

I co, obejrzałeś ten film?
Niedawno, wczoraj, kilka dni temu, film o którym rozmawialiśmy ostatnio.

Tak jak powiedziałem, nigdy nie zastanawiałem się nad tym, robiłem to automatycznie.
Co to znaczy? Pozostawiam to do Państwa oceny.
Sam jestem ciekawy co z tego wyniknie ?

~gosc # 2021-05-31

-Nauczani (są)
-Uczeni(są)

Identyczna sytuacja?

~gosc # 2022-08-31

Jaki wy macie problem?Ja się dziwię niektórym, tym, którzy rzucają hasło typu: co za fatalne, żałosne słowo itd. Co w nim dziwnego, żałosnego? Nikt z was nie dokonuje: oględzin, nie ogląda się w lustrze, nie ma wglądu w akta, nie ogląda towaru? Przecież nie opatrzuje towaru!

~gosc # 2022-08-31

Ktoś tam wyżej celnie zauważył: razem z wujem oglądaliśmy film, gdy...
No jak zastąpić to słowo słowem "obejrzeć"?
Obejrzaliśmy? Tylko "patrzyliśmy", ale to już inne słowo.
I tu jest wyższość regionalizmu.

~gosc # 2022-09-01

Gościu z 13.12.2014 roku, najpierw pomysł, a potem się pluj. Pomyliłeś dwa tryby czasu. Słusznie ten pod twoją wypowiedzią cię poprawił. Chcesz innych poprawiać, a nie odróżniasz czasu przeszłego dokonanego od niedokonanego. Pomyliłeś/nie znales oglądaliśmy z ogladnelismy.