SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

parsować

dopuszczalne w grach (i)

parsować

w informatyce: analizować ciąg znaków w celu ustalenia jego struktury


KOMENTARZE

~gosc # 2003-03-31

brak :)

~gosc # 2006-11-06

Brak słowa parsować/sparsować. W kręgach informatycznych często się go używa, i to nie tylko w odniesieniu do programów i języków formalnych, ale także do ludzi i języków naturalnych (np. "źle sparsowałem to, co powiedziałeś", tzn. źle zrozumiałem strukturę zdania i w związku z tym zrozumiałem je niezgodnie z zamierzeniem).

zajaczekmistrz # 2012-08-22

Widzę niezdecydowanie gdyż - Parsować, sparsować, parsowanie.. to czynności wykonywane przez parser, który "jest dopuszczalny w grach".

~gosc # 2013-04-06

Potwierdzam że "parsować" jest często używane przez informatyków. Określenie pochodzi od angielskiego słowa "parse" - przeanalizować, rozbić na części składowe a to z kolei od łacińskiego słowa "pars" - część. W przypadku komputerów chodzi zwykle o działanie programu który analizuje treść jakiegoś kodu czy skryptu i przekłada to na określone czynności bądź na inny kod o innej składni.

~gosc # 2013-07-11

spolszczenie od https://en.wikipedia.org/wiki/Parsing

~gosc # 2013-11-20

Łacina się kłania: pars, partis- to po prostu część.
Każdy, kto jej łyknąć choć trochę to pamięta raport Cezara: Gallia est omnis divisa in partes tres., czyli po naszemu: cała Galia dzieli się na trzy części

~gosc # 2014-02-12

Z jakiego powodu parsowanie miałoby być niedopuszczalne w grach? Prawie każda gra ma jakiś parser, który chociażby deserializuje z treści pliku obiektową reprezentację stanu gry. Proszę usunąć ten błąd.

~gosc # 2014-08-21

Myślę, że Panowie tutaj tylko przechwalają się informacjami, które sami w sieci zdobyli, nikt nie prezentuje tutaj konkretnej wiedzy, dyskusja jałowa. Żałuję, ze poświęciłem czas na czytanie, a kompletnie nie potrafię zrozumieć, dlaczego dodałem ten komentarz.

~gosc # 2015-04-27

Co w tym dziwnego, że jest zakazane w grach? To tak jakby zezwolić na używanie takich wyrazów jak lookać, kampić itp. Tym bardziej, że mamy własny odpowiednik parsingu w naszym języku (Analiza składniowa).

~gosc # 2016-06-04

"~gosc # 2014-02-12 Z jakiego powodu parsowanie miałoby być niedopuszczalne w grach? Prawie każda gra ma jakiś parser, który chociażby deserializuje z treści pliku obiektową reprezentację stanu gry. Proszę usunąć ten błąd."

Nie chodzi o to, że zabronione jest stosowanie parsowania w procesie implementacji gry komputerowej.
Chodzi o to, że wyraz ten nie jest dopuszczalny w grach słownych, np. nie możesz go ułożyć na planszy grając w Scrabble.

~gosc # 2021-04-20

A w 2021 widzę, że przy tekście "dopuszczalne w grach (i)" jest ptaszek V, czyli oznacza to, że parsować jest dozwolne w grach słownych? :)

~gosc # 2021-04-20

Ptaszek nie ma znaczenia dla dopuszczalności w grze słownej lub w grach słownych.
Ornitolog jest na sali?