dopuszczalne w grach (i) -
rzadko, potocznie: wypuścić gazy trawienne; pierdnąć, pruknąć, pryknąć, puścić bąka
KOMENTARZE
Pomorsko-kaszubsko-mazowiecka odmiana słowa 'pierdnąć' - wywodzi się od określenia 'pardnąć', z kolei 'pierdnąć' ma korzenie w staropolskim 'piernąć'. Te słowa idą w parze.
oba pochodzą od "pierdzieć", tylko na północy częściej zachowywała się miękkość przed przegłosem, np. siarna, Poćwiardowo, zaśmiardnąć. Po niepółnocnemu byłoby rzeczywiście "pardnąć", ale dziś używa się utworzonego na nowo od "pierdzieć" "pierdnąć".
Sprawa jest chyba jeszcze bardziej złożona z tym podwójnym słownictwem. Trzeba zwrócić uwagę, że w języku indoeuropejskim występuje słowo "perd", natomiast np. u Czechów w ogóle nie ma samogłoski. Zamiast pierd/piard jest po prostu "prd", "prdiet", "prdnat". Nie mają więc dylematów "a" vs "e". Pytanie, jak to było w języku staropolskim, który wykazywał dużo podobieństw z czeskim. W każdym razie K. Opaliński w XVII w. pisał, że "Litwin piardł", a nie pierdł. Z kolei słowo "pardnąć" musiało pochodzić od zachodniosłowiańskiego "prdnat", które ostało się w języku czeskim. Obok formy "pierdzieć" była też "pirdzieć" dawniej.
Perd, prd, pard, piard, pierd...Kto by pomyślał, że tyle zawiłości wokół jednego słówka. Na pewno jednak różnica "pierdnąć" i "piardnąć" oraz "pierdzieć" to wyraźna pozostałość zawiłych procesów językowych w Słowiańszczyźnie. Przydałoby się opracowanie na ten temat jakieś. Na razie mamy tylko to:
http://sciaga.pl/slowniki-tematyczne/10222/pierdziec/
http://pl.wikisource.org/wiki/S%C5%82ownik_etymologiczny_j%C4%99zyka_polskiego/pierdoli%C4%87
Piardnąć pochodzi od pardnąć? To moze od tego pardnać tez pochodzi Gepard i Kamelopard (żyrafa)?