dopuszczalne w grach (i)
1. umiejętność odpowiedniego pokierowania kierowcy samochodu, sternika statku, wycieczki itp.
2. umiejętność prowadzenia statków powietrznych
3. próbne, sprawdzające działania, zwykle w związku z przeprowadzeniem czegoś, wdrażaniem czegoś
KOMENTARZE
Co to znaczy "... odpowiedniego pokierowania ..."?
Przez co lub kogo? W jakich sytuacjach?
Słowo <pilotaż> w odniesieniu do 'wycieczki'???
Nie słyszałeś o pilotach wycieczek, o rajdowych nie wspomnę? O.o I ty chcesz dokształcać młodzież?
Istotnie, słowo "odpowiednie" jest nieodpowiednie, bowiem w bodaj każdej definicji można by je stosować...
Definicję 1 i 2 należałoby połączyć.
Połączyć? Przecież przykładowo pilot rajdowy pełni inną rolę niż pilot samolotu (główny). O pilocie wycieczki nie wspomnę :)
1/2 umiejętność kierowania samochodami, statkami, samolotami, wycieczkami
ale rozumiem, że chodzi o dwa rodzaje prowadzenia auta - osobiście siedzisz za kierownicą oraz radzisz kierowcy podczas rajdu.
A gdzie kierowanie/sterowanie modelami np. lotniczymi, w tym dronami?
W definicji pierwszej występuje "umiejętność pokierowania", a nie "umiejętność kierowania".
Zobaczmy, jak jest w słowniku PWN: http://sjp.pwn.pl/sjp/pilotaz;2571490.html
Co dziwne, jest bardziej ubogo.
Jest różnica w określeniu <pilot wycieczki> i {pilotaż wycieczek}.
Omawianym hasłem jest [ pilotaż ], a nie <pilot> i właśnie dlatego uważałem, że użycie słowa {pilotaż} w odniesieniu do wycieczek nie jest PRZY TYM HAŚLE stosowne.
Czy nie bardziej polskie jest określenie <przewodnik wycieczek> i <pilotowanie wycieczek>, a nie {{pilotaż wycieczek}}?
Słowo {pilotaż} dotyczy pojazdów pływających i unoszących się w powietrzu, a więc nauka pilotażu NIE DOTYCZY prowadzenia wycieczek!
Pilot to człowiek lub urządzenie, pilotowanie wycieczek, to czynność; także wolę "przewodnik wycieczki", niż pilot. Pilotaż (sterowanie) w sensie pokierowania np. autem (podczas rajdu), chyba nie pasuje do pilotażu wycieczek.
Może i nie pasuje, ale występuje (http://bit.ly/1tRydhX). =) A WK moim zdaniem kręci, zadał pytanie - "Przez co lub kogo?" (o "W jakich sytuacjach?", nie wspominając ;)), z którego wynika, że nie wiedział o co biega, a wszak to oczywiste, że "przez pilota".
Powtarzam PO RAZ KOLEJNY, hasłem nie jest PILOT, lecz PILOTAŻ i definicja podaje niezwykle ogólnikowo "... odpowiedniego pokierowania ...".
Moim celem było zachęcenie autora definicji do bardziej klarownego jej opracowania, podobnie jak wielu innych, które były przeze mnie omawiane.
W przypadku KIEROWcy rajdowego, nie jest on poKIEROWywany (Co za użycie tego czasownika!), lecz instruowany/ nawigowany/ informowany przez tzw. pilota/nawigatora, który na podstawie notatek i innych wcześniej wykonanych obserwacji "podpowiada"/ ostrzega/ uprzedza/ przygotowuje 'na żywo' kierowcę do sytuacji drogowej przed samochodem, aby można było jechać jak najszybciej i w miarę bezpiecznie do mety rajdu.
W trudnych warunkach portowych, w przypadku mielizn, dużego ruchu w porcie, wąskich kanałów, dużych rozmiarów jednostki itp., pilotażem zajmuje się SAM PILOT, a nie kapitan jednostki, czyli kapitan nie jest POKIEROWYWANY (!) przez nikogo, bo robotę wykonuje pilot.
W przypadku samolotu, pilotażem zajmuje się sam pilot, zaś wskazówki/instrukcje nawigacyjne może otrzymywać od nawigatora, w przypadku np. bombowców.
E tam (http://www.seaman.pl/seaman/tresc/72).
Swoją drogą, czy tworzenie tzw. pilotów seriali, to też pilotaż? =)
Odpowiedź dorosłego człowieka na przedstawione argumenty: (cytat) "E tam".
No i po co cytujesz, wszak każdy - oprócz ciebie - widzi, co napisałem... Chyba podałem link, nie widać (moje "e tam" wraz z linkiem to reakcja na to, co napisałeś o pilotażu/pilocie morskim)?
Do licznych wad Marka należy dodać jeszcze jedną wadę - wadę wzroku (bardzo poważną). =D