dopuszczalne w grach (i)
kobieta upoważniona do wykonywania jakichś obowiązków w czyimś imieniu, także do wypowiadania się publicznie w takiej formie; plenipotentka
KOMENTARZE
pełnomocniczka - kobieta upoważniona ... (itd)
pełnomocnik - osoba upoważniona ... (itd)
Czy ktoś tu sprząta?
Czyżby kobieta nie była osobą, skoro musi mieć żeński odpowiednik rzeczownika rodzaju męskiego?
Pełnomocnikiem może być zarówno mężczyzna jak i kobieta, stąd słowo "osoba" w definicji. Natomiast pełnomocniczką nie może być... zgaduj zgadula... mężczyzna! Zanim spytasz o sprzątaczkę, zamieć we własnej głowie, to takie polskie przysłowie.
Parafrazując: Uderz w stół, a sprzątaczka się odezwie. To chyba jakiś przejaw niedowartościowania, bo pytanie o nią nie padło.
Jeśli natomiast pytanie nie było zrozumiałe, trzeba było to przyznać, zamiast rozniecać konflikt i zasłaniać swoją niewiedzę przysłowiami nie na temat.
Dobrze wiem, że Pełnomocniczką nie może być mężczyzna, choć - nie długo - i to może nie być aktualne, bo we współczesnym świecie chwieje się klasyczna definicja kobiety i mężczyzny.
Wyraziłem swoje zdziwienie, że znaczenie "pełnomocniczka" zostało bezdusznie skalkowane z "pełnomocnika".
Odpowiadam na pytanie: tu sprząta pełnomocniczka sprzątaczki. Wygrałom choć mikser?
Jaki konkurs? To nie ta bajka. A tak przy okazji: Czy umiesz policzyć do dwóch?
Do siedmiu, bom czytało bajkę o krasnoludkach. A zwali się oni: Pełnonocniczek, Sprzątaczek, Stoliczek, Nożyczek, Obojnaczek, Dowartościowaczek, Żwirek i Muchomorek.