dopuszczalne w grach (i) -
1. część niektórych urządzeń mechanicznych
2. żartobliwie, metaforycznie o nogach
-
dopuszczalne w grach (i) -
1. pogardliwie: homoseksualista; pedzio, homoś, cieć, pedalarz, pedalista;
2. wyzwisko kierowane do mężczyzn
KOMENTARZE
to taki od roweru..:oD
A tu co było źle?
http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=42744
Umieszczam tutaj ten komentarz, bo nie mam gdzie tego umieścić, a słowo o które mi chodzi jest blisko związane z tym tutaj.
Pedał to także element instrumentów klawiszowych, służący do przedłużania dzwięku. Inaczej pedał ten nazywany jest fachowo 'Sustain'. Słowa tego nie udało mi się znaleźć w słowniku i prosiłbym o jego wprowadzenie. I jeszcze jedno słowo: 'wybrzmiewanie'. Jest to efekt, który powstaje po przydepnięciu pedału fortepianu podczas gry na tym instrumencie.
Oba te słowa znajdują się w słowniku języka polskiego. Prosiłbym upoważnione do tego osoby do wprowadzenia tych słów do słownika kurnikowych literaków.
Dziękuję...
Szanowna idiotko,
a) czytaj zasady dopuszczalności słów
- nie podawaj słowa bez wsparcia słownikiem, w którym występuje
b) wybrzmiewanie jest w SA.
Z wyrazami żenady,
h_mc.
Drogi idioto! Nie jestem idiotką!
Po drugie ma trochę doświadczenia życiowego! Uczę w szkole muzyki! Chyba wiem coś na ten temat, nie! W słowniku do, którego patrzałem słowo 'sustain' jak i 'wybrzmiewanie' są umieszczone!
"...Sustain - pedał wybrzmiewania w instrumentach klawiszowych..."
"...Wybrzmiewanie - przedłużanie dzwięku za pomocą mechanizmu zapadni w fortepianie lub w innych instrumentach klawiszowych..."
Od takich jak ty można głupawki dostać!
Szanowna idiotko,
a) czytaj zasady dopuszczalności słów
- nie podawaj słowa bez wsparcia słownikiem, w którym występuje
b) wybrzmiewanie jest w SA.
Z wyrazami żenady,
h_mc.
Nie jestem idiotką, drogi idioto!
Przeczytałem zasady dopuszczalności słów jeszcze raz i napisane jest tam "...Ogólnie zasada jest taka, że dopuszczalne są słowa znajdujące się w jakimkolwiek słowniku ortograficznym, języka polskiego, poprawnej polszczyzny bądź wyrazów obcych i ich wszystkie poprawne formy gramatyczne z wyjątkiem nazw własnych (słowa rozpoczynające się wielką literą), skrótów i słów z łącznikiem lub cudzysłowem..."
Ja oba słowa znalazłem w moim domowym słowniku języka polskiego. Po drugie zajrzyj na chwilę na stronę internetową www.rmfclassic.pl Jest to strona poświęcona muzyce ze strony zapisu nutowego. Nastepnie wejdź na słownik muzyczny i wpisz 'wybrzmiewanie'. Będzie ci to wszytsko dokładnie opisane.
Kto cię uczy muzyki dziecko!
Cytuje fragment o wielkich literach i chce wprowadzenia nazwy własnej.
Niech ktos jej kopiuje moj wpis, bo ja ide spac.
Oba te słowa są pisane z małej litery i nie są nazwami własnymi!
Ludzie! Czy wyście otępieli! czy ja w słowniku języka polskiego znalazłbym nazwy własne! Czy w słowniku tym jest słowo 'Rosja', 'Parandowski', czy 'Kościuszko'!
Pomyślcie zanim coś napiszecie!
Pomyślcie zanim coś napiszecie!
sluszny apel do samej siebie
czego wy chcecie! Chcecie być dokuczliwi! Co wam daje takie pisanie niczego! Na co wam to!
Skoro można ubogacać nasz słownik nowymi słowami, to czemu tego nie robić! Płacicie za to, że ktoś proponuje dodać nowe słowo? Takie słowa są w słowniku i według zasad są dopuszczalne!
Więc dlaczego nie ma być ich w tym słowniku!
Podaj nazwę słownika, rok wydania, autorów i wydawnictwo. I nie krzycz.
Tak masz rację, Sonato, jutro się tym zajmiemy.
Dziękujemy ci za radę.
Dobrej nocy.
Jeśli chodzi o 'sustain' to słowo dosyć nowe, ale mozecie mi zauafać jako nauczycielowi muzyki, że takie coś instnieje. Jeżelibyście poszli do sklepu muzycznego i poprosili o 'sustain' doastlibyście pedał wybrzmiewania dla elektrycznych instrumentów klawiszowych. Takie słowo zna każdy, kto gra na fortepianie lub keyboardzie.
Jeśli chodzi o 'wybrzmiewanie' najprościej będzie wejść na www.rmfclassic.pl i zajżeć do encykopedii muzcznej. Wpisać hasło 'wybrzmiewanie', a po chwili powinno pojawić się znaczenie tego słowa dokładnie opisane.
Słownik z którego kożystałem to '"Słownik języka polskiego" 1989 Państwowego Wydawnictwa Naukowego pod główną redakcją prof.dr Mieczysława Szymczaka.
Dziękuję za wysłuchanie moich próśb!
2005-09-28 22:54:41sonata_deszczowa
"Słownik z którego kożystałem"
Nauczyciel powinien znać ortografię, nawet taki od muzyki.
Nawet taki od muzyki, hahahaha:D
Ale pojechał :D
mam wydanie z 1990 roku tego slownika...niestety...brak tam slowa: SUSTAIN
'Ludzie! Czy wyście otępieli! czy ja w słowniku języka polskiego znalazłbym nazwy własne! Czy w słowniku tym jest słowo 'Rosja', 'Parandowski', czy 'Kościuszko'!'
Szanowny Idioto! (teraz dobrze?)
zobacz 'Uniwersalny słownik języka polskiego PWN' pod red. Dubisza
bez :***
Co masz z tego, że to napisałeś? Lepeij ci?
Jeden z najbardziej zarozumiałych na tej stronie internetowej! Czepiasz się wszystkiego! Ja nie chcę umieszczenia w słowniku słowa 'kożystać', ale 'wybrzmiewanie' i 'sustain'! (...do ruchliwy_bolec)
W moim słowniku języka polskiego też słowa 'sustain' nie ma, ale gdybyś popatrzał do nowego słownika terminów muzycznych (słownik języka polskiego ze szczegółowiej opisaną i wyodrebnioną tematyką - muzyka), którego ja nie posiadam, ale jest u mnie w szkole, to oba te słowa byś tam znalazł. Ja w miom domowym słowniku języka polskiego (1989) znalezłem tylko wybrzmiewanie!
Ale najprościej będzie zanleżć te wyrazy:
a) 'wybrzmiewanie' - rmfclassic (jak już kilkakrotnit powatarzam). Tam wejść w encyklopedię muzyczną i wpisać to słowo.
b) 'sutain' - wejdźcie na www.google.pl i wpiszcie w okienko "pedały sustain". Zobaczycie, że słowo 'sustain' jest używane, tak samo jak jest używane słowo 'fortepian', czy 'fagot'
Dziękuję!
Dwie ostatnie wypowiedzi należały do użytkownika 'sonata_deszczowa'
Dziękuję!
Sonata, wyluzuj. "Wybrzmiewać", "wybrzmiewanie" są w tutejszym słowniku. A co do "sustain", to już Ci tłumaczyli dlaczego nie może byc dodane. O co ten krzyk?
Jestem poniekąd nauczycielem kompozycji szachowej i znam takie słówko jak 'szantaż' w znaczeniu: zagrożenie wymianą materiału matującego przez stronę słabszą w celu uzyskania remisowego rezultatu partii szachowej. Ale moim potencjalnym uczniom nie będę opowiadał o różnicach między szantażem a forsowaniem remisów...
PS ... bo to obciach.
=\;-B
sonata_deszczowa: kiedyś napisałaś ze każdy kto chodzi do szkoły muzycznej i gra na fortepianie, pianinie zna te słowa ja chodziłam do szkoły muzycznej i grałam na fortepianie ale nigdy nie wiedziałam ze takie coś istnieje.
Sonatko deszczowa, Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam Twoje komentarze i bardzo Ci współczuje tak głeboko posuniętego idiotyzmu!!! Jestem nauczycielka i wstyd mi za Ciebie ze jako czlonek kadry nauczycielskiej jestes az tak glupia!!!
to samo co gej :) pierwotny napęd większości wczesnych pojazdów jednośladowych
Niestety w wulgaryzmach w większości nie chodzi o to, od jakich slów pochodzą, tylko to, w jaki sposób się je wymawia.
Nie da się ukryć, pedał to w tej chwili najostrzejsze przezwisko męskie, do tego stopnia, że nie nadużywają go nawet wojujący kibole na ulicy po meczu, gdyż w przypadku użycia go walka mogłaby przybrać rozmiary masakry...
Mam nadzieję, że kiedyś więcej ludzi zacznie się identyfikować z tym słowem choćby po to, żeby przezwyciężyć jego wulgarne stosowanie. Nawiasem mówiąc wielu homofobów słowo gej wypowiada tak, zeby brzmiało jak przekleństwo, więc naprawdę nie słowo jest tu najważniejsze...
Wróćmy więc do ostrych rozgrywek na butelki i słowa. Myślę, że gdyby jakiś chochlik szepnął do ucha to słowo w jednym momencie wszystkim agresywnym facetom w tym kraju, to w ciągu dwóch godzin wszyscy ci panowie leżeliby w szpitalu albo na izbie wytrzeźwień... chochliku, gdzie jesteś? ;-)
zal mi was
- dlaczego blondynka nie wsiada na rower?
- bo tam są dwa pedały....
po paradzie równości w areszcie siedzą gej i zoofil. zoofil błaga strażnika: panie! daj pan chociaż najmniejszą muszkę ! nawet pchełką sie zadowole ! na to podskakuje do niego podniecony pedał bzycząc...
Witam;)
Znam mnóstwo słów występujących w innych słownikach, a które nie pojawiły się( i zapewne nie pojawią się) w tym...
To żenada, szczególnie, że to dorośli ludzie robią z siebie błaznów...
Pozdrawiam tych normalnych...
ależ mi żal was, dzieciaki...
sustain czyta się mniej więcej jako "sastejn" z dość miękkim J. więc pytam, czy w słowniku polskim jest na ten przykład słowo computer? podkreślam brzmienie tego słowa - mniej więcej "kampiuta[mikękkie R na końcu]"
jeżeli mówimy o słowniuku języka polskiego to nie walczmy o wciskanie do nie go na siłę słów nie polskich. przecież mamy swoje polskie wybrzmiewanie (niedokonane) albo wybrzmienie (dokonane). tak się składa że jestem muzykiem (elektronika) i nie widzę sensu wpychania np. release, bo przestałoby być riliz, a zaczęłoby być releaze... tak jak to było z ace (już nie ejs, ale acze) albo z real (już nie ril, ale... real).
teraz ludziska na laptopy firmy ejser mówią aczer a przycisk delete w komputerze nie jest dilit'em, ale (niewiedzieć dlaczego spóźnionym) delejtem [DALATE]
ludzie - rozgraniczmy nasze polskie słowa od tych niepolskich.
ps. koleżanko idiotko - to że jesteś nauczycielem muzyki obliguje cię do posiadania pewnej wiedzy. to że masz w pianinku pedał sustain wynika ze stricte muzycznej nazwy wywoływanej przez niego funkcji. nie oznacza to, że jest to polskie słowo i nie zmienia tego faktu to, że w niniejszym słowniku możemy znaleźć chociażby słowa piano i forte.
i tym optymistycznym akcentem pozostaje mi życzyć wszystkim do siego roku (btw. - rock też nie jest polskim słowem... ;)
Cześć.
Nie wiedziałem, że można tu prowadzić tak twórcze konwersacje, jakich Wy, nie moi drodzy, prowadzicie.
Ale z zaciekawieniem przeczytałem (co) poniektóre...
I się ubawiłem nawet, a miałem z lekka doła...
A tu proszę, już mi przechodzi. Będę tu częściej wpadał, zwłaszcza, gdy mi będzie smutno.
A Pan od muzyki, proszę niech się nauczy pisać poprawnie, bo jestem na tym punkcie przeczulony...
Pozdrawiam wszystkich czatowników.
(xD)
Grzesiu z Katowic.
Aha.
xD.
Jeśli ktoś ma zna jakieś ciekawe kawały, to też może je pisać, z chęcią poczytam.
negatywnie? normalnie o pedale
łac. pes dpn. pedis 'stopa' zaś jako obelga chyba od
pedofilia 'miłość do dzieci' país dpn. paidós 'dziecko; chłopiec' phílein 'lubić; być skłonnym (do)' od phílos 'kochany; przyjaciel; kochający'
bądź paiderastía 'jw' z erastēs 'miłośnik; przyjaciel' z erán 'kochać'. Ten wymyślał te nazwy miał chyba jakiś problem.
Jasio mówi do rodziców:
-Mamo! Tato! Dziadek powiesil sie na strychu!
Rodzice biegna na strych, a dziadka nie ma.
Haha! - krzyczy Jasio - nabralem was! Dziadek powiesil sie w piwnicy!
No no piękne dialogi prowadzicie ;)
A czy jest taki wyraz jak '' pedałka '' ? Bo kurcze mam problem bo kolega mnie wyzywa od pedałek
Nie ma takiego słowa, aczkolwiek wymierz koledze policzek w twarz.
"gejówa" to fajniejsze wyzwisko =]
"żartobliwie, metaforycznie o nogach"
Pierwszę słyszę/czytam.
Brak: pedałowie.
Za to są "pedziowie".