SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

piękno

dopuszczalne w grach (i)

piękno

1. zespół cech, który sprawia, że coś się podoba;
2. wysoka wartość moralna


KOMENTARZE

~gosc # 2005-07-07

czy to słowo aby na pewno ma liczbę mnogą???

wielki_jubiler # 2005-11-17

Powinna być forma "piękn" zgodna z tabelą odmian w Słowniku języka polskiego - piękno n III, blm D. lm dla n III wg tej tabeli bez końcówki, co prawda pod tą tabelą jest informacja, że w D. lm często występuje temat oboczny, ale nie ma przy haśle żadnego potwierdzenia, że zachodzi to również w tym przypadku. Ze względu na blm raczej nie będzie takiego potwierdzenia w innych słownikach.
W rzeczownikach blm często daje się wszystkie możliwe formy liczby mnogiej np. heli i helów.

wielki_jubiler # 2006-01-27

Dalej uważam, że powinna być forma "piękn". Rozumiem problemy opów bo piękno jest jedynym rzeczownikiem nIII zakończonym na -mno i nie mający podanego w jakimkolwiek słowniku D. l.mn, podczas gdy wszystkie inne rzeczowniki nIII zakończone na -mno mają podaną w słownikach oboczność -kien np. "włókien". Jednakże piękno jest jedynym w tej grupie rzeczownikiem abstrakcyjnym, pozostałe oznaczają rzeczy materialne, co nieco osłabia tę analogię. W tym wypadku może być uznane z braku podstaw słownikowych "piękn" na podstawie tabeli odmiany dla nIII i "piękien" na podstawie analogii. Zresztą jak pisałem ten tekst to Edytor tekstów programu Mikrosoft Works dla Windows XP "piękn" mi podkreśla a, "piękien" automatycznie zamienia na 'pięknie' dopiero po ręcznej poprawie zostawia "piękien" i również mi to podkreśla.
Ponadto proponuję dopisanie znaczenia: cechy sprawiające, że coś się podoba i budzi zachwyt.

makreli_znak # 2006-02-08

Jak pojawiło się już ciemn, to na podstawie podobnych argumentów przytoczonych tutaj powinno pojawić się piękn.

~gosc # 2006-03-22

Dlaczego M-szał słowek nie sugeruje wprowadzenia do gry "ciemn"???

wielki_jubiler # 2006-03-23

Tu jest "piękno", a nie "ciemno".

wielki_jubiler # 2006-03-24

Drogi gościu, w ślad za wczorajszą odpowiedzią chciałbym dodać, że M-szał słówek sugeruje dopuszczenie do gry formy "ciemn", po przedstawieniu licznych argumentów zostało ono dopuszczone przez greenpointa w dniu 2006-02-06 o godzinie 12:13; poczytaj komentarze pod słowem ciemno.

~gosc # 2006-03-27

Jubilerze, przepraszam za zamieszanie, czytałem M-szał słówek; widziałem, że sugeruje ciemn, potem przeczytałem komentarze pod piękno i ciemno, ździwiło mnie, że nie sugerował piękn; postanowiłem o tym napisać, ale myślałem o piękn, a wpisałem ciemn. Fajnie, że walczysz o piękn i mam nadzieję, że podobnie jak ciemn wywalczysz piękn.

wielki_jubiler # 2006-03-29

Forma "piękn" nie jest sugerowana w M-szale słówek bo widocznie autor słówek obawiał się, że w sytuacji, gdy wszystkie podobne rzeczowniki mają wyłącznie analogię ~kien opowie nie będą mieli podstawy do uznania formy "piękn" jedynie na logikę i miłe dla ucha brzmienie. W związku z tym nie chciał mieszać graczom w głowach formą która być może nigdy nie będzie uznana.
Podobne obawy o brak dostatecznej podstawy do uznania mogły zachodzić w wypadku rzeczownika odsłownego "iście", o który też pytali się czytelnicy.

blimunda # 2006-03-30

Wielki Jubilerze

Tabele odmian są tworzone bardzo schematycznie, nie można w nie zbyt ślepo wierzyć. Zobacz sobie jaka według Słownika Poprawnej Polszczyzny PWN pod red. Doroszewskiego i Kurkowskiej zalecana jest odmiana słowa CHOWAĆ.

Poza tym nie znajdziesz żadnej analogi do odmiany, którą proponujesz.

"M-szał słówek" "napisał" (cudzysłów jest wstawiony świadomie) literaturoznawca, a nie językoznawca...

Serdecznie pozdrawiam
Blimunda

wielki_jubiler # 2006-05-23

Wobec braku analogii do "piękn" ogłaszam konkurs na znalezienie w którymś ze dopuszczalnych słowników rzeczownika zakończonego na -kno, z podaną formą D. l.mn. -kn, służyłoby to jako analogia dla "piękn".

cckonrad1993 # 2010-05-10

definicja piękna jest znacznie bardziej skomplikowana!