dopuszczalne w grach (i)
dawniej:
1. przedwczoraj; zawczoraj;
2. kiedyś, dawniej
KOMENTARZE
ciekawe...
onegdaj - niegdyś
onegdaj=przedwczoraj, ongiś=niegdyś
stary słownik W. Doroszewskiego (wyrzucony z kurnika) podaje, że „onegdaj” oznacza „przedwczoraj” i jest mylone z „ongi” oraz „ongiś”; obecny słownik PWN nie potwierdza tego
znaczenie "przedwczoraj" jest niepoprawne, aktualna wersja słownika PWN tłumaczy to słowo jako "dawniej"
Sprawdzam znaczenie tego słowa, bo czytam "Lalkę" Prusa i właśnie takie się tam pojawiło. Nawet myślałem, że właśnie tak się to tłumaczy, ale chciałem się upewnić. Oczywiście mam na myśli to tłumaczenie: PRZEDWCZORAJ. Bo właśnie to wynika z treści książki.
Gdyby ktoś chciał sprawdzić: tom 2, końcówka rozdziału XV, kiedy to pani Wąsowska przyjechała swoim powozem do domu Wokulskiego, aby zabrać go na spacer do Łazienek. U mnie ok. strona od momentu gdy lokaj pani Wąsowskiej wszedł do Wokulskiego.
hej! Mógłbym prosić, żeby mi ktoś powiedział, o co chodzi w sformułowaniu "na ten czas onegdaj..."? Na czym polega tutaj humor, witz, skąd się wzięło? Takie powiedzonka, a ja nie znam, nie wiem skąd. no :( także tag.
Onedaj to bliska przeszłość tak tydzień dwa do tyłu, niedawno ale nie policzalne teraz tj wczoraj, przedwczoraj etc
Ongiś to kiedyś, niewiadomo kiedy w przeszłości. "Pewnego razu" z bajek to to uwspólczesnione ongiś.
To mi z języka polskiego świta. W dawnym staruteńkim programie.
Słownik współczesnego języka polskiego („Wilga”, 1996 r.) pod red. Bogusława Dunaja: o n e g d a j 1. dawniej ‘przedwczoraj’, 2. rzadz. ‘kiedyś, niegdyś’.
Uniwersalny słownik języka polskiego PWN (z 2003 r.) pod red. Stanisława Dubisza: o n e g d a j ‘dawniej, kiedyś, wcześniej niż wczoraj’.
Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN (z 2006 r.) pod red. Andrzeja Markowskiego: o n e g d a j 1. ‘kiedyś, dawniej w przeszłości’, 2. przestarz. ‘przedwczoraj’.
Słownik 100 tysięcy potrzebnych słów PWN (z 2006 r.) pod red. Jerzego Bralczyka: o n e g d a j ‘dawniej, kiedyś’.
Pozdrawiam :)
Z biegiem czasu wiele rzeczy się zmienia. Słowotwórstwo też. Przykładem jest słowo "cnotliwa" - kiedyś znaczyło to kobietę skromną, cichą i pobożną - mogła mieć dzieci i sto lat. Jednak określenie onegdaj - jako określenie czasu - powinni pozostać tak jak było, a więc przedwczoraj.
Pozdrawiam:)
Kto dzisiaj uważa, że o. to przedwczoraj... niemal nikt; nawet jeśli ktoś w "Lalce" doczytał się tego wyrazu, to nie zajarzył, że chodzi o "przedwczoraj", chyba że na lekcji nauczyciel wyjaśnił tego typu słowa.
niegdyś
po prostu a nie jeden dzień przed wczoraj
onegdaj - przedwczoraj (czyli dwa dni temu),
ongi, ongiś - dawniej, kiedyś, niegdyś, drzewiej…
Warto nie mylić tych słów. Dlaczego? "Niegdyś" ma wiele synonimów, "przedwczoraj" ma ich o wiele mniej, więc warto zachować w tym znaczeniu wyraz "onegdaj".
KG
Podsumowując, to hasło jest obecnie rzadko używane, a jeśli już się pojawi, z pewnością tylko w druku, to zapewne (daję na to jakieś 80%) będzie ono użyte w znaczeniu <dawniej, w przeszłości, w dawnych czasach>.
Potrzeba dokładnego zrozumienia słowa pojawiła się przy czytaniu starych aktów urodzenia. Często pojawiało się określenia, że "dziecię było zrodzone onegdaj". Oczywiście w tym przypadku w grę wchodzi tylko znaczenie onegdaj=przedwczoraj.
tak samo slowo srogosc. " Widze jak srogosc go oblewa. "
Mnie przekonuje tłumaczenie, że onegdaj to przedwczoraj. To ma sens zwłaszcza, że akt urodzenia ma zawsze teraz i ongiś jedną cechę zasadniczą i ważną, a więc precyzyjny czas narodzin człowieka. Akurat w tym temacie podobnie jak my współcześni i przodkowie nasi byli drobiazgowi i precyzyjni.
D...kSz
To tłumaczenie to stanowcze przegięcie. No coż, wspomnę o tym w moim felietonie. Zapraszam, prof. Józef Lassota
"Onedaj to bliska przeszłość tak tydzień dwa do tyłu, niedawno ale nie policzalne teraz tj wczoraj, przedwczoraj etc
Ongiś to kiedyś, niewiadomo kiedy w przeszłości. "Pewnego razu" z bajek to to uwspólcześnione ongiś."
Nie czytając definicji słownikowych to tłumaczenie jest moim zdaniem najodpowiedniejsze. Dlaczego? Bo u mojej babci na wsi kieleckiej tak właśnie mówiono, w tym znaczeniu.
Myślę, że pierwotnie znaczyło to "przedwczoraj". (Sprawdzałam to kiedyś, już lata temu i pamiętam, jaka byłam zdziwiona - bo uważałam, że to słowo znaczy "niegdyś".) Ale że dziś większości ludzi kojarzy się ono właśnie z "niegdyś"; swego czasu", współczesne słowniki to uwzględniają i pewnie cała w tym tajemnica.
onegdaj to czas nieokreślony z zaszłości
odnosi się do formuły: dawno temu, a może jeszcze dawniej gdzieś za górami za lasami była sobie pewna wieś ....
- termin "onegdaj" używamy w podaniach, klechdach, czasem analogicznie w bajkach i bajdurach