SJP
SŁOWNIK SJP

X

okienko

dopuszczalne w grach (i)

okienko

zdrobnienie od: okno


KOMENTARZE:

marek176cm # 2014-10-17

Dlaczego mimo formalnego zalogowania się na www.sjp.pl POD KOMENTARZEM pojawia się NIESPODZIEWANIE okienko do wpisywania kodu 'od końca', jak dla wszystkich NIErejestrowanych gości? Tego DAWNIEJ NIE BYŁO!

Czy tylko mnie tym 'poczęstowano', czy też inni uczestnicy dostrzegli to również?

M176c / W

mirnal # 2014-10-17

istotnie, anonimowi goście tego nie zauważyli, bo nie mieli jak, ale pozostali mają w plecy...

marek176cm # 2014-10-17

Domyślam się znaczenia, ale formalnie nie znam wyrażenia "mieć coś plecy". W mógłby Pan rozwinąć ten temat? To również dla dobra innych czytelników.

M176c / W

~gosc # 2014-10-17

środowiskowo: bramka zdobyta wtedy, gdy piłkarz trafi do bramki tuż pod górną jej krawędzią, przy słupku

marek176cm # 2014-10-17

Dla uściślenia należy dodać: " wtedy, gdy <piłka>' strzelona przez zawodnika' trafi do ..., <lub> (tuż) słupku.

Innymi słowy, jest to strzał niemożliwy do obrony przez bramkarza z uwagi na bliskość kopniętej piłki przy słupku bramki lub przy jej poprzeczce.

Strzały takie są najwyżej cenione przez widzów.

M176c / W

mirnal # 2014-10-18

* bramka zdobyta wtedy, gdy piłkarz trafi do bramki tuż pod górną jej krawędzią, przy słupku*
Niekoniecznie bramka zdobyta, bo może być odgwizdany spalony (słusznie lub niesłusznie), a okienko jest nadal okienkiem, tyle że bez znaczenia dla statystyki.
*Innymi słowy, jest to strzał niemożliwy do obrony przez bramkarza z uwagi na bliskość kopniętej piłki przy słupku bramki lub przy jej poprzeczce.* - komentarz cenny, lecz niewnoszący wiele do definicji, ponadto nie 'niemożliwy', lecz bardzo trudny do obrony, bowiem w piłce nożnej raczej nie ma rzeczy niemożliwych (widywaliśmy wiele nieprawdopodobnych sytuacji).
*" wtedy, gdy <piłka>' strzelona przez zawodnika' trafi do ..., <lub> (tuż) słupku.* - najprościej: okolice spojenia słupka i poprzeczki.

mirnal # 2014-10-18

okienko także w szkolnictwie - przerwa w zajęciach ucznia lub nauczyciela

marek176cm # 2014-10-19

Zgodnie z Pana metodą zasypuje Pan "przeciwnika" masą obocznych faktów, których celem jest ZAMASKOWANIE wyraźnego błędu STYLISTYCZNEGO, który wyzwolił mą reakcję!

POWTÓRNIE przytaczam Pana wypowiedź: <<.. , gdy piłkarz [[a nie PIŁKA(!) strzelona przez piłkarza]] trafi do bramki tuż pod ...>>.

W dalszej części PODWAŻA Pan swą WŁASNĄ wypowiedź, która brzmi <<... bramka zdobyta (!!!) wtedy, gdy ...>>.

Pana trzecia linia jest BEZSENSOWNA, bo 'kieruje Pan' piłkę w konkretne okolice bramki, tzn. w jej NAROŻNIK, zaś moje określenie jest BARDZIEJ ogólne, lecz NIEwykluczające NAROŻA bramki, na którym Pan się koncentruje.

PODSUMOWUJĄC, po Pana oryginalnej, niechlujnej stylistycznie wypowiedzi NAGLE zamienia się Pan w wielkiego mądralę, który generuje potok słów, podcinając nawet w trakcie gałąź, na której Pan siedzi. Brawo!

M176c / W

~gosc # 2014-10-19

Ale dowalił Mirnalowi, tylko nie wiem za co...
A Ty, Mirnalu, milczysz?? Larum grają!

~gosc # 2018-08-01

Przez wielu mieszkańców miast wymawiane: okenko.