SJP
SŁOWNIK SJP

X

pałasz

dopuszczalne w grach (i)

pałasz

1. broń sieczna pośrednia między mieczem a szablą, używana dawniej przez ciężką jazdę i dragonów;
2. tropikalna ryba z rzędu okoniokształtnych o wydłużonym, spłaszczonym ciele

pałasz

dopuszczalne w grach (i)

pałać

1. podniośle: świecić bardzo jasno; być rozpalonym;
2. dawniej: palić się, płonąć;
3. żywić silne uczucie, np. nienawiści, miłości

Pałasz

niedopuszczalne w grach (i)

Pałasz

nazwisko

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE:

~gosc # 2017-07-11

Jakim średniowieczu ? Pałasz był używany w czasach nowożytnych i nie tylko przez ciężką jazdę ! Kto to pisał ?

~gosc # 2017-07-12

A nikt nie przeniesie tej broni z średniowiecza do XVIII w. ...

~gosc # 2017-07-12

** A nikt nie przeniesie tej broni z średniowiecza do XVIII w. ... **

I dalej byłoby źle, ponieważ pałaszy używano i wcześniej, i później.

balans # 2017-07-12

Ba... i nawet używa obecnie. W polskiej MW - jako element oficerskiego munduru paradnego. Wiki podaje, że oficerowie MW noszą w paradnych strojach szable - ale ze względu na ich kształt są to de facto pałasze.
Reasumując - definicją najmniej dyskusyjną byłaby ta podana najwcześniej przez 2004-09-15 edgemoon - daw. broń sieczna

~gosc # 2017-07-13

To za mało, to tak jakby np. pisać przy każdym ssaku, że to zwierzę należące do ssaków.

~gosc # 2017-07-13

Hmm... to może "rodzaj broni białej jednosiecznej (przeważnie) pozwalającej zadawać pchnięcia, rozprzestrzenianej w XVIII w. przez jednostki ciężkiej jazdy." ?

~gosc # 2017-07-13

Pałasz to także, wg mnie, osoba, która może i potrafi jeść dużo i łapczywie; wsuwać, wtranżalać, opędzlowywać, wtrajać, szamać... Te/ci pałasze.

balans # 2017-07-13

Wskazałem definicję "2004-09-15 edgemoon - daw. broń sieczna" jako najmniej dyskusyjną z trzech wprowadzonych w swoim czasie w tutejszym słowniku.
To, że jest ona zwięzła i ogólna raczej nie jest błędem. W końcu chodzi o słownik a nie o encyklopedię. Zainteresowany pogłębianiem wiedzy o pałaszach znajdzie sobie w googlach obszerne opisy. A do gry potrzebne są trzy elementy - wiedza, że takie słowo istnieje, jest dopuszczalne w grze oraz informacja o rodzaju i odmienności (zazwyczaj formy odmian zależne są od rodzaju rzeczownika).

~gosc # 2017-07-14

Pałasz potocznie : głupek ofiara, niezdara, pała. Balans definicja musi byc zwiezla ale pelna bogactwa tresci, nie badz palaszem.
Zebb

balans # 2017-07-14

Owszem. I ta w sumie jest. Tyle, że merytorycznie kiepska w części dotyczącej średniowiecza. Jeśli miałbym wybierać - wolę lakoniczną ale bez przekłamań.
Znaczy, że ma cię pozdrowić głupek?
Pozdrawiam.

balans # 2017-07-14

@Zebb
Czwartą linijkę mojego tekstu potraktuj jako niebyłą. Źle odczytałem lub źle skojarzyłem fragment twojego tekstu. Drobne przewrażliwienie z uwagi na jednego niebełkocącego gościa.

przekorny # 2017-07-15

>> To za mało, to tak jakby np. pisać przy każdym ssaku, że to zwierzę należące do ssaków.
Otóż to! Aczkolwiek bywały "lepsze" definicje, na przykład pod "wielbłąd". =)
Swoją drogą tych bzdurnych (autorskich =]) definicji Ppianisty jest całkiem sporo (doczekał się tego, że powołuje się na niego Wikipedia - i to nie jest śmieszne =/) i choć sygnalizuje się różnorakie błędy, to nikt nie ma zamiaru ich poprawiać (a myślałem, że obecnie, gdy jest wielki spokój, bo została wprowadzona moderacja komentarzy, wladne osoby zajmą się kluczowymi kwestiami =]; to zaiste osobliwe, że po tylu wypowiedziach nikt nie poprawił ewidentej bzdury, a w sumie wystarczyłoby jeno usunąć "w średniowieczu").

@Balans
WK (Marek176cm) na pewno by się z tobą nie zgodził, on lubi bardzooo rozwlekłe definicje (dlatego niniejszym proszę go o jej stworzenie - w razie czego, służę konsultacją). =) Ja się zgodzę, co do tego, że rzeczywiście definicja powinna być krótka (i nie powinna być encyklopedyczna), ale muszą być w niej zawarte kluczowe informacje, które pozwalają na to, żeby rozróżnić np. pałasz od szabli, inaczej owa jest zbędna.
Swoją droga nie widzisz, że gość (ten, co ciebie denerwuje) każdemu "daje" po równo (no, może nie, acz tobie na pewno nie "daje" najwięcej), bądź obiektywny i nie traktuj trollingu zbyt osobiście. =)

balans # 2017-07-15

@przekorny
W większości kwestii duża zgoda. Również jestem zdziwiony tym, że nikt nie wykonał choćby minimum czynności, żeby podmienić tę błędną definicję na tę najbardziej zwięzłą. Kilku ludzi toczy pianę, ileś osób to czyta, pewnie wielu śmieje się.
Jestem tu zbyt krótko, żeby "węchem" rozpoznawać respondentów. Anonimowość wpisów sprzyja błędnym rozpoznawaniem "gościów".
Ten jeden zapadł mi w pamięć, jest szczególny, chyba ma mało przyjaciół, świat jest dla niego wrogi albo cuś.
Sprawdziłem. 96ada jest boska. Przebija skrótową definicję pałasza o wiele długości bieżni;-)))))

~gosc # 2017-07-15

Na pewno przebija dlugością goblina...