dopuszczalne w grach (i) -
wzmocniony zaimek wskazujący "on"
-
dopuszczalne w grach (i) -
wzmocniony zaimek osobowy "on"
KOMENTARZE
użycie zwrotu "wzmocnione" chyba nie najfortunniejsze? jest onże odpowiedni ten zwrot? owoż wydaje mi się że nie bardzo..:))
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=27432
W WSO zanotowany jest tylko jeden wyraz:
onże
Skąd wiadomo, że chodzi o zaimek wskazujący (onże, onegoż itp.), a nie zaimek osobowy (onże, jegoż itp.)? Nie można zbytnio powoływać się na wyszukiwarkę so.pwn.pl, bo ta została podpięta z OSPS-a, a więc zgodna jest z założeniami jego twórców. Tymczasem w WSO są jeszcze wyrazy "jejże" i "jegoż" a. "jegóż", co wskazywałoby raczej na zaimek osobowy.
W związku z tym zasadne jest dodanie drugiego hasło "onże" jako zaimka osobowego z odmianami:
goż a. góż, ichże, imże, jąż, jeż, jegoż a. jegóż, jejże, jemuż, muż, niąż, nichże, nież, niegoż a. niegóż, niejże, niemuż, nimże, nimiż, onaż, oneż, oniż, onoż
Zgodne byłoby to z 2 punktem ZDS:
"2. Prawidłowość, a więc dopuszczalność, formy gramatycznej słowa oznacza, że:
- forma podstawowa wyrazu lub jej forma fleksyjna znajduje się jako hasło, podhasło lub część ich definicji, z pominięciem przykładów zastosowania w zdaniu, w jednym z dozwolonych źródeł słów wymienionych w punkcie 3., przy czym za niedopuszczalne uznaje się składniki zwrotów obcojęzycznych niewystępujące jako samodzielne hasła (np. niedopuszczalne są: aspera, iacta),"
Wymienione przez mnie wyżej odmiany (np. "jemuż") powinny być dopuszczalne, bo w dopuszczalnym słowniku (WSO) znajduje się jako hasło wyraz "jejże", forma fleksyjna zaimka osobowego "onże".
Dzięki (w Zgółkowej 'jegoże' i 'jemuże' ;-)). Upewnię się jeszcze w poradni, że o ten zaimek chodziło, bo poważne są te zmiany. ;-)