dopuszczalne w grach (i) -
1. życzliwy wobec otoczenia lub wyrażający taką postawę;
2. wzbudzający życzliwe uczucia
KOMENTARZE
A gdzie jest "poczciwinka"?
nic mi to nie pomogło
Słowo poczciwy jest pozytywnym słowem, ale społeczeństwo z jakiegoś powodu stwierdziło, że ustawione w życiu osoby muszą być kłamliwe i szydercze, a więc nie poczciwe i dlatego poczciwy dziś (potocznie) odnotowuje osobę biedną i niezaradną.
Ergo, poczciwina/poczciwinka
Myślę że poczciwość ma w sobie coś z "dupowatości" weźmy na przykład casus Jezusa nadstawiającego policzek... Muszę to sprostować - tak jak powiedział mój przedmówca swoiste signum temporis, niby zaleta, niby wada... Ciekawym przykładem użycia tego słowa jest fragment "śpiewu z mogiłky":
Lecz wybić się siłą
To dla nas już dziwy,
Bo zdrajców przybyło,
A lud zbyt poczciwy.
Ale czemu w przewadze mowi sie ze starzec jest poczciwy? Zadko spotykam sie z innym polaczeniem
Gdyż czas i doświadczenie uczy człowieka pogody ducha i życzliwości. Człowiek uczy się, że zwykłą ludzką życzliwością i cierpliwością wobec innych najwięcej w życiu wskóra ;) .
"Człowiek poczciwy to najniebezpieczniejszy z tyranów! [...] Poczciwy człowiek nie przeciwi się niczemu przez poczciwość: bowiem warcholstwo uważa za tężyznę; przemoc i zbrodnię wytłómaczy krewkością; nikczemność — swobodą przekonań; oczywistą zdradę — rozumem in statu. Wszystko taki wyrozumie akuratnie i wszystkiemu poczciwie pobłaży, byle jeno dali mu zażywać spokoju i nie tykali jego przywilejów!" - Władysław Stanisław Reymont, Nil desperandum (https://pl.wikisource.org/wiki/Nil_desperandum/V)
To wcale nie pomaga